Hirdetés

Mintha összebeszéltek volna – lemondási hullám a marosvásárhelyi RMDSZ-ben

A belső ellenzék nehezményezi, hogy a városvezetés RMDSZ-es segédlettel eladósítja Marosvásárhelyt •  Fotó: Haáz Vince

A belső ellenzék nehezményezi, hogy a városvezetés RMDSZ-es segédlettel eladósítja Marosvásárhelyt

Fotó: Haáz Vince

Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének megújulását sürgeti a szövetség több politikusa, akik mindaddig nem kívánnak semmilyen tisztséget betölteni.

Szucher Ervin

2019. június 17., 13:012019. június 17., 13:01

2019. június 17., 13:052019. június 17., 13:05

Mintha összebeszéltek volna vagy beintésre mondanának le különböző funkcióikról a marosvásárhelyi RMDSZ tisztségviselői. Amint beszámoltunk róla, az első Furó Judit volt, aki mindössze személyes és egészségügyi okokra hivatkozva, tíz nappal ezelőtt „letette” a városi tanácsosi mandátumát. Néhány nap múlva viszont kitálalt. Teljesen visszatetszőnek tartotta, hogy

Idézet
a város jövőjét meghatározó fontos döntésekben mindig a politikai egyezségek, illetve olyan más szempontok domináltak, amelyek alkalmanként szakmailag is kifogásolható döntéseket eredményeztek”.

korábban írtuk

„Nem voltam eléggé erélyes” – önmagát hibáztatja Furó Judit, a lemondott marosvásárhelyi RMDSZ-tanácsos
„Nem voltam eléggé erélyes” – önmagát hibáztatja Furó Judit, a lemondott marosvásárhelyi RMDSZ-tanácsos

Nem maradt visszhang nélkül Furó Judit marosvásárhelyi RMDSZ-tanácsos visszalépése az önkormányzati testületből. Az eredetileg kizárólag egészségi és személyes okokra hivatkozó képviselő kitálalt a közvélemény előtt.

Hirdetés

Furó ment, Tamási nem jött

Az önkormányzati képviselőt Tamási Zsolt követte, aki nem volt hajlandó Furó helyét átvenni a tanácsosi testületben. A katolikus iskola igazgatója a sajtónak átküldött levélben hosszasan taglalja az okokat. Tamási egészen a 2016-os választások előtti időszakra kanyarodik vissza, arra a rövid periódusra, amikor megvalósulni látszott az összefogás listája.

„A polgármesterjelöltünk mögötti egységes felsorakozás mellett bíztam benne, hogy a városi tanácsosi listán is az egyéni érdekek és kapcsolatok helyett az összefogás alapján fog készülni a rangsorolás. Volt is egy tiszavirágéletű, összefogás alapján készült lista, amelyen engem a harmadik helyre rangsorolt a Maros megyei Területi Állandó Tanács.

Idézet
Ez a lista változott, s nem volt világos számomra, hogy az összefogás jegyében vagy más érdekek miatt. Ezért vállaltam csak a 13-ik helyet. Mert tudtam, hogyha a közösségi összefogás hozza az erejét, akkor ennyi tanácsosunk lehetett volna az önkormányzatban. S ezzel a bizalommal nem lett volna szabad nem élni.

S azt is tudtam, hogyha a közösségünk megosztottsága marad, akkor az önkormányzati frakciónk a nem a város és közösségünk érdekét képviselő városvezetés árnyékában kényszerpályákra kényszerülhet. S ez­zel nem tudtam volna azonosulni” – írja Tamási Zsolt.

A felekezeti iskola ügyében meghurcolt tanár úgy érzi, hogy a jelenlegi RMDSZ-frakció kényszerpályára került, és Dorin Florea kiszolgálójává vált.

