Hirdetés

Nagy lábnyomot hagy maga után a vírus a természetvédelemben is, de lesz még tavasz

Hiányérzet. Sok túra megszervezéséről lemondott a szatmári EKE a járványhelyzet miatt •  Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

Hiányérzet. Sok túra megszervezéséről lemondott a szatmári EKE a járványhelyzet miatt

Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

Számos negatív és néhány pozitív hatást is gyakorolt a járványhelyzet a természetre, annak védelmére. Miközben sok rendezvény, futó projekt megvalósíthatatlanná vált, egyre többen vágynak a zöldbe, ugyanakkor aggasztóan nőtt a természethez tiszteletlenül viszonyulók száma is. Márk-Nagy János, a szatmári EKE elnöke szerint hosszú távon bizakodásra adhatnak okot az uniós szinten meghozott döntések.

Zoltán Ildikó

2021. január 24., 09:232021. január 24., 09:23

2021. január 25., 09:442021. január 25., 09:44

Sok túráról és résztvevőről kellett lemondania az Erdélyi Kárpát-Egyesület szatmárnémeti fiókszervezetének a világjárvány miatt, ugyanakkor nem állt le teljesen az élet, csak lelassult. „Azt a döntést hoztuk, hogy amíg a járványhelyzet el nem múlik, csak a tagság körében hirdetjük meg túráinkat. Ez negatívan érinti azokat a természetet és túrázást szerető embereket, akik nem tagjai az egyesületnek, de időnként részt vesznek kirándulásainkon” – ismertette a Krónikának Márk-Nagy János.

A szatmári EKE elnöke szerint megpróbáltak alkalmazkodni a kialakult helyzethez, az emberek pedig megfelelő hozzáállást tanúsítottak.

Hirdetés
Idézet
Volt olyan túra is, amelynek keretében menedékházban aludtunk, és a résztvevőktől negatív gyorstesztet kértünk az indulás napján.

Akinek pozitív lett, az egyezség értelmében le kellett mondania a részvételről. Hasonlóan azok is, akiknek bár negatív lett a tesztjük, de szimptómáik voltak. Szerencsére mindenki megértette és elfogadta ezt a szabályt, és felelősségteljesen kezelték a helyzetet” – idézte fel az EKE vezetője.

Márk-Nagy János, a szatmári EKE elnöke szerint megpróbáltak alkalmazkodni a kialakult helyzethez •  Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti Galéria

Márk-Nagy János, a szatmári EKE elnöke szerint megpróbáltak alkalmazkodni a kialakult helyzethez

Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

Sok mindent nem lehetett

Mivel a határok le voltak zárva, népszerű és közkedvelt programokat kellett átszervezni, mint például a tiszai vízi túrát, amelyet ugyanakkor sikerült átköltöztetni a Szamos romániai szakaszára, Szatmár megyébe. Előfordultak olyan helyzetek is, hogy bizonyos versenyeket lemondtak, melyek évek óta örömöt szereztek a sportolóknak, illetve olyan rendezvényeket is, amelyeken generációk találkoznak.

Idézet
Kedvenc kerékpáros- és terepfutóversenyünket, a Tour de Túrt sajnos nem tudtuk tavaly megtartani. Először júniusról októberre halasztottuk, de az októberben már tomboló második hullám miatt arról is le kellett mondanunk. Sajnáljuk, mert ez lett volna a verseny 15. kiadása

– fogalmazott lapunknak az EKE-vezető. – Hasonlóan jártunk a nagyon népszerű őszi Autómentes Nap a Túr Menti Védett Területeken elnevezésű rendezvényünkkel, amelyen nagyon sok család szokott részt venni, valamennyi generációt felvonultatva. Hasonlóan elmaradtak nyári környezeti nevelési táboraink is, amelyeket évente szervezünk a Túr menti védett területeken.”

•  Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti Galéria

Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

Nőtt a zöld iránti igény, de a tiszteletlenség is

Ugyanakkor Márk-Nagy János a járványhelyzet pozitív következményeiről is beszámolt: rengeteg emberben felerősödött a természet és mozgás iránti igény. Ebből kifolyólag a szatmári EKE vezetője kijelentette, továbbra is nagyon nagy a túrák iránti érdeklődés, egyre többen csatlakoznak az egyesület által szervezett kirándulásokhoz is. Azonban ennek negatív utóhatásai is lehetnek.

Idézet
Sajnos a természetet nem tisztelő, az alapvető turistaetikettet figyelmen kívül hagyó kirándulók száma is megugrott ezáltal.

Például a technikai sportokat (quad, terepmotor, terepjáró, motoros szán, stb.) űző emberek száma aggasztóan megnőtt az utóbbi időben, és ha a hatóságok nem lépnek fel ellene, akkor ebből komoly környezetvédelmi probléma lesz” – figyelmeztetett Márk-Nagy János.

•  Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti Galéria

Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

Lefagyott projektek

Más természetvédelmi szempontból is komoly károkat okozott a Covid. „A környezetvédelmi projektjeinkre is negatívan hatott, mert hátráltatta bizonyos tevékenységeinket. Volt határon átnyúló program (RO-HU-UA), amelyet a határok lezártsága miatt 4 hónapra fel kellett függesszünk. Ez idő alatt nyilván az alkalmazottak fizetést sem kaphattak” – sorolta a negatív hatásokat Márk-Nagy János. A szakembert szerint közvetlen környezetünk minőségében nem tapasztalhatunk jelentős változásokat.

Globálisan jót tett a gazdasági leállás, az viszont kérdéses, hogy ez meddig tart, és ha a gazdaság behozná a lemaradást, szintén kérdéses, a folyamat mennyire terheli majd le a környezetet.

Várják a megújulást

„Hosszú távon azt látjuk, hogy szerencsére sok politikai döntéshozó kezdi felismerni az eddigi fejlődés fenntarthatatlanságát és az összefüggések létét a jelenlegi világjárvány és a természet átalakítása, kizsákmányolása között. Persze most nem a hazai politikusokra gondolok, hanem az Európai Unió vezetőire.

Idézet
Az Európai zöld megállapodás (European Green Deal) például nagyon komoly célokat fogalmazott meg a tagállamok számára a környezetvédelem terén, és ami leginkább bizakodásra ad okot, hogy jelentős költségvetést is rendeltek mindezek mellé”

– jegyezte meg Márk-Nagy János.

•  Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti Galéria

Fotó: Erdélyi Kárpát-Egyesület - Szatmárnémeti

A szatmári EKE vezetője a tervekről szólva jelezte, ismét lesznek szervezett túrák, környezeti nevelési rendezvények, valamint a sportolóknak is jó hír, hogy május 22-ére már tervezik a Tour de Túrt. „Reméljük, ezúttal összejön. Optimisták vagyunk, hisz épp készítjük az idei túratervet” – mondta bizakodóan az EKE elnöke. Ami a környezetvédelmet illeti, két új projekt is készül. „Az egyik keretében a marosvásárhelyi Milvus Csoporttal közösen 3 év alatt szeretnénk a romániai természetvédelmi jelentőségű gyepek helyzetén javítani. A másikban pedig bukaresti, kolozsvári és brassói szervezetekkel közösen a városi védett területek terén szeretnénk átfogó pozitív változást elérni” – vázolta Márk-Nagy János.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés