
Irány Kaszoja! Május első hétvégéjén tartják az ifjúsági majálist
Fotó: Facebook/Kaszoja Fesztivál
Új lendülettel, a hagyományos rendezvények színvonala emelésének szándékával és új programtervekkel vágott neki a munkának az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezet (AMISZ) új vezetősége. A fiatal csapat első nagyobb rendezvénye az ifjúsági majális megszervezése lesz: május 2–3-án Kaszoján tartják meg – immár 20. alkalommal – az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok „szezonnyitó” táborát.
2025. március 27., 19:012025. március 27., 19:01
2025. március 27., 20:392025. március 27., 20:39
Februárban szervezték meg a tisztújító közgyűlést az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezetben (AMISZ), és Györki Róbertet választották elnökké. Eddig is aktív tagja volt az egyesületnek, amelynek a nevéhez köthető a kaszojai ifjúsági majális, aminek az előkészületei már nagyban folynak. Az idei fesztivál lesz a 20. rendezvény (a 21. következne, de a koronavírus-járvány évében nem tartották meg), és a jubileumra a szervezők az eddigieknél változatosabb programmal készülnek.
„Figyelembe vettük a korábbi fesztiválokon megfogalmazott igényeket, és ennek megfelelően napközben több tevékenységet iktatunk be. A hagyományos foci- és beer-pong-bajnokságot megtartjuk, de számos más vetélkedőt, szórakoztató, vicces programot is szervezünk” – mondta a Krónikának az AMISZ-elnök.
Bungalókat is lehet bérelni
Fotó: Facebook/Kaszoja Fesztivál
Újdonság, hogy háromfős csapatok jelentkezését várják, amelyek valamennyi vetélkedőn részt vesznek, és az összpontszám alapján hirdetnek majd győztest:
„Szeretnénk visszanyerni a Kaszoja Fesztivál régi hírnevét, mert az elmúlt években csökkent az érdeklődés. Tavaly az utolsó pillanatban kezdtünk neki a szervezésnek, ez meg is látszott a létszámon, de most idejében nekifogtunk, és elmondhatom, hogy sokkal nagyobb az érdeklődés” – fogalmazott az elnök.
Kaszoja Aradtól 50 kilométerre Észak-Keletre található, a Zaránd-hegység lábánál működik a megyei tanács fennhatósága alatt egy ifjúsági és diáktábor (a volt pionírtábor). Az aradi magyar közösség számára „kultikus” hely, hiszen generációk jártak oda majálisozni (innen származik a ma is használatos „Kaszojális” elnevezés), az örökséget pedig az AMISZ viszi tovább az ifjúsági majális megszervezésével.
A május 2–3-i rendezvényen tehát napközben különböző szórakoztató programokon vehetnek részt a táborozók, esténként pedig lemezlovasok zenéjére bulizhatnak. A fellépők között húzónévnek számít a szervezők szerint a magyarországi Lmen Prala.
Esti buli Kaszoján
Fotó: Facebook/Kaszoja Fesztivál
Kaszoján több mint 75 férőhely található a két- és kilencfős bungalókban, de sátorhely korlátlan számban áll rendelkezésre.
Minden egyéb információ megtalálható az AMISZ online felületein.
Az AMISZ új vezetőségének célja a közösségépítés is, az ifjúság közéleti szerepvállalásának erősítése, a megyei ifjúsági szervezetek hálózatának kiépítése – mondta Györki Róbert. Az idei első rendezvényük egy játékest lesz március 29-én, szombaton a Mobiluxban, június 7-én pedig a Pécskai Magyar Ifjúsági Szervezettel (M-Kidsz) közösen tartanak egy ifjúsági konferenciát.
„Ennek a fő célja, hogy megtaláljuk azokat a fiatalokat, akik szeretnének bekapcsolódni a helyi ifjúsági szervezetek munkájába, lesz egy előadás is közösségi szerepvállalás és önkéntesség tematikával, este pedig bulit tartunk, úgyhogy várunk majd mindenkit szeretettel Pécskára az egész megyéből” – adta át a jelképes meghívó az AMISZ elnöke.
Az AMISZ új vezetősége: Györki Róbert, Sáfár Emese és Király Nándor
Fotó: Facebook/AMISZ
A megyei ifjúsági szervezetben a munka dandárját Györki Róbert mellett az új alelnök és a titkár, Király Nándor, illetve Sáfár Emese végzi, de az elnök szerint vannak még sokan, akikre számítani lehet szervezésben, plakátolásban, pályázatok lebonyolításában.
Szintén a célok közé tartozik a tagszervezetek újraélesztése és új helyi szervezetek létrehozása. Az AMISZ-elnök szerint mind a jogi személyiséggel rendelkező vidéki egyesületekkel, mind a mozgalomszerűen tevékenykedő civil fiatalokkal szeretnének együttműködni, hogy létrehozzák az ifjúsági szervezetek megyei hálózatát. Lelkesedésben nincs hiány, színvonalas rendezvények lebonyolításához viszont pénz kell, ezért minden elérhető pályázati forrást megpróbálnak megszerezni, hogy a fiataloknak változatos, szórakoztató, de ugyanakkor tartalmas programokat szervezzenek.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!