„Ezért nem tudok azonosulni egy olyan közkatonai szereppel, amelyben olyan döntések meghozatalára kényszerülhetnék, amelyre a városi szervezet vezetői a frakciófegyelem alapján kérhetnének, s amelyről tudnám, hogy nem a mi érdekeinket szolgálja” – indokolja döntését Tamási. A nyilvánosságnak szánt levelében nemcsak az önkormányzati frakciónak, hanem az RMDSZ vezetőinek is üzen, amikor leírja, hogy nincs más út, csak a szervezet teljes megújítása és egy olyan csapat kiépítése, amellyel a közösségért érdemes vállalni a napi politikát és szolgálatot.
Tamási Zsolt visszalépése után Furó Judit helyét a lista 14. helyezettje, Boros Gyula kisvállalkozó készül átvenni.

A volt polgármesterjelölt is búcsút int

Míg Vass Levente városi elnök a péntek délelőtti sajtótájékoztatóján többek közt az eddigi le- és visszamondásokról beszélt,

Soós Zoltán, a szövetség 2016-os polgármesterjelöltje Facebook-oldalán tette közzé, hogy társul „a megfontoltságot és bölcsességet felmutató Furó Judithoz és Tamási Zsolthoz”.

Ezennel bejelentette, hogy visszavonul a marosvásárhelyi szervezetben betöltött minden tisztségéből és vállalásából, amíg az itt található áldatlan és méltatlan állapotok meg nem szűnnek. Egyébként Soós is osztja Tamási véleményét, miszerint a következő választásokig a szervezetnek meg kell újulnia. „Sokan és sokat hallgattak és hallgatnak, habár nem értenek és nem értünk egyet azzal, ami az elmúlt három évben történt a marosvásárhelyi politikában. Nem ezért küzdöttünk és nem ezért vállaltam közel négy éve a jelöltséget a korrupcióval vádolt, sajnos még mindig regnáló városvezetéssel szemben. Igyekeztünk véget vetni a városunkat kiszipolyozó, a közpénzeket nem hatékonyan felhasználó, a jövőnket elherdáló városvezetésnek. Sajnos azt kell tapasztalnom, hogy az elmúlt húsz év talán legkártékonyabb korszakát éljük” – vélekedik a néhány hónapja körzeti elnöki tisztségbe választott Soós. A három évvel ezelőtti jelölt meg is magyarázza: véleménye szerint

a vesztét érző városvezetés gátlástalanul eladósítja Marosvásárhelyt, amit nem tehetne meg a városi RMDSZ segítsége nélkül.

A közösségi oldalán közzétett üzenete Vass Leventének is szól: „Fontosnak tartom egy új városi vezetés létrehozását, amely nem függ a Florea-érdekektől, és amelyben feladatot kapna városunk jelenleg kizárt értelmisége. Csak így van esély 2020-ban nyerni. Legyen ez egy ösztönző lépés a változás irányába!” Szintén a körzeti elnökségéről mondott le időközben Kovács Róbert, a hegyimentő-szolgálat vezetője is.

A lemondási hullámról kérdezett Vass Levente elmondta, mindenkinek jogában áll elutasítani vagy elfogadni és utólag visszamondani egy tisztséget.

Idézet
Ha a következő napokban más is lemond, az is egy természetes dolog, ilyen a politika”

– válaszolta a helyi szervezet elnöke, emlékeztetve, hogy 2012-ben a listavezető személy nem vállalt munkát az önkormányzati testületben, rá három évre, egy másik megüresedett helyre a lista 24. helyezettjének kellett belépnie kis időre a tanácsba. Lapunknak nyilatkozva Vass úgy vélekedett, egyáltalán nem a véletlen műve, hogy tíz nap leforgása alatt többen mondtak le, mint az utóbbi három év alatt összesen. Szerinte egyértelmű, hogy a lemondások többsége összefüggésben áll egymással, ugyanakkor azt sem zárja ki, hogy „valaki a régi gárdából” befolyásolja a ki- vagy visszalépő személyeket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés