
Medvéktől rettegnek a háromszéki Zabola lakói – Képünk illusztráció
Fotó: Olvasónk
A háromszéki Zabola község lakóit rettegésben tartja hat medve, amelyek a település közelében kóborolnak, és gyakran behatolnak a lakott területre. A medvéket az utcákon, az emberek portáin, sőt egy oktatási intézmény udvarán is látták – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Fejér Levente polgármester.
2026. május 12., 16:532026. május 12., 16:53
2026. május 12., 16:592026. május 12., 16:59
A polgármester elmondása szerint a medvék jelenléte már március eleje óta komoly problémát jelent, a legriasztóbb eset pedig a múlt héten történt, amikor egy anyamedve két bocsával behatolt az iskola és az óvoda udvarára, ahol mintegy negyven gyermek tanul.
Még tegnap este is kaptunk egy RO-ALERT figyelmeztetést, hogy egy medve jár a főúton. Kárt is okozott, néhány tyúkot elvitt. Már nem is tudom, mit mondjak! A probléma az, hogy már az iskola és az óvoda udvarára is bejutottak, tehát ez nagyon súlyos helyzet. Meg akartuk lőni az anyamedvét az iskola udvarán, ez az igazság, összeült a bizottság is, de már nem találtuk meg. A két bocsot egy fán találtuk, de az anyamedvét nem láttuk, valószínűleg valahol a bokrok között rejtőzött. Ez múlt csütörtökön történt (…) A környéken szerintem legalább hat medve kóborol. Hat biztosan van, ha nem több” – mondta Fejér Levente.
Idén már két veszélyes medvét kilőttek, és a polgármester nem zárja ki további beavatkozások lehetőségét sem rendkívüli helyzet esetén.
„Csütörtök óta, amióta elkergettük őket, az anyamedve nem jelent meg újra, egyelőre valahol nyugodtan meghúzza magát, de mi továbbra is figyeljük a helyzetet, mert nem akarok kockáztatni, hiszen gyerekek vannak itt (…) Tudják, mi a helyzet? Ha kilőjük őket, akkor a polgármester a hibás, de ha – Isten őrizz – történik valami egy emberrel, akkor megint a polgármester a hibás. Kétélű helyzet ez. Úgy gondolom, hogy azok közül sokan, akik a medvéket védik, életükben nem láttak medvét, és csak arra gondolnak, milyen aranyosak a medvebocsok. Igen, valóban aranyosak, de nem tudják, mire képes még egy hétkilós medvebocs is. Tavaly két példányt telepítettünk át, és hihetetlen volt, milyen erejük van, el sem hittem, mire képes egy medvebocs. Nálunk elég kényes a helyzet, folyamatosan figyeljük őket, és ha a helyzet súlyosbodik, nincs más választásunk: sürgősségi beavatkozásként kilövést rendelünk el az intervenciós kvóta alapján” – tette hozzá Zabolya polgármestere.
Néhány nappal ezelőtt Sepsiszentgyörgy lakói RO-ALERT figyelmeztetést kaptak az állomásnegyedre vonatkozóan, miután medvét észleltek a környékbeli katonai egység területén. A kovásznai szív- és érrendszeri rehabilitációs kórház udvarán pedig számos figyelmeztető plakát hívja fel a figyelmet a medvék jelenlétére.
– nyilatkozta nemrég Raduly István prefektus egy sajtótájékoztatón, szakértői tanulmányokra hivatkozva.
Hozzátette: a parlament nemrég elfogadta a megelőzési és beavatkozási kvótákat, vagyis az országosan kilőhető medvék számát meghatározó jogszabályt, amelyet továbbítottak Románia elnökének kihirdetésre.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője, Gheorghe Neagu az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a megye idén 86 medvére kapott megelőzési kvótát, vagyis a 36 vadászterületen – a sürgősségi eseteket leszámítva – legfeljebb ennyi medvét lehet kilőni.

A környezetvédelmi minisztérium engedélyét kérték hétfőn egy medve kilövéséhez Beszterce-Naszód megyében, a védett állat feltehetően egy asszony halálát okozta. Múlt héten Székelyföldön is hasonló esetről számoltak be a helyi hatóságok.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!