
A Szent Mihály-templom lesz az egyik helyszíne a Magyar Egyházzenei Biennálénak
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Kolozsvár 11 templomában tartják a Magyar Egyházzenei Biennálét a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt, augusztus 16. és 21. között – közölték a szervezők.
2024. július 24., 16:202024. július 24., 16:20
2024. július 25., 11:552024. július 25., 11:55
A Magyar Egyházzenei Biennáléval kapcsolatos főbb programpontokat és tudnivalókat ismertették a rendezvény szervezői a szerda délelőtti beharangozó sajtótájékoztatón Kolozsváron. Selmeczi György zeneszerző, karmester, az Auris Művészeti Ügynökség és Kiadó ügyvezető igazgatója, Potyó István karnagy, az Egyházzene-Kolozsvár Egyesület elnöke és Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője részletezte az augusztus 16–21. között tartandó zenei rendezvénysorozat kínálatát.
Gergely Balázs, Potyó István és Selmeczi György a szerdai sajtótájékoztatón a Vallásszabadság Házában
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
Elhangzott: az egyházzenei műfajok virágzása elemi és fontos részét képezi a magyar zeneszerzésnek, a biennálé pedig rendkívüli repertoárjával – Kolozsvár szívében – ennek kíván otthont adni.
egészen rendkívüli repertoárt hozott létre, elsősorban éppen az egyházzene területén. Ebben a műfajcsoportban a magyar zeneszerzés világszínvonalon működik. Kolozsvár pedig olyan szakmai célállomássá vált az utóbbi években, hogy arra büszkék lehetünk. Nem fesztivál, hanem a szakma ünnepe ez, közvetítés a szerző és a templom között. Történelmileg mélységesen indokolt mindez, hiszen a nagy szerzők a történelem folyamán szervesen kötődtek az egyházhoz és az Isten házához.
A sajtótájékoztatón elhangzott: az augusztus 16–21. között tartandó Magyar Egyházzenei Biennáléra ellátogató közönség számos különleges produkcióra számíthat: az ötnapos kórustalálkozó-jellegű eseménysorozat keretében számos hangverseny, liturgikus keretek között megszólaló produkció, magyarországi és határon túli kiadókat felvonultató kotta- és hanglemezbörze várja a nagyközönséget Kolozsvár 11 templomában.
Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület
A rendezvény egyik fénypontja, hogy a Kodály Zoltán Gyermekkar fellépésével ünnepelheti a nagyközönség a főtéri Szent Mihály-templom Europa Nostra-díjának átadását. A Biennálé állandó vendége – a Szent Efrém férfikar – ismét visszatér Kolozsvárra, és fellép továbbá a révkomáromi Concordia Kórus, a Szent Cecília Kórus, és számos zsoltárfeldolgozás is hallható lesz a Farkas-utcai református templomban.
és összefog minket, hogy az egyházzenéért, a muzsikáért tudunk együttműködni” – mondta Potyó István, az Egyházzene-Kolozsvár Egyesület elnöke.
„a Magyar Egyházzenei Biennálé, mint csepp a tengerben, mindent magában hordoz: a minőségi szórakozást, kultúrát, közösségi alkotókedvet és hozzájárulást a mindenkori Kolozsvár erdélyi és Kárpát-medencei kulturális életének fejlődéséhez. Rendkívül értékes, minőségi, fontos részét képezi a Kolozsvári Magyar Napok programjának, nagy öröm, hogy ismét befogadhatjuk ezt a gyönyörű rendezvénysorozatot.”
A Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia és a MOL Új Európa által támogatott esemény
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok
A rendezvénnyel és részletes programmal kapcsolatos információk a Magyar Egyházzenei Biennálé honlapján olvashatók.
A Magyar Egyházzenei Biennálé a Kárpát-medence egészét átfogó, a magyar keresztény ökumenét, a zene egyházi és közösségi funkcióit kiemelten képviselő, magas művészeti tartalmú, fesztivál-, illetve kórustalálkozó-jellegű eseménysorozat, amely a kortárs magyar egyházi zene és a vallási közösségek, illetve a nagyközönség élő kapcsolatrendszerét hivatott kialakítani és ösztönözni, valamint
Az elmúlt időszakban a rendezők elnyerték a kolozsvári felekezetek elöljáróinak támogatását is ahhoz, hogy kialakíthassák a tervek szerint mintegy 30 rendezvényt felölelő sorozat vízióját:
Az esemény védnökei:
Adorjáni Dezső, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke
Csíky Boldizsár, Kossuth-díjas zeneszerző
Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke
Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke
László Attila, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség kolozsvári főesperes-plébánosa
Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.

A Kolozsvári Magyar Napok keretében tartották az első Magyar Egyházzenei Fórumot, amely hat napon át különleges zenei rendezvényeket kínált a közönségnek.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!