Hirdetés

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája

A Szent Mihály-templom lesz az egyik helyszíne a Magyar Egyházzenei Biennálénak •  Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület

A Szent Mihály-templom lesz az egyik helyszíne a Magyar Egyházzenei Biennálénak

Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület

Kolozsvár 11 templomában tartják a Magyar Egyházzenei Biennálét a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt, augusztus 16. és 21. között – közölték a szervezők.

Krónika

2024. július 24., 16:202024. július 24., 16:20

2024. július 25., 11:552024. július 25., 11:55

A Magyar Egyházzenei Biennáléval kapcsolatos főbb programpontokat és tudnivalókat ismertették a rendezvény szervezői a szerda délelőtti beharangozó sajtótájékoztatón Kolozsváron. Selmeczi György zeneszerző, karmester, az Auris Művészeti Ügynökség és Kiadó ügyvezető igazgatója, Potyó István karnagy, az Egyházzene-Kolozsvár Egyesület elnöke és Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke, a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője részletezte az augusztus 16–21. között tartandó zenei rendezvénysorozat kínálatát.

Gergely Balázs, Potyó István és Selmeczi György a szerdai sajtótájékoztatón a Vallásszabadság Házában •  Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület Galéria

Gergely Balázs, Potyó István és Selmeczi György a szerdai sajtótájékoztatón a Vallásszabadság Házában

Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület

Az eseménynek gazdag a koncert- és hangverseny-kínálata, amely a rendszerváltás óta született magyar egyházzenei alkotásokat állítja az érdeklődés középpontjába.

Hirdetés

Elhangzott: az egyházzenei műfajok virágzása elemi és fontos részét képezi a magyar zeneszerzésnek, a biennálé pedig rendkívüli repertoárjával – Kolozsvár szívében – ennek kíván otthont adni.

„Egy értékkoncentrációról van szó – ezzel a szóval tudom a legjobban jellemezni, hogy mi várható augusztus 16–21. között. A rendszerváltást követően a magyar zeneszerzés szárnyaló üzemmódba váltott,

egészen rendkívüli repertoárt hozott létre, elsősorban éppen az egyházzene területén. Ebben a műfajcsoportban a magyar zeneszerzés világszínvonalon működik. Kolozsvár pedig olyan szakmai célállomássá vált az utóbbi években, hogy arra büszkék lehetünk. Nem fesztivál, hanem a szakma ünnepe ez, közvetítés a szerző és a templom között. Történelmileg mélységesen indokolt mindez, hiszen a nagy szerzők a történelem folyamán szervesen kötődtek az egyházhoz és az Isten házához.

Beülni nyugodtan egy hűvös templomba és szép muzsikát hallgatni – ennél többet nem adhat az élet, ennél nincs több ” – jelentette ki Selmeczi György Kossuth-díjas zeneszerző, karmester, a Nemzet Művésze, a rendezvény főszervezője.

A sajtótájékoztatón elhangzott: az augusztus 16–21. között tartandó Magyar Egyházzenei Biennáléra ellátogató közönség számos különleges produkcióra számíthat: az ötnapos kórustalálkozó-jellegű eseménysorozat keretében számos hangverseny, liturgikus keretek között megszólaló produkció, magyarországi és határon túli kiadókat felvonultató kotta- és hanglemezbörze várja a nagyközönséget Kolozsvár 11 templomában.

•  Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület Galéria

Fotó: Kincses Kolozsvár Egyesület

A rendezvénysorozat augusztus 16-án (pénteken) kezdődik: egy kikopóban lévő egyházi műfajt felelevenítő koncert nyitja meg a biennálét, egy úgynevezett kantáta, amely egyfajta angyali üdvözlet-variáns.

A rendezvény egyik fénypontja, hogy a Kodály Zoltán Gyermekkar fellépésével ünnepelheti a nagyközönség a főtéri Szent Mihály-templom Europa Nostra-díjának átadását. A Biennálé állandó vendége – a Szent Efrém férfikar – ismét visszatér Kolozsvárra, és fellép továbbá a révkomáromi Concordia Kórus, a Szent Cecília Kórus, és számos zsoltárfeldolgozás is hallható lesz a Farkas-utcai református templomban.

„Megtiszteltetés és nagy öröm, hogy itt szervezhetjük meg a Magyar Egyházzenei Biennálét, hogy épp Kolozsváron lelhet otthonra, itt, ahol tényleg jelen vagyunk a magunk vallási sokszínűségében,

és összefog minket, hogy az egyházzenéért, a muzsikáért tudunk együttműködni” – mondta Potyó István, az Egyházzene-Kolozsvár Egyesület elnöke.

Immár több éve, társszervezőként működik közre a Kolozsvári Magyar Napok, Erdély legnagyobb kulturális seregszemléje a Magyar Egyházzenei Biennálé szervezésében, így a sajtótájékoztatón Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke és a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője elmondta:

„a Magyar Egyházzenei Biennálé, mint csepp a tengerben, mindent magában hordoz: a minőségi szórakozást, kultúrát, közösségi alkotókedvet és hozzájárulást a mindenkori Kolozsvár erdélyi és Kárpát-medencei kulturális életének fejlődéséhez. Rendkívül értékes, minőségi, fontos részét képezi a Kolozsvári Magyar Napok programjának, nagy öröm, hogy ismét befogadhatjuk ezt a gyönyörű rendezvénysorozatot.”

A Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Művészeti Akadémia és a MOL Új Európa által támogatott esemény

fő célja, hogy kapcsolatot teremtsen zeneszerzők, karnagyok, előadók, kórusok, kiadók, illetve a papság és a hívő közösségek, a tényleges célközönség között.

•  Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok Galéria

Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Napok

A rendezvénnyel és részletes programmal kapcsolatos információk a Magyar Egyházzenei Biennálé honlapján olvashatók.

A Magyar Egyházzenei Biennálé a Kárpát-medence egészét átfogó, a magyar keresztény ökumenét, a zene egyházi és közösségi funkcióit kiemelten képviselő, magas művészeti tartalmú, fesztivál-, illetve kórustalálkozó-jellegű eseménysorozat, amely a kortárs magyar egyházi zene és a vallási közösségek, illetve a nagyközönség élő kapcsolatrendszerét hivatott kialakítani és ösztönözni, valamint

új impulzusokkal gazdagítani a Kárpát-medence magyarságának templomi zenei gyakorlatát és repertoárját.

Az elmúlt időszakban a rendezők elnyerték a kolozsvári felekezetek elöljáróinak támogatását is ahhoz, hogy kialakíthassák a tervek szerint mintegy 30 rendezvényt felölelő sorozat vízióját:

Kolozsvár 11 templomában, 40 kortárs magyar zeneszerző 80 egyházi alkotásának megszólaltatásával, liturgikus keretben vagy koncert formában.

Az esemény védnökei:

Adorjáni Dezső, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke

Csíky Boldizsár, Kossuth-díjas zeneszerző

Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke

László Attila, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség kolozsvári főesperes-plébánosa

Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.

korábban írtuk

Zenével töltötte meg a kolozsvári templomokat az első Magyar Egyházzenei Fórum
Zenével töltötte meg a kolozsvári templomokat az első Magyar Egyházzenei Fórum

A Kolozsvári Magyar Napok keretében tartották az első Magyar Egyházzenei Fórumot, amely hat napon át különleges zenei rendezvényeket kínált a közönségnek. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
Hirdetés
Hirdetés