
Fejest ugranak az adósságba. Az uniós támogatás melett kölcsönből valósulhat meg a nagybányai élményfürdő (látványterv)
Fotó: Facebook/Municipiul Baia Mare
Végre tényleg történik valami a hosszú ideje ígérgetett, ilyen-olyan önkormányzat által több helyszínen is meglebegtetett élményfürdő-építési lázban Máramaros megyében: úgy néz ki, hogy Nagybánya lesz a befutó. Viszont a megyeszékhelyen is csak úgy létesülhet akvapark, hogy a városi tanácsnak egy 24 millió eurós kölcsönt fedező hitelképességét is bizonyítania kellett az élményfürdő-hajszolás során. Amelyben úgy néz ki, hogy „lenyomták” a megyei önkormányzat által Felsővisóra tervezett hasonló projektet.
2025. június 08., 15:032025. június 08., 15:03
2025. június 08., 15:082025. június 08., 15:08
„Több mint 20 év ígérgetés, totojázás és harc után teljes meggyőződéssel állíthatom, hogy a nagybányai élményfürdőprojekt valósággá válik” – jelentette be Doru Dăncuș. A polgármester annak ismeretében mondta mindezt, hogy egyrészt szert tettek 64 millió lejnyi (12,7 millió eurós) uniós finanszírozásra, másrészt a hiányzó rész forrását is sikerült tisztázni:
Nagybányát nem temetik be a hitelek, a város adósságállománya az elmúlt másfél évben jelentősen csökkent. A romániai megyei önkormányzatok közül nálunk a legalacsonyabb az eladósodottság” – szögezte le a Transilvaniabusiness.ro portál beszámolója szerint az elöljáró.
Aki szerint nem kell teljes mértékben felhasználniuk a kölcsönt, de bizonyítaniuk kellett, hogy akár ekkora összeget is fel tudnak venni. Valójában 70 millió lejnyi (13,9 millió euró) önrészre lesz szükségük az akvapark megvalósítása során, beleértve a nem támogatható vagy járulékos kiadásokat is – ismertette a minap Doru Dăncuș polgármester.
Horia Buhan városmenedzser szappanoperának nevezte a nagybányai élményfürdő ügyét, amely örömteli módon zárulhat a városi tanács által is elfogadott hitelfelvétellel. Úgy tűnt ugyanis, hogy Nagybánya képtelen finanszírozást találni és megvalósítani egy ilyen projektet, bár minden szociológiai kutatásban a lakosok prioritásaként jelent meg az akvapark.
A városmenedzser úgy véli, a következő EU-s pénzügyi kiírásokban „biztosan nem lesz több pénz” az olyan bevételtermelő projektekre, mint egy akvapark. Európai alapok hiányában pedig – hitelfelvétel nélkül – csak helyi költségvetésből építhető önkormányzati tulajdonú élményfürdő, ilyesmiben viszont „csak a naivak” bízhatnak.
Doru Dăncuș szociáldemokrata (PSD) polgármester hozzátette, a 120 millió lejes hitel fennmaradó részét egyéb fontos beruházásokra is elkölthetik, mint például a város egy másik régi „álmára”, a föld alatti parkolóra. Az elöljáró tisztában van azzal, hogy egy ilyen nagyszabású hitelfelvétel vitákat szülhet, ám biztos benne, hogy az élményfürdő megnyitása feléleszti a helyi gazdaságot az idegenforgalmi vonzerő növelésének köszönhetően. Így most már csak a megvalósítására kell összpontosítaniuk.
Az Ifjúsági park közelébe tervezett élményfürdő nyáron egyszerre 1500, télen 400 látogató befogadására lenne alkalmas
Fotó: Facebook/Municipiul Baia Mare
A gyógy- és fürdőturizmus infrastruktúrájának fejlesztésére irányuló projekt, mely a turisztikai erőforrásokhoz való hozzáférés javítását és egyéb idegenforgalmi célokat is szolgál, 32 684 négyzetméteren valósul meg, 5714 négyzetméteres beépített területet foglal magában. Az áfával együtt 152 millió lejes (több mint 30 millió eurós) összköltségvetésből elképzelt beruházást felterjesztették az uniós forrásokat kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség támogatására, amely végül több mint 60 millió lejjel járul hozzá az akvaparképítéshez.
Utóbbiak a fedett részen, a 3500 négyzetméteres emeletes főépületben élvezhetnék időjárástól függetlenül az akvapark szolgáltatásait, miközben a kültéri medencék 1900 négyzetméteren terülnek majd el. A szabadtéri területen 1100 napozóágyat és napozószéket helyeznek el, napernyőkkel és árnyékos növényzettel, homokos sportpályával.
Mint ismeretes, a nagybányai akvaparkot tavaly tavasszal „Máramaros első élményfürdőjeként” harangozta be a polgármesteri hivatal, annak ellenére, hogy nem sokkal azelőtt a megyei tanács is ismertette hasonló felsőbányai projektjét. Így egymást próbálták túllicitálni a hatóságok Máramarosban, ahol a megyei önkormányzat és a nagybányai polgármesteri hivatal élményfürdő-építési „versenybe” fogott.
A megyei tanács akkori elnöke, a nemzeti liberális (PNL) Ionel Bogdan tavaly tavasszal kijelentette: a Felsőbányán mintegy 38 millió euróból tervezett beruházás projektje régóta elő van készítve, minden előírt szakaszon átment, kikérték a környezetvédelmi engedélyt is, „most pedig végre megnyílt a pályázati lehetőség és szabad az út a megvalósítás előtt”.

Egymást próbálják túllicitálni a hatóságok Máramarosban, ahol élményfürdő-építési „versenybe” fogtak a Felsőbányán, illetve a megyeszékhelyen létesítendő akvapark terveivel. Hasonló összegből szintén új, termálvizes élményfürdő létesülhet Belényesen.
A tavaly júniusi helyhatósági választásokon azonban a Szociáldemokrata Pártot (PSD) képviselő Gabriel Valer Zetea lett a megyei tanácselnök. Idén januárban a megyei önkormányzat sajtószóvivője, Amalia Man azt válaszolta az akvaparkversenyt firtató kérdésre, hogy mindkét projektet elemzik, azt tekintve prioritásnak, hogy melyik variáns rendelkezik a legjobb ár-érték aránnyal –
Doru Dăncuș nagybányai polgármester pedig szintén januárban, az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség képviselőivel folytatott tárgyalások apropóján úgy fogalmazott: az egyik legfontosabb témakör az akvaparképítés ügye, amelyet a megyei tanácselnökkel tett közös vállalásuk szerint, partnerként Nagybányán valósítanának meg. A megyeszékhely 108 ezer lakosa – melynek 8 százaléka magyar –, illetve a környékbeliek, no meg az odalátogató turisták nagy örömére.

Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.

Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.

Addig ütik a vasat a fürdőkultúrát feltámasztani kívánó erdélyi kisvárosban, amíg meleg, sőt forró: a sós gyógyfürdő sikere láttán akvaparkot is építenének Marosújváron.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!