Hirdetés

Negyedjére is kiírták a tendert a válaszúti Bánffy-kastély felújítására

Megálmodták. A látványterv szerint így néz majd ki a felújítás után a kulturális központként működő kastély •  Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

Megálmodták. A látványterv szerint így néz majd ki a felújítás után a kulturális központként működő kastély

Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

Növelte a válaszúti Bánffy-kastély felújítására szánt pénzkeretet a Kolozs Megyei Tanács, negyedszerre hirdetve meg a tendert a felújítására. A szakemberek szerint jelenleg nagy kihívás kivitelezőt találni, mivel sok a műemlék-felújítás, és minden erre szakosodott cég foglalt.

Pap Melinda

2020. április 22., 19:502020. április 22., 19:50

Negyedszerre is nekifut a válasz­úti Bánffy-kastély felújí­tá­sának a Kolozs megyei önkormányzat, miután háromszori próbálkozásra sem sikerült kivitelezőt találni a műemlék felújításához. A megyei tanács így újra, másodszor is növelte a munkálatra szánt pénzkeretet, újabb 8 millió lejjel egészítve ki azt, így jelenleg 29,30 millió lej áll a kivitelező rendelkezésére – nyilatkozta a Transilvania Reporter lapnak Vákár István.

A megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke korábban a Krónikának arról számolt be, hogy

Hirdetés

az építkezési cégek kevesellték az eredeti összeget, ugyanis összetett beavatkozásról van szó: a homlokzat felújítása mellett a kastély egyedi neoreneszánsz faburkolatát is restaurálni kell, de kertrendezési munka is szerepel a projektben.

A megyei tanács most abban reménykedik, hogy a koronavírus-járvány okozta krízishelyzetben a cégek nagyobb érdeklődést mutatnak a lehetőség iránt. Vákár István szerint elsősorban amiatt ragaszkodnak a válaszúti kastély felújításához és kulturális központként való hasznosításához, mivel a megyében ez az egyetlen olyan kulturális intézményszékhely, melynek tisztázott a jogi helyzete.

Az új kiírás szerint a cégeknek május 11-éig kell benyújtaniuk ajánlataikat, a kivitelezőnek pedig két év áll a rendelkezésére, hogy elkészüljön a munkával.

A válaszúti Bánffy-kastély kulturális és turisztikai hasznosítása című projekt alapfinanszírozását amúgy az Európai Unió biztosítja, miután a megyei tanács 2017-ben közel 20 millió lej értékű támogatást nyert.

Bár a kivitelezés már több mint egy éve késik, Vákár korábban úgy vélte, nem áll fenn a veszélye annak, hogy elveszítsék a támogatást, ilyen nagy léptékű munkálatok esetében ugyanis módosítható a határidő. Szerinte a parkosítás kihívás elé állíthatja a kivitelezőt, mivel nagy méretű fákat kell ültetni, melyekért 5-6 éves garanciát kell vállalni. De ennél is nagyobb kihívást jelenthet az Erdélyben egyedülálló neoreneszánsz faburkolat és bútorzat helyreállítása, melynek értéke felbecsülhetetlen. Ez jó állapotban van, inkább tisztításra, pótlásra lesz szükség, amit külön szakembergárda felügyel. „Minél felkészültebb kivitelezőre lenne szükség, bízunk benne, hogy akad jelentkező” – mondta Vákár István.

Sok a munka, kevés a szakember

A műemlék-felújítások terén most rengeteg a munka, mivel hirtelen sok európai uniós és egyéb támogatást sikerült lehívni ezen a területen, így a kivitelezőcégek, tervezők és a kutatásban részt vevő szakemberek is le vannak terhelve – illusztrálta a helyzetet a Krónikának Weisz Attila művészettörténész. „Örülünk, ha tartani tudjuk az utolsó utáni határidőket” – fogalmazott a műemlékvédelmi szakember, hozzátéve, ezen a területen amúgy is nagy a szakemberhiány, ami most még jobban érződik. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

egy műemlék felújítása esetén a kivitelezésre jelentkező cégeknek külön akkreditációkkal kell rendelkezniük minden egyes speciális területre, legyen szó kőrestaurálásról vagy famunkákról, így eleve kevés vállalkozás jöhet szóba kivitelezőként.

És minél bonyolultabb egy munkálat, annál inkább szűkül a jelentkezők köre. Ezért az az eljárás, hogy egy nagyobb vállalkozás elvállalja a klasszikus kivitelezést, és partnerként bevon olyan cégeket, amelyek a speciális területeken képesek helytállni.

•  Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács Galéria

Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

„Művészettörténeti szempontból egyik műemlék felújítása sem egyszerű, mindegyiknek megvannak a kihívásai” – fogalmazott lapunknak a szakember, hozzátéve, egy olyan épület esetében, ahol 70-80 éve semmilyen érdemleges szakszerű beavatkozás nem történt, mindez hatványozottan igaz.

Mivel jelenleg számos műemlék-felújítás zajlik Erdélyben, így Kolozsváron és környékén is, foglaltak azok a cégek, amelyek szóba jöhetnének. „Egyszerűen nincsen ember” – mondta Weisz Attila, aki szerint

nemcsak magasan képzett szakember (restaurátor, szakmérnök, kutató), de kőműves, kétkezi munkás sincs elegendő, hiszen ez utóbbiak közül sokan kimennek Nyugatra, és a cégeknek külön kihívás a jó munkaerő megtartása is.

Emellett egy műemlék kivitelezése mindig lassúbb, bonyolultabb folyamat, mint egy új épület felhúzása, számtalan külsős szakember bevonása és koordinálása is szükséges hozzá, így nem csoda, ha nem gyúródnak a kivitelezők a hasonló munkáknál, mutatott rá a művészettörténész.

Kulturális központnak szánják

Ha sikerül felújítani, a válaszúti Bánffy-kastély kulturális központként működne a megyei tanács fennhatósága alatt. Tárlatok, komolyzenei koncertek, konferenciák helyszínéül szolgálna, de értékes berendezését a turisták is megcsodálhatnák.

Az uniós támogatási szerződés értelmében a felújítást követően öt évig ingyen látogathatják majd az érdeklődők.

A Kolozsvártól 26 kilométerre található, neoklasszikus eklektikus stílusban épült kastély a Bánffy család nyári rezidenciája volt. A 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját, de legnagyobb értékét a viszonylag épen megőrzött belső burkolatok képezik. A csarnok földszinti falait tölgy- és kőrisfából készült neoreneszánsz jellegű burkolat borítja. Az ebédlő fő ékessége a zöld mázas cserépkályha, melynek a két oldalfalán a magyar történelem jelentős pillanatait ábrázoló domborművek láthatók. A kommunizmus idején államosított épületben 2007-ig kisegítő iskola működött, azóta használaton kívül áll.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
Hirdetés