Hirdetés

Nagy havat eddig csak videón láthattak a gyerekek – Erdélyi elemisták az igazi tél örömeiről

Erdélyi tél

Nagy hó, sok lehetőség a játékra. Az erdélyi városokban is gombamód „elszaporodtak” a hóemberek és hóasszonyok

Fotó: Tuchiluș Alex

A matek is jobban megy, ha a hógolyózás a motiváció, hiszen a mostani erdélyi elemisták, akik alig láttak igazi telet az elmúlt években, módfelett örülnek a hóesésnek, szánkózásnak – fejtette ki megkeresésünkre Vita Piroska, a Maros megyei Marosvécs községhez tartozó Disznajó általános iskolájának tanítónője. Elemista diákjai elmondták, miért is örülnek az igazi erdélyi télnek, valamint azt: amióta sok a hó, jóval több időt töltenek a szabadban, mint más teleken. Egyikük úgy fogalmazott, hogy „hóban játszásnak minden egyes perce megéri”.

Kiss Judit

2026. január 17., 08:542026. január 17., 08:54

2026. január 17., 08:552026. január 17., 08:55

Mivel az elmúlt években kevés hó esett, az erdélyi elemisták számára szinte ismeretlen volt az igazi tél, a nagy hideg, a bőséges havazás, szánkózásra, hóemberépítésre, hóban hempergésre, hógolyózásra pedig alig-alig nyílt lehetőség. Akik ma 6-10 évesek, azok szinte nem is emlékezhetnek igazi télre, hiszen az elmúlt években nagyjából szárazak, vagy esetleg esősek-latyakosak voltak a téli hónapok. A 2010 és 2026 közti időszak január hónapjainak havazásait összegezte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), az elemzés szerint egyre kevesebb hó esett, de szélsőséges időjárási eseményekre ezután is számítani lehet.

Erdélyi tél Galéria

Nagyváradon is szokatlanul nagy hónak örülhettek az elmúlt időszakban a gyerekek

Fotó: Alexandru Nițescu

Az elmúlt években alig-alig lehetett tartósan hófehér, havas tájat látni, így a tél örömei „rejtve” maradtak a mostani gyerekek számára, egészen a tavalyi év utolsó napjaiig,

Hirdetés

hiszen azóta az ország legnagyobb részén vastag a hótakaró, nagyvárosban és kisebb településeken egyaránt örülhetnek a kisebbek az igazi télnek. Kolozsvári tömbháznegyedekben is rengeteg gyerek tartózkodik a szabadban, az év elejétől pedig szinte „gombamód” szaporodtak a hóemberek: egy-egy tömbház körül akár 7-8 kisebb-nagyobb hóember is álldogállt és álldogál.

Nagy hó: csupa öröm a gyerekek számára

A Maros megyei Disznajó általános iskolájának tanítónőjét, Vita Piroskát kérdeztük meg arról, hogy miként fogadták az elemisták az igazi telet. Arról is beszélgettünk, hogy mivel a mostani 0–4. osztályosoknak nem volt a nagy hóról igazi élményanyaguk, okozott-e mindez gondot az oktatásban: ugyanis a téli olvasmányokban, a gyerekeknek szóló irodalomban hangsúlyos szerep jut a tél örömeinek. „Egyik kedvenc versem, a nagyon régi olvasáskönyvekben is szereplő Szabó Lőrinc-vers, amelynek címe: Esik a hó.

Idézet
Amikor a valamikori tanító ehhez a vershez ért a tananyaggal, rendszerint már vastag hótakaró borította az erdőket, mezőket, a szikrázó napsütésben a kipirult arcú gyerekek vígan hógolyóztak, szánkóztak. Így a valamikori tanítónak nem volt túl nehéz dolga,

amikor a tél szépségeiről és viszontagságairól indított beszélgetést” – ecsetelte a pedagógus, Mint mondta, az utóbbi időben azonban ez drasztikusan megváltozott, rá kellett döbbenniük a tanítóknak, hogy az olyan magától értetődő, természetesnek tűnő jelenséget. mint hó, tél, hideg, jégvirág stb., részletesen el kell magyarázni a gyerekeknek, illusztrálni, képeken, videókon megmutatni, hogy az adott irodalmi műben leírtakat megértse, el tudja képzelni.

„A karácsonyi vakáció előtti utolsó tanórák egyikén negyedik osztályommal Móra Ferenc A szánkó című olvasmányát dolgoztuk fel. Hónak híre-pora sem volt még és nem is reménykedtünk fehér karácsonyban, havazásban. A YouTube-on megnéztük a fehér-fekete filmváltozatot, előzőleg megbeszélve, hogy alaposan figyeljék meg a szereplők ruházatát, a falucska házait, a gyerekeket. Mondanom sem kell, hogy a legszembetűnőbb a mindent beborító, derékig érő hó volt:

Idézet
az osztályterem ablakán kinézve a szomszéd kert kopár fáit láttuk, a szürke, kedvetlen eget és még az ablakon dekorációként mosolygó hóember sem tudott jobb kedvre deríteni”

– ecsetelte a pedagógus.

