
Rövid és hosszú távú megoldásokat is keresnek a parajdi bányakatasztrófa nyomán kialakult helyzetre
Fotó: László Ildikó
Cáfolta Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter azokat a híreszteléseket, amelyek szerint ő akadályozná a parajdi bányakatasztrófa nyomán kialakult ivóvízprobléma rendezését – egy hétfő esti televíziós interjúban leszögezte: vannak azonnali megoldások, és pénzt is biztosítottak ezekre.
2025. október 07., 10:002025. október 07., 10:00
„Ez egy hazug történet. Nincs egyetlen akadály sem” – nyilatkozta Diana Buzoianu a TVR Info csatornán, hozzátéve, hogy a szaktárca felajánlott egy, a vízügyi hatóság által készített tanulmányt egy rövid távú sótalanítási megoldásról, amelyet az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyott.
„Ma a megyei tanács rendelkezik a szükséges pénzzel, csak meg kell vásárolnia a sótalanító berendezést, hogy rövid és középtávon legyen ivóvíz” – magyarázta miniszter.
Hosszú távú megoldásként a vízügyi hatóságtól tanulmányt kértek a települések vízellátásáról. Ez a tanulmány elkészült és elküldték a fejlesztési minisztériumnak, amelynek a környezetvédelmi tárcával együtt javaslatot kell benyújtania a kormányhoz, a hosszú távra elkülönített pénzeszközökkel.

A helyi vészhelyzeti bizottság szerdán újabb 30 nappal meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – közölte a Hargita megyei prefektúra.
A miniszter reagált azokra a vádakra is, amelyek szerint ő maga blokkolná a projekteket.
„Amikor nagyon sok ügyeskedő összefog és azt kezdi mondani, hogy Istenem, milyen rossz a környezetvédelmi minisztérium, amikor végre elkezdtünk egy kicsit zavarni a Romsilva ügyeskedőit is, amikor nem értettünk egyet az összes ügyeskedéssel, ami a vízügyi hatóságnál történt (...) Mindezek zavaróak” – idézte Buzoianu televíziós nyilatkozatát a Mediafax hírügynökség.
A Korond patak elterelésével kapcsolatban a miniszter kijelentette, hogy a helyi vízügyi hatóságnál még vizsgálják a helyzetet, hogy milyen aspektusokat kell figyelembe venni.
„Ez nem olyasmi, ami egyik napról a másikra megtörténik” – húzta alá a miniszter.
Aki szerint az érintett települések vízellátásának biztosítása érdekében a környezetvédelmi minisztérium olyan megoldást talált, amely két munkálattal párhuzamosan megvalósítható, így csökken az idő, amíg a lakosok újra ivóvízhez jutnak.
„Én itt vagyok, hogy minden álhírrel felvegyem a harcot, és garantálom, hogy ezt mosolyogva fogom tenni, mert én, másokkal ellentétben, nyugodtan alhatok éjszaka. Mindent helyesen tettem ebben a minisztériumban, és az emberek jogaiért küzdök” – szögezte le Diana Buzoianu.
Mint ismeretes, a román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába május végén zúdult be a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bányát. A sóbánya a Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függött.

Nemcsak a parajdi sóbánya katasztrófájáért felelősök adminisztratív és büntetőjogi elszámoltatása topog egy helyben, hanem a bánya jövőjével kapcsolatban sem körvonalazódik egyértelmű álláspont.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!