Hirdetés

Péntektől nekünk is jár a magyarországi védettségi igazolvány – Minden, amit tudni kell a plasztikkártyáról

•  Fotó: MTI/ Róka László

Fotó: MTI/ Róka László

Péntektől magyarországi védettségi igazolványt igényelhetnek azok a magyar állampolgárok is, akiket nem az anyaországban oltottak be – tájékoztatott szerdán este Facebook-oldalán a Nemzetpolitikai Államtitkárság, amely a kérelmezés részleteit is közölte. A külföldön immunizált magyar állampolgárok karanténmentesen utazhatnak be Magyarországra a plasztikkártya igénylése céljából, amelyet ugyanakkor ügyfélkapun keresztül, azaz online is meg lehet tenni.

Páva Adorján

2021. május 20., 09:332021. május 20., 09:33

2021. május 20., 13:562021. május 20., 13:56

Mint ismeretes,

a védettségi igazolvány birtokosa – azon túl, hogy szabadon beutazhat Magyarországra – számos előnyt élvez az anyaországban, a budapesti kormány ugyanis több szolgáltatást is annak bemutatásához kötött.

Hirdetés

Így akinek van védettségi igazolványa, az az új rendelkezések értelmében látogathatja a színházakat, a tánc- és zeneművészeti eseményeket, a cirkuszokat, a mozikat, az edző- és fitnesztermeket, az uszodákat, a közfürdőket, a jégpályákat, az állatkerteket, a vadasparkokat, a kalandparkokat, a vidámparkokat, a játszóházakat, a múzeumokat, könyvtárakat, a sporteseményeket, az éttermek belső helyiségeit és a szállodákat, koncerteket, fesztiválokat.

Amint arról beszámoltunk, a magyar kormány május 13-án közölte, hogy kiterjeszti a védettségi igazolvány igénylésének jogát azokra a magyar állampolgárokra is, akik nem Magyarország területén vették fel a koronavírus elleni védőoltást. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor úgy fogalmazott, terveik szerint minden magyar állampolgár, aki külföldön, azaz az Európai Unió, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) vagy a NATO tagállamában, továbbá Oroszországban és Kínában kapott oltást, az igazolások kormányhivatali bemutatása után kaphat magyar védettségi igazolványt.

korábban írtuk

Külföldön élő magyar állampolgárok is kaphatnak Magyarországon kiállított védettségi igazolványt
Külföldön élő magyar állampolgárok is kaphatnak Magyarországon kiállított védettségi igazolványt

A mostani számítások szerint a pünkösd utáni héten éri el Magyarország az ötmillió első oltást, ezért a kormány a jövő heti ülésén a korlátozó intézkedések további enyhítéséről tárgyal – közölte a budapesti Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön online sajtót&a

Ezt május 13-án hivatalos Facebook-oldalán is közölte Magyarország kormánya. Május 14-én reggel hírt adott a várva várt döntésről Magyarország kolozsvári főkonzulátusának Facebook-oldala is, hangsúlyozva: ha egy magyar állampolgár Romániában kapott oltást, jogosult lesz a védettségi igazolványra Magyarország kormányának egy nappal korábbi bejelentése szerint. Ugyanakkor hozzátették: a pontos részletek és az ügyintézés menete hamarosan várható.

A budapesti kormány döntése május 14-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben, de itt már bővült a „kedvezményezett” országok listája:

a korábban felsoroltakon kívül a valamelyik európai uniós tagjelölt országban beoltott magyar állampolgárok is kérhetnek védettségi igazolványt, akárcsak az Egyesült Arab Emírségekben, a Bahreini Királyságban, a Türk Nyelvű Államok Együttműködési Tanácsa tagállamaiban – Azerbajdzsáni Köztársaságban, Kazah Köztársaságban, Kirgiz Köztársaságban, Török Köztársaságban, Üzbég Köztársaságban – vagy a külpolitikáért felelős miniszternek a közbiztonságért felelős miniszterrel egyetértésben kiadott rendeletében megjelölt országban immunizáltak. 

Egyébként két napig úgy tűnt, hogy az uniós tagjelölt Szerbiában beoltott vajdasági magyarok hamarabb megkaphatják a plasztikkártyát, mint az erdélyiek,

ugyanis ott a kihirdetéstől számítva három nap elég volt, hogy tisztázzák a részleteket. Merthogy Magyarország szabadkai főkonzulátusa már május 17-én hivatalos Facebook-oldalán közölte, hogy május 21-től lehetőség lesz magyarországi védettségi igazolvány igénylésére, magyar állampolgárok számára, Szerbiában felvett oltás esetén is.

