
A védőoltások hiányában olyan betegségek jelenhetnek meg újra, melyek a vakcinával teljesen felszámolhatók
Fotó: 123RF
Tájékoztató kampánnyal igyekeznek felhívni a hazai hatóságok a lakosság figyelmét a védőoltások jelentőségére. Szakértők szerint az oltásellenesség előretörése közepette ugyanilyen fontos lenne az oltóanyag-ellátás folyamatos biztosítása és a régóta halogatott oltástörvény elfogadása.
2019. január 17., 08:132019. január 17., 08:13
2019. január 17., 08:282019. január 17., 08:28
Gyermekkor – a legszebb ajándék elnevezéssel kampányt indított a román egészségügyi minisztérium és az Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermeksegélyezési Alapja (UNICEF) a védőoltások népszerűsítésére. A kampány célja felvilágosítani a szülőket, a közvéleményt a védőoltások fontosságáról, arról, hogy
Sorina Pintea egészségügyi miniszter azt nevezte a legfontosabb célkitűzésnek, hogy a hatóságok minden elmaradt oltást bepótoljanak, naprakészek legyenek az oltási renddel, hiszen az országban 59 halálos áldozata volt a kanyarónak, az áldozatok többsége pedig gyerek. Az összetett kampány során tájékoztató anyagok jelennek meg a televíziókban, az írott sajtóban és online felületeken, kiegészítve azzal, hogy házról házra járva is igyekeznek eljuttatni az érintettekhez az információkat.
– jelentette ki a kezdeményezés kapcsán Pieter Bult, az UNICEF romániai képviselője.
A minisztérium egyébként sikeresnek tartja azt a tavalyi akciót, amikor háziorvosok, epidemiológusok, pszichológusok alkotta szakértői csapatok házról házra járva igyekeztek meggyőzni a legsérülékenyebb közösségek tagjait az oltás fontosságáról. Ezekben a közösségekben a kanyaró, mumpsz és rózsahimlő elleni ROR-oltással beoltottak aránya 90 százalék fölé emelkedett. A kampányindítón Sorina Pintea arról is beszélt, hogy a kanyarós megbetegedések száma látványosan csökkent: míg tavaly januárban 116 esetet, júliusban 142-öt jelentettek, októberre már 16-ra csökkent a számuk, idén januárban pedig 36 esetről tudnak. Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke elmondta, akkor lehet kijelenteni, hogy társadalmunk megszabadult a kanyarótól, amikor négy egymás után következő héten egyetlen megbetegedés sem történik.
Szakemberek úgy vélik, minden kampány nagy segítséget jelent, azonban ennek „kéz a kézben kellene járnia” azzal, hogy a hatóságok folyamatosan biztosítják az oltóanyagokat, és elfogadják végre a parlamentben veszteglő oltástörvényt. Seres Lucia, a háziorvosok egyesületének háromszéki elnöke a Krónikának elmondta,
míg a nyolcadik osztályosoknak beadott DT és tuberkulózis elleni BCG oltóanyaghoz tavaly nyár óta nem jutottak hozzá a háziorvosok, emiatt elhúzódik az oltási rend. Az orvos ugyanakkor fontosnak tartja, hogy elfogadják az oltástörvényt, amelynek alapján
ezzel veszélyeztetve őt és a közösség tagjait.
Seres Lucia szerint egyértelmű az összefüggés a kanyarós megbetegedések és az oltási lefedettség között. Hozzátette, az a biztonságos állapot, ha a lakosság legalább 95 százaléka immunissá válik, ehhez képest akadnak megyék, ahol a 80 százalékot sem éri el a lefedettség. „A szülők egy része tudatlanságból, hanyagságból nem oltatja be a gyerekét, de vannak, akik «túlinformáltak», elhiszik az oltásellenesek hamis propagandáját. Minden esetben segíthet a felvilágosítási kampány” – jelentette ki Seres Lucia, akitől megtudtuk: 70, egy év alatti gyerekpáciensei közül kettőnek a szülei utasították vissza a védőoltásokat, ám nincs eszköze arra, hogy kötelezze őket.
Romániában többször felmerült az elmúlt években, hogy törvényben kötelezzék a védőoltások beadatását, egyre többen utasítják el ugyanis az egészségügyi beavatkozást.
és joga van ahhoz, hogy a lehetséges kockázatokról tisztességes tájékoztatást kapjon. Bár a legtöbb jogszabálytervezet nem ír elő közvetlen büntetést az oltásmegtagadásért, de megbélyegzéssel és kiközösítéssel, megszorításokkal és a folyamatos oltási tanácsadások kötelezővé tételével venné rá az esetleg ellenkező szülőket arra, hogy ne tagadják meg a legfontosabbnak tekintett hét vakcina beadatását a gyermekeiknek. Eddig azonban még egyetlen oltástörvényt sem fogadott el a parlament.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
szóljon hozzá!