
Medvéktől rettegnek a háromszéki Zabola lakói – Képünk illusztráció
Fotó: Olvasónk
A háromszéki Zabola község lakóit rettegésben tartja hat medve, amelyek a település közelében kóborolnak, és gyakran behatolnak a lakott területre. A medvéket az utcákon, az emberek portáin, sőt egy oktatási intézmény udvarán is látták – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Fejér Levente polgármester.
2026. május 12., 16:532026. május 12., 16:53
2026. május 12., 16:592026. május 12., 16:59
A polgármester elmondása szerint a medvék jelenléte már március eleje óta komoly problémát jelent, a legriasztóbb eset pedig a múlt héten történt, amikor egy anyamedve két bocsával behatolt az iskola és az óvoda udvarára, ahol mintegy negyven gyermek tanul.
Még tegnap este is kaptunk egy RO-ALERT figyelmeztetést, hogy egy medve jár a főúton. Kárt is okozott, néhány tyúkot elvitt. Már nem is tudom, mit mondjak! A probléma az, hogy már az iskola és az óvoda udvarára is bejutottak, tehát ez nagyon súlyos helyzet. Meg akartuk lőni az anyamedvét az iskola udvarán, ez az igazság, összeült a bizottság is, de már nem találtuk meg. A két bocsot egy fán találtuk, de az anyamedvét nem láttuk, valószínűleg valahol a bokrok között rejtőzött. Ez múlt csütörtökön történt (…) A környéken szerintem legalább hat medve kóborol. Hat biztosan van, ha nem több” – mondta Fejér Levente.
Idén már két veszélyes medvét kilőttek, és a polgármester nem zárja ki további beavatkozások lehetőségét sem rendkívüli helyzet esetén.
„Csütörtök óta, amióta elkergettük őket, az anyamedve nem jelent meg újra, egyelőre valahol nyugodtan meghúzza magát, de mi továbbra is figyeljük a helyzetet, mert nem akarok kockáztatni, hiszen gyerekek vannak itt (…) Tudják, mi a helyzet? Ha kilőjük őket, akkor a polgármester a hibás, de ha – Isten őrizz – történik valami egy emberrel, akkor megint a polgármester a hibás. Kétélű helyzet ez. Úgy gondolom, hogy azok közül sokan, akik a medvéket védik, életükben nem láttak medvét, és csak arra gondolnak, milyen aranyosak a medvebocsok. Igen, valóban aranyosak, de nem tudják, mire képes még egy hétkilós medvebocs is. Tavaly két példányt telepítettünk át, és hihetetlen volt, milyen erejük van, el sem hittem, mire képes egy medvebocs. Nálunk elég kényes a helyzet, folyamatosan figyeljük őket, és ha a helyzet súlyosbodik, nincs más választásunk: sürgősségi beavatkozásként kilövést rendelünk el az intervenciós kvóta alapján” – tette hozzá Zabolya polgármestere.
Néhány nappal ezelőtt Sepsiszentgyörgy lakói RO-ALERT figyelmeztetést kaptak az állomásnegyedre vonatkozóan, miután medvét észleltek a környékbeli katonai egység területén. A kovásznai szív- és érrendszeri rehabilitációs kórház udvarán pedig számos figyelmeztető plakát hívja fel a figyelmet a medvék jelenlétére.
– nyilatkozta nemrég Raduly István prefektus egy sajtótájékoztatón, szakértői tanulmányokra hivatkozva.
Hozzátette: a parlament nemrég elfogadta a megelőzési és beavatkozási kvótákat, vagyis az országosan kilőhető medvék számát meghatározó jogszabályt, amelyet továbbítottak Románia elnökének kihirdetésre.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője, Gheorghe Neagu az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a megye idén 86 medvére kapott megelőzési kvótát, vagyis a 36 vadászterületen – a sürgősségi eseteket leszámítva – legfeljebb ennyi medvét lehet kilőni.

A környezetvédelmi minisztérium engedélyét kérték hétfőn egy medve kilövéséhez Beszterce-Naszód megyében, a védett állat feltehetően egy asszony halálát okozta. Múlt héten Székelyföldön is hasonló esetről számoltak be a helyi hatóságok.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!