
Fotó: Sothebysrealty.ro
Jósika Miklós író egykori otthonát kínálja megvételre a luxusingatlanok eladására szakosodott Sotheby’s International Realty. A Szilágy megyében, az Almás völgyében található műemlék épületen alig több mint félmillió euróért adna túl jelenlegi tulajdonosa.
2022. október 10., 17:452022. október 10., 17:45
2022. október 10., 17:562022. október 10., 17:56
Újabb erdélyi magyar nemesi család egykori otthonának keresnek gazdát az interneten: a szurduki Jósika-kastélyt alig több mint félmillió euróért értékesítené a Sotheby’s International Realty. A luxusingatlanok eladására szakosodott nemzetközi cég világszerte árul értékes épületeket, korábban már több erdélyi műemlék, történelmi ingatlan került be a portfóliójába.
A cég honlapján található hirdetés szerint a 17–19. században épült ingatanért, illetve a hozzá tartozó birtokért 560 000 eurót kérnek. A hirdetésben arra is kitérnek, hogy a szurduki kastély első látásra nem tesz nagy benyomást a látogatóra, ezt „fokozatosan kell felfedezni”.
A Sotheby’s International Realty közlése szerint a Szilágy megyei Szurduk községben található kastélyhoz háromhektáros telek és 12 500 négyzetméter mezőgazdasági terület tartozik, az épület egyszintes, de igény esetén manzárdosítható, teszik hozzá. A jelenleg közigazgatási célokra használt, 705 négyzetméter alapterületű kastélynak több melléképülete is van, melyben irodák, raktárak és műhelyek működnek, ezek alapterülete 1500 négyzetméter.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Az Almás völgyében található szurduki Jósika-kastély nem is annyira ingóságai, mint inkább múltja miatt értékes, mutatnak rá a Sotheby’s szakemberei. Itt élt és alkotott Jósika Miklós (1794?–1865) író, akit a magyar romantikus regény megalapítójaként tart számon a magyar irodalomtörténet. Jósika az 1830-as években költözött teljesen Szurdukra, és a reformer Wesselényi Miklós lelkes követőjeként birtokain elengedte jobbágyainak a robotot és a dézsma nagy részét.
A szurduki Jósika-kastély az Abafi írójának irodalmi tevékenysége mellett egy másik fontos esemény helyszíne is volt – írja az ingatlanközvetítő portál –, eszerint 1705-ben II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem itt fogyasztotta el utolsó ebédjét, mielőtt a kuruc seregek a zsibói csatában vereséget szenvedtek a császári hadaktól. Erre a sziklára épített kriptát az író apja halála után.
Az erdélyi kastélyokat összesítő Kastély Erdélyben portálon található információk szerint a Jósikák házasság révén jutottak a szurduki birtokhoz, amikor báró Jósika Mózes feleségül vette gróf Csáky Máriát. A birtokon már állt egy udvarház, melyet a 19. században teljesen átalakítottak. Az új kastélyt az unoka, báró Jósika Miklós – az író apja – építtette, és a benne található hatalmas könyvtár összegyűjtése is az ő nevéhez köthető.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Ezt fia, Leó örökölte, aki lányára, az 1940-ben elhunyt Irénre hagyta. A kastélyt az államosítás után a helyi termelőszövetkezet használta, jelenleg magáncég raktárai működnek benne, a család ugyanis nem igényelte vissza.
A szurduki kastély egyszerű, egyszintes épület, amelynek két főhomlokzati sarkát egy-egy, az épület tömbjéből előugró bástya erősíti; az egyik kerek, a másik hatszög alaprajzú. A portál szerint a kerek bástyából nyílt egykor a főbejárat, az egykori tornácnak mára nyoma sincs, ellenben a félköríves ajtó és két félköríves ablak megmaradt, fölöttük egyszerű vakolatdísszel. Az épület hátsó és két oldalsó homlokzata dísztelen.
Jelenleg is leromlott az állapota, teljes felújításra szorul. A műemlék épület az Almás völgyében, Zsibó és Dés között, Kolozsvártól 75 kilométerre található.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!