
Csoma Botond szóvivő szerint az RMDSZ-nek nincs takargatnivalója az anyaországból érkezett támogatások kapcsán
Fotó: Orbán Orsolya
Nem volt elegáns kijelentés Ilie Bolojan kormányfő tiszteletbeli tanácsosa részéről, hogy azt kérte Magyar Pétertől, vizsgálja ki a Romániába érkezett magyar kormánypénzeket is – jelentette ki pénteken Csoma Botond. A parlamenti képviselő szerint az RMDSZ-nek nincs takargatnivalója ezzel kapcsolatban.
2026. április 17., 19:432026. április 17., 19:43
2026. április 17., 21:302026. április 17., 21:30
Csoma Botond úgy véli, Vlad Gheorghe beavatkozott a magyar belpolitikába, csatlakozott az ottani „kórushoz”, amikor a Romániába érkezett magyar állami támogatások kivizsgálását süregette. A parlamenti képviselőt az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT) pénteki kolozsvári ülését követően adott sajtónyilatkozata során reagáltatták Ilie Bolojan miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadójának kezdeményezésére.
„Tehát azt feltételezi, hogy mi törvénytelenséget követtünk el azokkal a pénzekkel, amelyeket egyébként nem az RMDSZ-nek adott a magyar kormány, hanem a közösségnek” – jelentette ki a szövetség képviselőházi frakcióvezetője. A politikus úgy vélekedett: kérésével Gheorghe beavatkozott a magyar belpolitikába, csatlakozott az ottani hasonló „kórushoz”, amit Csoma „nem tart jónak és helyesnek”. Csoma hozzátette: ha valainek kételyei lennének, a támogatásokkal kapcsolatban az RMDSZ-nek nincs semmi takargatatnivalója.
Alaptalan – jellemezte Csoma Botond a Román-Magyar Fórumnak a magyarországi választásokkal kapcsolatban az RMDSZ több tisztségviselője ellen tett ügyészségi feljelentését. A szóvivő szerint az RMDSZ teljesen törvényesen járt el a levélszavazatok összegyűjtése terén. A parlamenti képviselő hozzátette, a szövetség nyitottan áll egy esetleges vizsgálat vagy ellenőrzés esetén. A Györke Zoltán volt Kolozs megyei alprefektus, az Erdélyi Kossuth Tisza Sziget egyik alapítója által tett feljelentés a választás rendje elleni bűncselekménnyel gyanúsítja az RMDSZ több, közhatalmi tisztséget betöltő tagját (parlamenti képviselőket, megyei tanácselnököket, alelnököket, polgármestereket), akik szerinte pártirodákba vagy önkormányzati helyiségekbe hívták a választópolgárokat, ahol útmutatást adtak a levélszavazás módjára vonatkozóan.
Mint arról beszámoltunk, Vlad Gheorghe volt európai parlamenti képviselő, a DREPT nevű (parlamenten kívüli) párt vezetője szerdán Facebook-oldalán jelentette be, hogy kérte a magyarországi országgyűlési választásokon győztes Tisza Párt elnökét: vizsgálja ki az erdélyi magyar közösség támogatására küldött magyar közpénzt. „Komoly gyanú merül fel azzal kapcsolatban, hogy ezeknek a pénzeknek egy része nem jutott el az emberekhez, hanem az Orbán Viktort támogató politikai hálózatokat és a propagandát táplálta” – írta Magyar Péterhez intézett nyílt levelében Vlad Gheorghe. Hozzátette: itt nem csak pénzről, hanem „közpénzből felépített politikai befolyásról beszélünk”, amely Románia területére is kiterjedt.
A tavaly Bukarest főpolgármesteri tisztségéért induló, majd a liberális párti Ciprian Ciucu javára visszalépő román politikus azt írta: javaslata Magyar Péternek az Orbán-kormány által elköltött közpénzek kivizsgálására vonatkozó ígérete kapcsán született. Kéri „a megválasztott magyar miniszterelnöktől”, hogy a megígért vizsgálat Románia területére is terjedjen ki, ellenőrizzék, miként költötték el a Romániába küldött magyar közpénzt, azonosítsa a valódi kedvezményezetteket, kövesse nyomon „a régi rezsim által létrehozott hálózatokat”, valamint működjön együtt a román és az európai hatóságokkal.
Az előző ciklusban EP-képviselőként tevékenykedő Vlad Gheorghét februárban nevezték ki Ilie Bolojan kormányfő tiszteletbeli tanácsadójává, a közigazgatás reformjáért és a Bukarest-Ilfov gazdasági övezettel való kapcsolattartásért felel. A 40 éves politikus tavaly azzal került a figyelem központjába, hogy büntetőfeljelentést tett Marcel Ciolacu ellen, amelyben azzal vádolta a volt román miniszterelnököt, hogy hazudott a társadalomnak a romániai gazdasági helyzetről és eltitkolta az igazságot a költségvetési hiányról.

Kíváncsi az erdélyi magyar közösség támogatására szánt magyar kormányzati pénzekre Vlad Gheorghe, Ilie Bolojan miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadója.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!