Hirdetés

Még korai az oltottságalapú megkülönböztetés – Vass Levente szerint jó döntés az AstraZeneca további használata

Vass Levente államtitkár: „az oltóközpontok jól működnek, lendületes volt az indulás,
ez hozzájárult a járvány harmadik hullámának enyhítéséhez” •  Fotó: Haáz Vince

Vass Levente államtitkár: „az oltóközpontok jól működnek, lendületes volt az indulás, ez hozzájárult a járvány harmadik hullámának enyhítéséhez”

Fotó: Haáz Vince

Az oltásokat valamivel később kezdő nyugat-európai országok hatékonyabb szervezettséggel behozták a lemaradást, több állam pedig az uniós kereten kívül is beszerzett vakcinákat – ezzel magyarázta Vass Levente egészségügyi államtitkár Románia pozícióvesztését az EU oltási rangsorában. Az RMDSZ-es politikus úgy véli, amíg a lakosság kis százaléka fér csak hozzá vakcinákhoz, addig nem méltányos az oltottak pozitív megkülönböztetése.

Pataky István

2021. április 16., 19:482021. április 16., 19:48

2021. április 16., 19:582021. április 16., 19:58

– Az oltási folyamat meghatározó minden ország járványkezelésében. Románia a vakcinálás megkezdését követő időszakban az Európai Unió tagállamainak élvonalában foglalt helyet a hatékonyságot, a beoltottak számát illetően. Aztán egyre lassult a tempó, ma már az utolsók között van az ország. Mi ennek a változásnak az oka?

– Románia valóban nagyon pörgősen kezdte az oltási kampányt, nem várta meg az oltóanyagok tartalékolásához szükséges rövid időt sem. Ahogy megkapta az első adag Pfizer-vakcinát, azonnal indított. A nyugati uniós tagállamok többsége – de Magyarország is – később kezdett, viszont sokkal szervezettebben, így behozták a lemaradást. Ráadásul több ország a közös uniós kereten kívül is beszerzett oltóanyagot.

Hirdetés

– Említette a szervezést. Jól működik a platform, ahol regisztrálni lehet oltásra? A vakcinaturizmus ugyanis továbbra is virul Romániában.

– Az oltóközpontok jól működnek. A romániai regisztrációs platform az elsők között indult Európában, ezért is volt lendületes az indulás. Ne feledjük, hogy ez hozzájárult a járvány harmadik hullámának enyhítéséhez is. A platformon ma is a jelentkezők hatvan-hetven százaléka egyéni regisztráló, azaz nem az intézményes, a különböző társbetegségekkel, idősebb emberek jelentkezését biztosító egységeké a főszerep. Jó választás volt ennek a telekommunikációs programnak az elindítása, ennek pótlása történik most a háziorvosnál való jelentkezéssel.

Idézet
Ami a vakcinaturizmust illeti, a folyamat elején méltányosan, egyenlően osztották el az oltóanyagokat a megyék, települések között, hiszen kevés volt az oltóanyag. Azt láttuk, hogy az oltási kedv változó volt a számítógép használatának elterjedtsége, a különböző társadalmi, kulturális különbségek miatt az ország egyes régióiban.

A nagyvárosokban megrohamozták az oltóközpontokat, ezért elfogyott a vakcina. A kolozsváriak, marosvásárhelyiek például óriási oltási kedvet mutattak, ezért hajlandók voltak sok kilométeres utazásokat vállalni a védettségért.

•  Fotó: MTI/Rosta Tibor Galéria

Fotó: MTI/Rosta Tibor

– Nyakunkon az AstraZeneca körüli botrány. Nagy-Britanniában ezzel az oltóanyaggal sikeresen szorították vissza a járványt, most mégis az állítólagos veszélyes mellékhatásoktól hangos a média. Valóban gond van a brit-svéd oltóanyaggal, vagy dúl a gyártócégek harca?

– Az EU-ban jelenleg négy állam nem használja ezt a vakcinát, több mint tíz ország pedig mindenféle korhatár nélkül alkalmazza az AstraZenecát. Nem mellékes, hogy a legolcsóbb oltóanyagról van szó. Az összes elérhető adatot áttekintve állítom: biztonságosan olthatunk AstraZenecával, ahogyan nagyon sok keleti-ázsiai vakcinával is. A több millió esetszámra számított néhány trombózis – amely továbbra sem hozható egyértelműen összefüggésbe az oltással – annyit érdemel csupán, mint amit meg is tett az Európai Gyógyszerügynökség: kötelezte az AtraZenecát gyártó céget, hogy a kockázati listára tájékoztatási céllal felvezesse a trombózis, embólia esetleges megjelenését az oltás következtében.

Idézet
Jól döntött Románia, amikor nem állította le az oltást. Most azt tapasztaljuk, hogy azok helyére, akik a korábbi jelentkezést lemondva utasítják el az AstraZenecát, azonnal belépnek mások, olyanok, akik mindennél fontosabbnak tartják az oltottság mielőbbi megszerzését.

A következő másfél hónapban kétszáz olyan oltóközpont nyílik, ahol elsősorban Pfizer és Moderna áll a jelentkezők rendelkezésére. Megjegyzem, Romániában egyetlen trombózisos esetet sem jelentettek az AstraZenecával való oltást követően.

– Egyre nő azoknak a száma, akik megkapták a védőoltást, s úgy érzik, itt az ideje legalább részben visszakapniuk a járványhelyzetre való tekintettel elvett szabadságjogaikat. Miért nem történnek lépések ennek érdekében?

– Amikor részben még vakcinahiány van, illetve az oltóközpontok száma nem elégíti ki az igényeket, amikor a lakosság kis százaléka fér csak hozzá az oltóanyaghoz, nem méltányos az ilyesfajta megkülönböztetés. Ahogy az oltással haladunk előre, s elérjük a hatvan-hetven százalékos oltottságot, akkor persze adja magát ez a kérdésfelvetés. Az országon belüli intézkedésekkel szemben más a helyzet a külföldi utazások tekintetében. A vakcinaútlevélnek van értelme akkor, ha egy ország úgy ítéli meg, hogy a járványügyi erőfeszítéseit nem akarja kockára tenni olyan beutazók miatt, akiknek nincs oltása.

– Mennyire népszerű a letölthető elektronikus igazolás az oltottságról?

– Személyes tapasztalatom szerint a papíralapú igazolással is neki lehet vágni a külföldi utazásnak. Jómagam néhány nappal ezelőtt töltöttem le az elektronikus igazolást az Adulti.renv.ro oldalról. A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) által működtetett online felületről eddig mintegy százezren igényelték ezt a fajta igazolást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
Hirdetés
Hirdetés