
Fotó: Rostás Szabolcs
Vasárnap 21 óráig 9 134 142 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 50, 69%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján követhető adatokból. Városon 4 580 543, vidéken 4 553 599 választópolgár szavazott. Vasárnap 20 órakor az látszott, hogy Kolozs megyében a választópolgárok 45,55 százaléka, Bihar megyében 51,44 százaléka, Maros megyében 49,15 százaléka, Szatmár megyében 46,71 százaléka, Hargita megyében 47,51 százaléka és Kovászna megyében 47,29 százaléka élt szavazati jogával. Romániában eddig minden korábbinál többen járultak urnákhoz. A voksukat leadó magyar politikusok szavazásra buzdították a romániai magyarokat, kihangsúlyozva többek között, hogy az európai parlamenti képviselet megőrzéséhez legalább félmillió magyar szavazatra van szükség.
2024. június 09., 15:462024. június 09., 15:46
2024. június 09., 21:472024. június 09., 21:47
Vasárnap 21 óráig 9 134 142 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 50, 69%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján követhető adatokból. Városon 4 580 543, vidéken 4 553 599 választópolgár szavazott.
Egy órával korábban, 20 órakor a romániai választási részvétel 45,7 százalékos volt, városi környezetben 3 977 027 személy, falusi környezetben 4 289 952 választópolgár járult az urnákhoz.
Vasárnap 19 órakor a romániai választási részvétel 43,15 százalékos volt, városi környezetben 3 722 483 személy, falusi környezetben 4 083 947 választópolgár járult az urnákhoz. Vasárnap 18 óráig 7 239 290 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 40,18%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján valós időben követhető adatokból. Városon 3 535 307, vidéken 3 715 594 választópolgár szavazott. Mozgóurna segítségével 51 435-an szavaztak.
Két órával korábban, 16 óráig a szavazásra jogosultak
A városi lakosság 27,26, és a vidéken élők 39 százaléka szavazott. Magas részvételi arányt regisztráltak Olt - 39,11%, Vâlcea - 38,85%, Giurgiu - 38,62%, Teleorman - 38,24% és Gorj - 38,14 megyében, a legkevesebben Vaslui megyében - 24,51%, Bukarestben - 25,73%, valamint Galac - 26%, Iaşi - 27,86% és Temes - 30,15% megyében szavaztak 16 óráig.
Az erdélyi megyék közül Fehérben 34,33, Aradon 30,45, Biharban 36,17, Beszterce-Naszódon 36, Brassóban 33,03, Krassó-Szörényben 33,17, Kolozsban 32,08, Kovásznában 34,17, Hargitában 34,89, Hunyadon 32,74, Máramarosban 33,84, Marosban 34,47, Szatmárban 32,98, Szilágyban 37,38, Szebenben 30,16, Temesben 30,15 százalékos részvételi arányt mértek 16 órakor.
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője szerint azt látni, hogy a magyarok lakta megyék részvétele kezdi követni a déli megyékét. A parlamenti képviselő szerint ugyanakkor továbbra is problémák vannak az erdélyi nagyvárosokban: Kolozsváron, Nagyváradon, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen.
Vasárnap 15 óráig 5 332 077 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 29,59%-a adta le a szavazatát az európai parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján valós időben követhető adatokból. Városon 2 597 259, vidéken 2 734 818 polgár szavazott. Mozgóurnával összesen 13 946-an voksoltak.
Kovászna megyében 30,38 százalékos ez az arány, míg Maros megyében 30,47 százalék.
Fotó: Rostás Szabolcs
Rossz hír, hogy a szintén jelentős magyar népességgel rendelkező Kolozs és Szatmár megyében a választásra jogosultak 18, 87, illetve 20, 03 százaléka voksolt. Szilágy megyében a szavazásra jogosultak 21, 87, míg Biharban 21, 48 százaléka ment el voksolni. Ezzel szemben Olt megyében a választópolgárok 36,28 százaléka járult már az urnák elé, ami magasan az országos átlag fölött van.

Romániában minden korábbinál többen járultak az urnákhoz vasárnap az EP-választáson, a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben azonban a részvétel reggel 10-15 százalékkal elmaradt az országos átlagtól, délre viszont behozták a lemaradást.

Országos viszonylatban Kolozs megyében az egyik legkisebb a szavazási kedv a Központi Választási Iroda (BEC) legfrissebb tájékoztatója szerint.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!