
Kelemen Hunor zűrzavaros időszakra készül, amelyben szerinte nagy felelősség hárul Nicușor Dan államfőre
Fotó: Borbély Fanni
Semmi jóra nem számítani, ha a bizalmatlansági indítvány esetleges elfogadása nyomán koalícióra lép a Szociáldemokrata Párt (PSD) a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Kossuth Rádió kedd reggeli műsorában. Kérdésre válaszolva ugyanakkor beszélt az egy nappal korábban bejelentett új erdélyi magyar pártról is.
2026. április 28., 10:282026. április 28., 10:28
Ha az aláírók mind jelen vannak és szavaznak a jövő héten a kormány ellen, akkor ez a kormány, amelynek az RMDSZ is tagja, megbukik tíz hónappal a beiktatása után – vetítette előre Kelemen Hunor a kedd reggeli interjúban, amelyben főként a bukaresti koalíciós válságról beszélgettek a műsorvezetővel.
„Amikor megbuktatsz egy kormányt, valamit a helyére kell tudnod tenni. Megbuktatni és utána azt mondani, hogy na bocs, akkor tovább rendezzétek ti, nem működik a politikában. Ezért a legrosszabb forgatókönyv az az, hogy ez a PSD–AUR-koalíció a kormány megbuktatása után tovább megy. Nyilván lehetséges más forgatókönyv is, de abból a logikából kiindulva, hogy ez a többség kormányt buktat, másnap is többség, tovább tud menni, hogyha akar, és ebből az AUR fog nyerni, mindenki más veszíteni fog” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
„A költségvetési helyzet, a gazdasági konjunktúra, a regionális meg a globális konjunktúra ebben a pillanatban mindenki számára változatlanul ugyanaz. Ez nem fog megváltozni attól, hogy egy xenofób, magyarellenes szélsőséges párt kormányra kerül, amennyiben így marad a mostani kormányellenes koalíció. Nem fog semmi megváltozni, mert ugyanakkora lesz a költségvetési deficit, mint volt az év elején, azzal fog kelleni továbbra is valamit kezdenie a kormánynak, igen, azok lesznek a gazdasági mutatók és a kilátások. Tehát gyakorlatilag (…) egy felelőtlen politikai kalandra vállalkozott most a Szociáldemokrata Párt az AUR-ral együtt” – szögezte le a szövetség elnöke.
„Ahol az AUR ott van, mi nem vagyunk jelen, ez biztos” – húzta alá.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy jövő héten várhatóan megbukik a jelenlegi kormány, ami nem jó az országnak.
A politikai térkép átrajzolásának az erdélyi magyarok életére gyakorolt hatását firtató kérdésre pedig így válaszolt:
„Bármi következhet, én ezt ma nem tudom megjósolni. De az biztos, hogy az eddig benyújtott törvénytervezetek az AUR részéről, illetve azok a szándéknyilatkozatok, amelyek elhangzottak az elmúlt másfél évben, (…) akkor semmi jóra nem lehet számítani. Az egyik az a közigazgatási átszervezés, ami teljes kiszolgáltatottságot jelentene az erdélyi magyaroknak, de hát ott van az oktatás, az anyanyelvhasználat, a szimbólumok használata. Ezzel kapcsolatosan nekik számtalan tervezetük van.
Kelemen Hunor zűrzavaros időszakra készül, amelyben szerinte nagy felelősség hárul Nicușor Dan államfőre.
„Én nem szeretnék még elmenni addig a forgatókönyvig, hogy a kormánykoalíció megbukása után egy PSD–AUR-kormány jön, de hát az elnöknek mégiscsak van egy nagy felelőssége és egy jelentős szereplő abban, hogy miniszterelnököt javasoljon. Őneki csak akkor lenne kötelessége egy bizonyos párt részéről miniszterelnököt nevesíteni kormányalakításra, ha annak a pártnak megvan az abszolút többsége a parlamentben. Ilyen párt nem létezik.
Ez odébb lesz, hisz a kormány megbukása után az elnöknek nincsen alkotmányos korlátja időben, hogy mikor kell miniszterelnököt javasolnia. Arra már van alkotmányos határidő, hogy a kijelölt miniszterelnöknek mikorra kell bejönni a parlamentbe, de
Tehát létezik olyan lehetőség, hogy a mostani többség, amely tegnap óta létezik és meg fogja buktatni a kormányt, ne tudjon kormányt alakítani, ne kérjék őket fel kormányalakításra. Egy nagyon zűrös időszak következik, remélem, hogy nem lesz túl hosszú. Az előrehozott választásoknak az elméleti lehetősége megvan, de én azt gondolom, hogy ma erről még nem érdemes, nem kell beszélni” – mondta az RMDSZ elnöke.
Annak kapcsán, hogy új romániai magyar politikai alakulat létrehozását harangozta be az április 12-ei országgyűlési választáson győztes Tisza Párt legismertebb erdélyi aktivistája így vélekedett:
„Egyrészt keresik az alapítókat. Volt még Román Nemzeti Egységpárt, ez egy kicsit arra rímel.
Arra a kérdésre, hogy beszélt-e a témáról Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, Magyarország leendő kormányfőjével, nemleges választ adott.
„Nem beszéltem a múlt hét óta Magyar Péterrel, de hát közben kaptunk olyan információkat, amelyek cáfolják, hogy bármi köze lenne a Tiszának ehhez. Nyilván ezt majd előbb-utóbb megerősítik hivatalosan, vagy megcáfolják, ez nem az én feladatom” – nyilatkozta Kelemen Hunor.

Új romániai magyar politikai alakulat létrehozását harangozta be az április 12-ei országgyűlési választáson győztes Tisza Párt legismertebb erdélyi aktivistája.
Hogyan tovább, egyetemisták? Erdélyben vagy külföldön, diplomájuk szerinti szakmájukban vagy azon kívül képzelik el a közeljövőjüket, munkavállalásukat – ezt kérdeztük a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem néhány végzős hallgatójától.
„Az RMDSZ már sok épületet visszaszerezett a történelmi magyar egyházak számára. Ha elfogadta volna az apátság a jogi szolgálatainkat, lehet, nem így alakul ez a történet” – hangsúlyozta Fejes Rudolf Anzelm atya kilakoltatása kapcsán Csoma Botond.
Egy 34 éves férfi életét vesztette szombat reggel, miután a hatóságok szerint medvetámadás érte a Szeben megyei Prod település közelében – közölte a Szeben Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
1 hozzászólás