
A távolságtartást nemigen tartották fontosnak a gyereküket az iskolába kísérő szülők
Fotó: Rostás Szabolcs
Mintegy 2,8 millió tanuló és óvodás kezdte el hétfőn az új iskolai évet a koronavírus-világjárvány közepette. A hatósági szabályozás nyomán a tanulók egy része online fog tanulni, mások hibrid rendszerben, megint mások hagyományosan, vagyis megjelennek az osztályban, a szükséges egészségügyi óvintézkedések betartásával.
2020. szeptember 14., 11:102020. szeptember 14., 11:10
2020. szeptember 14., 12:572020. szeptember 14., 12:57
Monica Anisie oktatási miniszter szerint 12 423 oktatási intézmény a hagyományos óralátogatást feltételező zöld forgatókönyv, 4915 egység sárga és 263 egység vörös forgatókönyv szerint kezdte el hétfőn a tanévet. A tanévkezdésre vonatkozó forgatókönyv megállapításához az elmúlt 14 napban jegyzett, ezer lakosra számított új fertőzéses esetek számának összegét vették figyelembe.
A diákok és a szülők számára egyaránt örökre emlékezetes lesz az idei tanévkezdés napja
Fotó: Rostás Szabolcs
A második forgatókönyv (1-3 eset) szerint az óvodások, elemi osztályosok, nyolcadikosok és tizenkettedikesek egyszerre és teljes létszámban, a többi diák csoportokra osztva, felváltva vesz részt fizikailag az osztályban zajló tanórákon. A harmadik forgatókönyv (3-50 eset) értelmében minden egyes óvodás és diák online tanításon vesz részt.
Mindenkinek nehéz az első nap
Fotó: Veres Nándor
A fizikai jelenléttel zajló oktatás során a diákok és a pedagógusok, valamint az iskolai kisegítő személyzet számára kötelező a védőmaszk viselete az oktatási intézmények területén. A fertőzésveszély csökkentése érdekben a tanároknak és diákoknak rendszeresen fertőtleníteniük kell a kezüket, az osztálytermekben és folyósokon is távolságtartást, kötelező útvonalakat írnak elő számukra, a különböző osztályokat lehetőleg eltérő időpontban engedik szünetre, hogy a minimálisra csökkentsék az érintkezést közöttük.
Bár a hatóságok eltekintettek a testhőmérséklet mérésének kötelezővé tételétől, híradások szerint az ország számos iskolájában lázméréssel kezdődött a tanév hétfőn, emiatt a diákok hosszan álltak sorba a tanintézetek kapujában. A hagyományos tanévnyitó ünnepségek egyébként elmaradtak, a szülők nem léphettek be az iskola udvarára, ugyanakkor a többség a járványügyi helyzetre tekintettel eltekintett attól, hogy virágot vigyen a tanítónőnek, tanárnőnek.
A szülők a kerítésen kívül, a diákok az iskola udvarán sorakoznak a bejáratnál
Fotó: Rostás Szabolcs
Különben Kolozsváron több oktatási intézmény előtt tumultus alakult ki amiatt, hogy az alsó tagozatos gyerekeiket elkísérő szülők tömegbe verődve várakoztak az iskolák bejárata környékén. A szülőket a csendőrök jelenléte sem intette arra, hogy nagyobb távolságot tartsanak egymástól. Ugyanakkor máris megjelentek az első fertőzéses esetek a hazai oktatási intézményekben, igaz, ezek nem állnak összefüggésben a tanévnyitóval. A gyulafehérvári Sfântul Simion Ștefan ortodox szeminárium két pedagógusának pozitív lett a koronavírus-tesztje, emiatt az oktatási intézményben elmaradt a tanévnyitó, és tesztelik az összes oktatót. A szintén gyulafehérvári Mihai Viteazul Katonai Főgimnáziumban négy diák lett fertőzött, őket hazaküldték, kontaktjaik esetében ugyancsak elkülönítést rendeltek el.
Lapunk értesülései szerint koronavírus-fertőzött a kincses városi Apáczai Csere János Gimnázium egyik diákja is, aki azonban nem jelent meg hétfőn az iskolában, már korábban beutalták a kolozsvári járványkórházba. Úgy tudjuk, a tanuló mákófalvi, ahol azután alakult ki gócpont, hogy a közeli Egeres község egyik gyárában tömeges fertőzés alakult ki. Az illető diák egyébként tünetmentes, valószínűleg a gyárban dolgozó szüleitől kaphatta el a vírust.
Az ország 41 megyéje közül 11-ben – köztük Hargita és Kovászna megyében – nincs egyetlen olyan tanintézet sem, amely a vörös forgatókönyvet alkalmazva legalább részlegesen ne nyitott volna ki. A hatóságok a megelőző két hétben regisztrált lakosságarányos fertőzési ráta függvényében múlt hétfőn sorolták a zöld, sárga vagy vörös zónába az ország településeit. A több mint 3100 település többségében, ahol a helyi lakosság kevesebb mint 1 ezreléke fertőződött meg augusztus 24. és szeptember 5. között, elvileg megnyithattak az iskolák. Az országban 43 olyan település van, ahol a lakosság több mint 3 ezrelékénél mutatták ki a fertőzést: ezeken a vörössel jelölt forgatókönyvet kell alkalmazni, ami azt jelenti, hogy az oktatás minden osztály számára az interneten indul.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!