
Olyan rendszert szeretnének, amely odafigyel a szülésre készülő nők szükségleteire és jogaik tiszteletben tartására
Fotó: Orbán Orsolya
A terhesség, a vajúdás és a szülés időszakában erősítené meg a páciensek jogait az a törvénykezdeményezés, melyet elsöprő szavazattöbbséggel fogadott el a héten a bukaresti szenátus.
2026. június 28., 17:542026. június 28., 17:54
A tervezetet Ruxandra Cibu Deaconu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora nyújtotta be, a szülést emberbarátabbá tévő kezdeményezést többek között RMDSZ-es törvényhozók is támogató aláírásukkal látták el.
„A szenátus szavazása fontos lépés egy olyan egészségügyi rendszer felé, amely jobban odafigyel a nők szükségleteire és jogaik tiszteletben tartására. A kezdeményezés számos olyan nő tapasztalataira és aggályaira építve született meg, akik jelezték, hogy
– olvasható az USR közleményében. Az új rendelkezések egyértelműsítik és megerősítik a páciensek jogait a szülészeteken, különös tekintettel az intimitás védelmére, valamint arra a lehetőségre, hogy a vajúdás és a szülés idején egy általuk választott személy támogatását vehessék igénybe. A tervezet emellett további garanciákat vezet be a páciensek méltóságának és jogainak tiszteletben tartására az egészségügyi ellátás teljes időtartama alatt.
A plenáris vitán felszólaló Ruxandra Cibu Deaconu szenátor azzal érvelt, hogy bár a páciensek jogairól szóló törvény említi a méltóságot, az intimitást és a magánélet tiszteletben tartását, a terhesség, a vajúdás és a szülés esetében a jelenlegi jogi keret nem nyújt kellően egyértelmű garanciákat a páciensek életének ezen legsebezhetőbb pillanataira.
A szenátus honlapján olvasható indoklás szerint a kezdeményezés a páciensek jogairól szóló 2003/46-os törvény módosítását célozza, mivel a jelenlegi romániai jogi keretből hiányoznak a vajúdás és a szülés körülményeire vonatkozó konkrét szabályok.
Ez a joghézag nem egységes és méltatlan gyakorlatot szül a kórházakban:
Ez sérti a páciensek magánélethez és intimitáshoz való alkotmányos jogát, ráadásul jelentős pereskedési kockázatnak teszi ki az egészségügyi intézményeket.
A tervezet két fő jogot rögzítene:
A kórházaknak kötelezővé tennék a belső szabályzatok frissítését, az esetleges korlátozások orvosi indokainak rögzítését a kórlapon, valamint a páciensek előzetes tájékoztatását.
Az indoklás nemzetközi jogi és szakmai alapokra épít: hivatkozik az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) döntéseire (Ternovszky c. Magyarország, Konovalova c. Oroszország), több európai ország működő jogi modelljére (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Spanyolország, Portugália), valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2018-as ajánlásaira, amelyek alapvető elvként kezelik a kísérő biztosítását.
A javasolt intézkedések teljesen költségsemlegesek, nem igényelnek plusz állami beruházást, csupán a szervezeti protokollok átalakítását.
A szenátus első kamaraként tárgyalta a tervezetet. A kezdeményezés most a képviselőház elé kerül vitára és döntő szavazásra.
Mint ismeretes, Nyugaton természetesnek számít, nálunk azonban még mindig nem, nehezen részben vagy kevés helyen biztosítható a közintézményekben az úgynevezett háborítatlan szülés. Az anya-baba központú szülés témájában korábban Szőcs Kinga Zsófia kolozsvári pszichoterapeuta, dúla beszélt részletesen a Krónikának.

Immár körülbelül 600 babaváró párt készített fel, félszáz szülést kísért Szőcs Kinga Zsófia kolozsvári pszichoterapeuta, dúla, háromgyermekes anya, aki tíz éve indította útjára Baba születik nevű projektjét.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
szóljon hozzá!