Személyesen vagy online ügyfélkapun keresztül

A szabadkai, akkor még csak a szerbiaiakra vonatkozó tájékoztató részletei megtalálhatóak a Nemzetpolitikai Államtitkárság szerda esti közleményében is, ám utóbbi már a Romániában beoltottakra is vonatkozik.

Ebből ugyanakkor az is kiderül, hogy

május 21-től korlátozás nélkül utazhat be Magyarországra az a magyar állampolgár, akinek célja, hogy személyesen kérelmezze a magyar védettségi igazolványt egy kormányablakban, illetve aki igazolja, hogy már ügyfélkapun keresztül benyújtotta a védettségi igazolvány iránti kérelmet. 

A karantén alóli mentesség vonatkozik az együtt utazó kiskorúra is. A karantén alóli mentesség feltétele, hogy a kérelem benyújtása ténylegesen megtörténjen legkésőbb a beutazást követő második munkanapon, ellenkező esetben az illetékes járványügyi hatóság kijelöli a karantén helyszínét. Hangsúlyozták: magyar védettségi igazolványt csak személyesen a magyarországi kormányablakokban, vagy ügyfélkapun keresztül lehet igényelni.

A kormányablakok úgynevezett egyablakos személyes ügyintézést biztosítanak az állampolgároknak.

A jelenlegi járványhelyzetben az ügyintézés előzetes időpontfoglalással történik, de a www.kormanyablak.hu internetes oldalon olvasható leírás szerint időpontfoglalás nélkül is lehetséges a védettségi igazolvánnyal és az azzal összefüggő személyi okmányokkal, valamint az ügyfélkapu létesítésével kapcsolatos ügyintézés.

Az ügyfélkapu a magyar kormányzat elektronikus ügyfélbeléptető és azonosító rendszere.

Biztosítja, hogy felhasználói a személyazonosság igazolása mellett, egyszeri belépéssel, biztonságosan kapcsolatba léphessenek online az elektronikus közigazgatási ügyintézést és szolgáltatást nyújtó szervekkel. A www.ugyfelkapu.magyarorszag.hu oldalon olvasható tájékoztató szerint ügyfélkapu létesítését bármely természetes személy kezdeményezheti személyesen a regisztrációs szervnél, vagy elektronikusan, amennyiben 2016. január 1-jét követően kiállított érvényes személyazonosító igazolvánnyal rendelkezik. A regisztrációhoz meg kell adnia szabadon választott egyedi felhasználói nevét és elektronikus levélcímét (e-mail cím), mivel erre a címre kapja meg az első belépéshez szükséges egyszer használatos kódját.

Az ügyfélkapu Regisztráció menüpontjában létrehozható a személyes ügyfélkapus azonosító. Amennyiben az igénylő az ügyfélkapus regisztrációját nem elektronikusan kezdeményezi, akkor ezt okmányirodában, kormányablakban, az adóhatóság kiemelt ügyfélszolgálatain, egyes postai ügyfélszolgálatokon vagy külképviseleteken személyesen teheti meg. Utóbbi lehetőség Magyarország szabadkai főkonzulátusának tájékoztatójában is szerepelt, ugyanakkor a Nemzetpolitikai Államtitkárság szerdai bejegyzésében erre nem tért ki.

Postai úton kézbesítik

Arra már igen, hogy a védettségi igazolványt a hatóság díjmentesen, a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül állítja ki. Bár a szerdai bejegyzésből az nem derül ki, hogy milyen iratok szükségesek a kérelem benyújtásához, a Hivatalos Közlönyben május 14-én megjelent kormányrendelet-módosítás szerint meg kell adni a természetes személyazonosító adatait, a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványának okmányazonosítóját, és ha azzal rendelkezik, a taj-számát (társadalombiztosítási azonosító jel). Emellett

csatolni kell a külföldi hatóság vagy az oltást elvégző egészségügyi szolgáltató által kiállított, az oltás tényének magyar vagy angol nyelvű igazolását (a román hatóságok által kiállított oltásigazoláson angolul is szerepelnek az adatok).

