
Nagyon sok gombamérgezés történt az elmúlt idõszakban Szatmár és Máramaros megyében. Éppen ezért közintézményekben, valamint egyéb forgalmas helyeken plakátokkal növelnék a Szatmár megyében legelterjedtebb mérges gombafajok ismertségét a hatóságok annak érdekében, hogy visszaszorítsák a mérgezések számát, emellett pedig a helyi rendõrség razziákat tart a piacokon, hogy kitilthassák az engedéllyel nem rendelkezõ árusokat.
2014. október 20., 20:112014. október 20., 20:11
Az elmúlt héten rekordot döntöttek a kórház sürgősségi osztályán gyomor- és bélbántalmakra panaszkodók: az intézmény orvos igazgatója, Paula Mare szerint egy hét alatt 42 gombamérgezéses személynek nyújtottak ellátást, ami duplája annak, ahány pácienst tavaly ugyanebben az időszakban elláttak. Mint megtudtuk, mindegyikük túl van az életveszélyen. Mare szerint a pácienseik között volt, aki piacról vásárolt gombától lett beteg, de akadt olyan is, aki maga szedte a vacsoránakvalót.
A nagybányai kórházba eközben a hétvégén harminc személyt utaltak be gombamérgezéssel, köztük egy 4 éves kisfiút, aki kómába esett. Sorina Pintea kórházmenedzser elmondta, az intenzív osztály megtelt, így más részlegeken is kénytelenek voltak elhelyezni olyan személyeket, akik mérges gombát ettek. Mint a szakember felidézte, legutóbb öt éve volt hasonló mértékű gombamérgezés, akkor több mint 200 személy szorult az orvosok segítségére. Szilágy megyében a hétvégén tizenkét személy esetében diagnosztizáltak gombamérgezést.
Hatósági fellépés
Hétfőn a Szatmár megyei prefektúra összehívta az érintett szakhatóságokat, hogy közösen dolgozzanak ki egy akciótervet a helyzet orvoslására, ennek keretében döntöttek úgy, hogy bevonják a piaci ellenőrzésbe a helyi rendőrségeket, illetve hogy ismeretterjesztő kampányba kezdenek.
A szatmári piacokon szakellenőri vizsgálatot senki sem végez, és bár van egy szakvizsgával rendelkező árus, aki naponta kínálja portékáját a Szamos piacon, az illető nem vállalja a mások által szedett gomba ellenőrzését. Az illető lapunknak elmondta: nincs is engedélye erre a tevékenységre, és nem is vállal ilyesmit, mivel attól tart, hogy ha a gombákat felületesen ismerőknek egy fajra azt mondaná, hogy ehető, később pedig helyette mérgezőt szednek össze, őt okolnák a problémákért.
Nem ismerik a gombákat
A szakértő hozzátette, a mérgezések oka pofonegyszerű: az emberek nem ismerik kellőképpen a gombákat, ezért leszedik az ehetőkhöz hasonló kinézetű, mérges fajokat. Úgy vélte, sokan kereshették az elmúlt napokban a finom lila pereszkét, helyette pedig hagymatönkű pókhálós gombát szedhettek, de gyűjthettek párducgalócát is pirulógalóca helyett az amatőr gombászok, sőt hánytató galambgomba is bőven van jelenleg, ami az ehető vörös tönkű galambgombához hasonlít.
Dorina Dragoş Guran, a megyei közegészségügyi hatóság vezetője elmondta: elvileg nekik kellene szakértőt alkalmazniuk, aki elvégezné az amatőrök által gyűjtött gomba ellenőrzését, azonban egyelőre ilyen poszt nem szerepel a személyzeti struktúrájukban. Ahhoz, hogy alkalmazhassanak gombaszakellenőrt, ki kellene dolgozni a 8 évvel ezelőtt elfogadott úgynevezett gombatörvényt magyarázó alkalmazási útmutatókat.
Előrelépés viszont a mai napig nem történt ez ügyben – a feladatot az egészségügyi, a környezetvédelmi és a mezőgazdasági tárca folyamatosan hárítja, állítva, hogy nem tartozik a hatáskörébe a metodológia kidolgozása.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!