
A lakosságnak még palackozott vizet szállítanak, de állatitatásra már használható a folyóból származó vezetékes víz
Fotó: Maros megyei prefektusi hivatal
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) mérései alapján a Kis-Küküllőből származó vezetékes víz alkalmas az állatok itatására a vészhelyzet alatt álló 16 településen – jelentette be Barabási Antal Szabolcs Maros megyei prefektus szerdai sajtótájékoztatóján.
2025. június 11., 21:002025. június 11., 21:00
A kedden és szerdán végzett tesztek eredményei szerint emberi fogyasztásra még nem alkalmas, de az állatok számára biztonságos a víz fogyasztása, ezért már nem osztanak ki többé vizet a gazdáknak itatásra – fogalmazott a megye kormánymegbízottja. Barabási szerint a helyzet elemzése után úgy döntöttek: függetlenül attól, hogy mikor oldódik meg a parajdi bányakatasztrófa nyomán kialakult helyzet,
Sípos Levente, az Aquaserv vízszolgáltató vállalat igazgatója arról számolt be, hogy a 16 településen szolgáltatott vezetékes víz klorid- és nátriumszintje csökkent a múlt hét eleje óta, és közel áll a határértékhez, de még mindig nem alkalmas az emberi fogyasztásra, emiatt továbbra is szállítják az ivóvizet az érintett lakosságnak. Emlékeztetett, hogy a múlt hét eleje óta naponta mérik mind a folyó, mind a vezetékes víz klorid- és nátriumszintjét.
Iuliu Moldovan, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetője elmondta: az intézmény szakértői hetente ellenőrzik minden forrás és közkút vizét a Kis-Küküllő mentén található településeken, Szovátától Ádámosig. A hatóságok biztosították ugyanakkor a lakosságot, hogy a víz megemelkedett sótartalma nem károsítja a vezetéket és a háztartási gépeket sem.
Mint köztudott, május 5-én ismét nagy mennyiségű víz jutott be a parajdi sóbányába, 6-án pedig lezárták a turisták előtt azt a két szintet, amelyet évente akár 500 ezer látogató is felkeres. A bányavállalat munkásai nem tudták megfékezni a szivárgást, a múlt hónap végén bekövetkezett heves esőzések okozta árvíz – a Korond-patak vízhozama meghaladta a másodpercenkénti 60 köbmétert – pedig teljesen elöntötte a bányát,
Mindez ökológiai, gazdasági és társadalmi katasztrófával fenyeget, a Krónika helyszíni riportjában megszólaló helyi vállalkozók a csődtől tartanak, emellett több tucat házból kellett kitelepíteni a lakókat a bányaomlás veszélye miatt. A bánya elárasztása az egész Sóvidéken érezteti hatását, a közeli Maros megyében – a Kis-Küküllő vize sókoncentrációjának megnövekedése miatt – 16 település mintegy 40 ezer lakója maradt ivóvíz nélkül.

„Törékeny egyensúly” jellemzi a vízzel elárasztott sóbányát Parajdon a külföldi szakértők szerint, akik megállapították: kizárólag azután lehet nekilátni a víz kiszivattyúzásának, miután teljesen elterelik a Korond-patakot.

Elkeseredett, szótlan emberek, reményvesztettség és a hatóságok titkolózása jellemzi a sóbánya tragédiája utáni helyzetet Parajdon. Miközben újságírók lepték el a település utcáit, a helybéliek arra várnak, hogy ne ők legyen a figyelem középpontjában.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!