Ugyanitt meg kell adni a postai címet, azaz a védettségi igazolvány kézbesítési címét is – tehát ebből kiderül, hogy a külföldön élők is postai úton kapják meg a plasztikkártyát. A kormányrendelet-módosításban azt is hangsúlyozzák, a kérelmező kezdeményezheti, hogy a védettségi igazolvány kiküldése hivatalos iratként történjen meg.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság jelezte, további kérdésekkel annál a kormányablaknál célszerű érdeklődni, ahol a kérelmet benyújtja az igénylő. Az ügyfélkapun keresztül történő benyújtás részleteiről a Kormányzati Ügyfélvonalat hívhatják a +36 1 550 1858 számon; e-mailen a Koronavírus Ügyeleti Központot javasolják felkeresni: koronavirus@1818.hu címen.

Továbbra is késik a magyar–román megállapodás

Talán nem véletlen, hogy a vajdasági magyarok már két nappal korábban értesültek anyaországi igazolványigénylési lehetőségeik részleteiről, hiszen Magyarország és Szerbia között jó ideje kiválóak a diplomáciai kapcsolatok. Ennek szellemében a két ország között már megköttetett az a kétoldalú megállapodás is, mely révén kölcsönösen elismerik az oltási igazolványokat, ennek köszönhetően pedig a Szerbiában beoltottak – tehát nemcsak a magyar állampolgárok – karanténmentesen beutazhatnak Magyarországra.

Jó ideje erre vár sok erdélyi-romániai polgár is, akik magyarországi rokon- vagy baráti látogatásra, nyaralásra, az Európa-bajnoki labdarúgó-mérkőzésekre készülnek, ám az egyre kedvezőbb járványhelyzet ellenére egyre nagyobb bizonytalanságban tengődtek.

A jó néhány nappal ezelőtt elhangzott biztató nyilatkozatok után egy ideig nagy volt a csend: késik az oltási igazolásokat kölcsönösen elismerő magyar–román megállapodás, így továbbra is akadályokba ütközik a két ország közötti átjárás. Egyes korábbi beszámolókkal ellentétben a román hatóságok csak az oltóhelyeken kapott igazolást fogadják el a Magyarországról érkező magyar állampolgároktól, a védettségről szóló kártyát nem. Ugyanis bár szabad belépést biztosít az átoltottság, az erről szóló igazoláson a második oltás időpontjának szerepelnie kell, mivel csak az ezt követő tizedik naptól váltja ki a határátlépést követő karantént.

korábban írtuk

Nem elég a magyar plasztikkártya – Nincsenek információk az oltási igazolásokkal kapcsolatos államközi megállapodásról
Nem elég a magyar plasztikkártya – Nincsenek információk az oltási igazolásokkal kapcsolatos államközi megállapodásról

Késik az oltási igazolásokat kölcsönösen elismerő magyar–román megállapodás, így továbbra is akadályokba ütközik a két ország közötti átjárás. Egyes korábbi beszámolókkal ellentétben ugyanakkor a román hatóságok csak az oltóhelyeken kapott igazolást fogadják el a Magyarországról &e

Ennél is nehezebb Romániából Magyarországra bejutni, ugyanis jelenleg a magyar hatóságok nem fogadják el a romániai oltási igazolásokat a határ átlépésekor.

Közben – elvileg – zajlanak egy magyar–román államközi megállapodás előkészületei, amelyek szerint a két ország kölcsönösen elismeri egymás oltási igazolványait. Korábban Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes lapunknak azt mondta, napokon belül megszülethet az egyezség. Florin Cîțu román kormányfő nyitottságának adott hangot a megállapodással kapcsolatban. Hétfőn rákérdeztünk az RMDSZ-nél, miért húzódik az egyezség megkötése. „Egyelőre nincs több információnk ahhoz képest, amit korábban elmondtunk. Amint tudunk valamivel többet, jelentkezünk” – közölték a szövetségnél.

Kelemen Hunor egyébként már korábbi nyilatkozatában jelezte, hogy ez a kétoldalú megállapodás nem fog vonatkozni a Magyarországon belüli, a védettségi igazolvány által biztosított előnyökre. Azonban a plasztikkártya megszerzésének lehetősége méltányos helyzetbe hozza a Magyarország határain kívül élő magyar állampolgárokat.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése

Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
2026. június 18., csütörtök

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson

Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.

Elítélték Temesvár német polgármesterét, emiatt 2030-ig nem indulhat választáson
2026. június 18., csütörtök

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál

Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.

Egységes orvosi időpontfoglalót, digitális kórtörténetet ígér az új betegportál
Hirdetés
Hirdetés