
A szervezők szerint a MindFormers a tudomány, a művészet és a közösségi alkotás találkozási pontját kívánja megteremteni
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgyön augusztus 28–30. között zajlik az első MindFormers fesztivál, amely a tudomány, a művészet és a közösségi alkotás találkozási pontját kívánja megteremteni. A rendezvény azonban már nyitónapján kisebb botrányt kavart: a Transtelex beszámolója szerint az egyik koncert után fiatalok „mocskos Fidesz” rigmust skandáltak. A szervezők közleményben reagáltak, hangsúlyozva, hogy a fesztivál a szabad véleménynyilvánítás, a tudás és a párbeszéd tere, de a gyűlöletkeltést határozottan elutasítják.
2025. augusztus 29., 17:202025. augusztus 29., 17:20
2025. augusztus 29., 21:262025. augusztus 29., 21:26
A háromnapos, Sepsiszentgyörgyön zajló MindFormers a szervezők szándéka szerint újfajta találkozási pontot jelentene Erdélyben: nappali programjaiban előadások, viták és workshopok zajlanak, este pedig koncertek és kulturális események várják a közönséget. Az egykori Dohánygyár épületében zajló rendezvény kapcsán azonban már az első nap botrány kerekedett,
A rigmus az Analog Balaton fellépését követően, csütörtök este, körülbelül fél tízkor hangzott el, amikor a közönség még élénk volt – írja a Transtelex.
A Transtelex szerint a skandálás rövid ideig tartott, mivel – állítólag – a fesztivál fotósai vagy szervezői kérésére a fiatalok abbahagyták azt.
Máshol készült videófelvételt használt a portál?
Eredeti cikke közlése után a Transtelex Reel-videót is közzétett a MindFormers fesztiválon elhangzott állítólagos Fidesz-ellenes skandálásról. A néhány másodperces felvételen az hallható, hogy néhány részvevő azt kiabálja egy koncert idején: „Mocskos Fidesz!” Csakhogy a sepsiszentgyörgyi rendezvény szervezői szerint a videó nem az ő fesztiváljukon készült. „Ez a videófelvétel nem a mi rendezvényünkön készült, ez súlyos ferdítés. Kérjük a Transtelex-et, hogy törölje a videót” – szólította fel a portált hozzászólásban közzétett felszólításukban a MindFormers szervezői.
A rendezvény szervezői a Krónika szerkesztőségéhez eljuttatott közleményben reagáltak a Transtelex cikkére, kiemelve, hogy a „MindFormers a tudás erejéről szól. Kérdezni, véleményt nyilvánítani nemhogy tilos, egyenesen javallott, de a gyűlöletkeltést elutasítják!”
„A MindFormers kezdettől fogva a tudás, a kreativitás, az innováció és a párbeszéd találkozási pontja. Küldetése, hogy olyan teret hozzon létre, ahol a fiatalok és az érdeklődők inspiráló közegben találkozhatnak, vitázhatnak, kérdezhetnek és építhetnek közösséget. A rendezvény célja egyértelmű: itt a kérdések feltevése és a gondolatok szabad kinyilvánítása nem tiltott, hanem elvárt, de mindez a kulturált, békés viselkedés keretei között valósulhat meg, erről a rendezvény szabályzata is világosan tájékoztat minden résztvevőt” – olvasható a dokumentumban.
A szervezők szerint a MindFormers tudomány, a művészet és a közösségi alkotás találkozási pontját kívánja megteremteni
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint írják, a rendezvény alappillérét a nappali programok jelentik: előadások, beszélgetések és workshopok, amelyek során a legfontosabb társadalmi és tudományos kérdések kerülnek napirendre. Ez a MindFormers esszenciája: a kíváncsiság, a nyitottság, a közösségi tanulás és az együtt gondolkodás. A rendezvény nem a gyűlöletkeltés vagy a politikai szembenállás terepe, hanem a kultúráé, a tudományé és a jövőépítésé. Hozzáteszik, hogy szerintük a magyarországi kampány egyre élesedő hangneme egy olyan megosztottságot hoz(hat) át Erdélybe, amely nem sajátja a mi társadalmunknak, és amelyre nincs szükségünk.
A MindFormers közössége azonban világosan jelezte: itt nincs helye gyűlöletkeltésnek, nincs helye a megosztásnak – vélik a szervezők.
„A Transtelex által közölt írás felnagyította és eltorzította a történteket, indokolatlanul kicsinyítve a rendezvény valódi értékét és jelentőségét – olvasható üzenetükben.

Augusztus végén Sepsiszentgyörgy olyan esemény otthona lesz, amelyhez fogható még nem volt a városban: három napon át a MindFormers tölti meg a Dohánygyárat tudással, inspirációval, kreativitással és közösségi élményekkel.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás