
A hírhedt romániai vasútvonalakon „száguldhatnánk” autónkkal, ha komolyan fontolóra veszik a lehetőséget
Fotó: Haáz Vince
Adrian Gheorghe Cătană szenátor, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honatyája nemrég Sorin Grindeanu közlekedési minisztert interpellálta az Olt völgyén áthaladó vasútvonal felújítása ügyében.
2023. március 21., 20:422023. március 21., 20:42
2023. március 21., 21:412023. március 21., 21:41
A nagyszebeni politikus többek között arra is rákérdezett, felmerült-e a szaktárcánál, hogy lehetővé tegyék személygépkocsik vasúti szállítását Szeben és Râmnicu Vâlcea között, „naponta többtucat autótól megszabadítva Románia legveszélyesebb útszakaszát”. Grindeanu komolyan vette a kérdést.
Cătană interpellációjában nehezményezte, hogy a Podul Olt és Râmnicu Vâlcea közötti, nagy jelentőséggel bíró vasútvonal nem került be egyetlen korszerűsítési tervbe sem, annak ellenére, hogy számos ilyen nagyszabású projektet bonyolítanak le a közeljövőben. Az ellenzéki szenátor szerint főleg azért fontos az említett vasútvonal, mert alternatívaként szolgálhatna a rendkívül forgalmas, „az ország legveszélyesebb közúti szakaszára”, amely az Olt völgyén halad át.
– jelentette ki az AUR honatyája. Aki a szakminiszternek szegezett kérdései között azt is megtudakolta, a közlekedési tárca számításba vette-e a személygépkocsik vasúti szállítását, hiszen szerinte ezáltal naponta többtucat autót sikerülne kivonni az említett, veszélyes útszakaszról. Főleg annak ismeretében, hogy a szebeni, illetve a Râmnicu Vâlcea-i vasútállomás is rendelkezik autók berakodásához szükséges felhajtóval.
Sorin Grindeanu az első hallásra meghökkentő felvetésre is komoly, alapos választ adott. „Személyvonatokhoz kapcsolt gépkocsiszállító vagonok esetében az autóknak jóval a szerelvény indulása előtt az állomáson kellene lenniük, hogy a vasúti személyzet fel tudja vinni a tehervagonokra (ami 30–60 percbe telhet), illetve a vasúti kocsit hozzá tudják kapcsolni a szerelvényhez (15–20 perc, attól függően, hogy használnak-e manőverező mozdonyt, és milyen a vágányok elhelyezkedése). Az autók be- és kirakodásának időigényét figyelembe véve, ez a megoldás nem lenne népszerű rövid és középtávú utakon.
– idézte a Turnulsfatului.ro portál a szociáldemokrata (PSD) Grindeanu válaszát.
A szebeni honlap egyébként cikkében arra is emlékeztet, hogy a világ más tájain valóban működik ilyenfajta szolgáltatás: például Franciaországban Párizsból több városba is „magukkal vihetik” autójukat az utasok. Akárcsak az Amerikai Egyesült Államokban, ahol a virginiai Lorton és a floridai Sanford között lehet autót is „becsomagolni” az utazásra – ez esetben a gépkocsit külön szerelvény szállítja, akár már egy nappal a tulajdonos utazása előtt.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
A Maros megyében azonosított juh- és kecskehimlő, illetve a kiskérődzők pestisének megjelenése ismét ráirányította a figyelmet a romániai juhágazatra.
szóljon hozzá!