Erdélyi tél Galéria

Aprócska hóember „született” az egyik városi padon

Fotó: Alexandru Nițescu

Mint mondta, az új évben „csoda történt”: elkezdett pilinkézni, szállingózni, aztán egyre sűrűbben hullani a hó. „Az újév első olvasás óráján visszatértünk A szánkó című olvasmányra. Elképesztően más volt a hatása, úgy, hogy a szomszéd kertet vastag hótakaró borítja, úgy hull a hó, mint a nagyon giccses karácsonyi online képeslapokon, a gyerekek szüneten megvívják saját hócsatáikat és kipirult arccal, havas sapkával, kesztyűvel érkeznek be a következő órára. Érdekes észrevétel, hogy micsoda hatalmas motiváció a matekóra elején kilátásba helyezett hógolyózás – szigorúan nem egymás arcába: olyan energiával, erővel dolgoznak, hogy kétszer annyi feladatot sikerül megoldani, mint egy borús, szürke hétköznapon” – ecsetelte Vita Piroska.

„Kedvenc évszakom lett a tél”

Azt is megfogalmazta, hogy az erdélyi tél beköszönte, a szokatlanul nagy havazások bosszúságot jelentenek sok felnőtt számára: hóseprés, akadozó áramszolgáltatás, téboly a közlekedésben, mindenféle apró és nagyobb bosszúság – de érdemes meghallgatni a gyerekeket, akik számára nagy örömöt jelent az igazi tél.

Tanítványa, a másodikos Zsigmond Szintia úgy nyilatkozott, hogy nagyon szereti a telet. „Még sosem emlékszem ilyen nagy hóra. Szeretem a telet, mert készítettem hóembert. Élveztem a mostani iskolás hócsatákat. Szeretem, ha kitátom a számat és belehull a hópehely” – mondta a kislány.

Hasonlóképpen fogalmazott a negyedik osztályos Zsigmond Kincső.

Idézet
„Nekem a kedvenc évszakom lett a tél, nagyon szeretem a hideget és a havat. Azért szeretem a hideget meg a havat, mert lehet szánkózni, hógolyózni és jó nagyokat játszani.

Az első reggel, mikor hullt a hó, nagyon vártam, hogy kimehessek játszani. El is fáradtam, de megéri minden egyes perc. Idén meglepően sok hó hullt, ezért sokkal többet vagyok a szabadban. Remélem, hogy a hó még sokáig eltart” – mondta Kincső.

A szintén negyedikes Demeter Ákos azt mondta, régóta várta már a telet. „Amikor először megláttam, hogy hull a hó, nagyon örültem neki. Minden reggel, mielőtt elindulok az iskolába, rétegesen felöltözöm, mert nagyon hideg van. Számomra – így, a sok hóval – a tél a szórakozást jelenti: ilyenkor sokat szánkózunk, hóembert építünk, hógólyozunk, korcsolyázunk. A tél nekem egy varázslatos évszak” – mondta a kisfiú.

Erdélyi tél Galéria

Igazi tél: 2026 januárjában Erdély-szerte nagy hideg volt, sokat havazott

Fotó: Alexandru Nițescu

Vita Piroska tanítónő saját benyomásait is megosztotta velünk a téllel és a gyerekek reakciójával kapcsolatban.

Idézet
Bármennyire nem szeretem a telet, hideget, urambocsá’ a havat sem, a gyerekek örömét, csillogó szemét, kipirult arcát látva, ha a hétvégi szánkózás lebeg lelki szemeik előtt, ahogyan tiszta szívvel tudnak örülni a már-már csodaszámba menő hónak,

elgondolkozom azon: milyen egyszerű, és mennyire kevés dolog kell a boldogsághoz: elég egy kiadós, tartós, nem sietve elolvadó hó” – mondta a pedagógus.

korábban írtuk

Több erdélyi megyében is vészhelyzetet okozott a sűrű havazás és a heves szél
Több erdélyi megyében is vészhelyzetet okozott a sűrű havazás és a heves szél

Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharos széllel érkeznek a záporok – figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?

Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.

Büntetnék a láncra vert kutyák gazdáit. De mi hozhat valódi változást?
2026. június 04., csütörtök

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon

Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.

Bezárása után is tovább pusztulnak az állatok a Kolozs megyei vadállatfarmon
2026. június 04., csütörtök

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira

Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.

Brutális tömegbaleset: téglát szállító kamion dőlt egy személygépkocsira
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is

Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.

Kelemen Hunor: Trianon évfordulóján nemcsak a veszteségekre emlékezünk, hanem a megtartó erőre is
2026. június 03., szerda

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét

Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.

Kilőtték a brassópojánai szállodába betérő medvét
2026. június 03., szerda

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál

Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.

Kiskorúakat érintő szexuális bántalmazási ügy miatt tartottak házkutatást a volt ortodox papnál
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán

Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).

Jól haladnak a munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik fontos szakaszán
2026. június 03., szerda

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát

Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.

Robbantásos merénylet: elutasította a bíróság az apja megöletésével vádolt nő panaszát
2026. június 03., szerda

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban

A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.

Kommunista időkben elrejtett iratokra bukkantak a recsenyédi unitárius templomban
Hirdetés
Hirdetés