Hirdetés

Elővárosi vasút a kiút az elviselhetetlen forgalomból?

elővárosi vasút Kolozsvár

Az elővárosi vonat nagyrészt a meglévő sínpárokon halad majd

Fotó: Orbán Orsolya

A kolozsvári polgármesteri hivatal hétfőn aláírta a kivitelezővel az elővárosi vasút állomásainak megépítésére vonatkozó szerződést. A közbeszerzést a román CON-A által vezetett, lengyel céget is felvonultató társulás nyerte el, amely egyébként az egyetlen ajánlattevő volt az eljárásban.

Páva Adorján

2026. május 11., 14:582026. május 11., 14:58

A kolozsvári elővárosi vasút projektje 23 állomást és megállóhelyet foglal magában: egyeseket a meglévő helyszíneken korszerűsítenek, de új fel- és leszállási pontok is lesznek.

A lefedett távolság 48,8 kilométer Gorbó–Kisbács–Kolozsvár–Apahida–Zsuk–Bonchida község között, túlnyomórészt meglévő sínpárokon.

Hirdetés

Jelenleg az elővárosi vonatra vonatkozó három közbeszerzési eljárásból kettő lezárult: az állomásokra, illetve a felügyeletre vonatkozó tender – emlékeztetett az Actual de Cluj portál. A gördülőállományra, elektromos motorvonatokra vonatkozó közbeszerzés még folyamatban van.

Kolozsvár polgármesteri hivatalának – vezető partnerként – és a Román Államvasutaknak (CFR) társulása idén márciusban írta alá a finanszírozási szerződést a szállításügyi minisztériummal. A projekt a 2021–2027-es Közlekedési Program keretében biztosított európai uniós források lehívásával valósulhat meg. A kezdeményezők mellé a Kolozs Megyei Tanács is csatlakozott.

A projekt teljes értéke 1 420 361 716,79 lej, azaz megközelítőleg 284 millió euró.

Ebből 1 149 890 797,74 lejt Kolozsvár önkormányzata, 270 470 919,05 lejt pedig a CFR „áll”. Ugyanakkor az európai alapokból származó, vissza nem térítendő támogatás értéke 1 131 297 010,25 lej, ami a projekt teljes elszámolható értékének 85 százalékát jelenti.

Kolozsvári elővárosi vasút még ebben az évtizedben?

A finanszírozási szerződés végrehajtási időtartama az aláírástól számított 45 hónap, de legkésőbb 2029. december 31-éig tart. A projekt célja, hogy regionális vasúti közlekedési megoldásként csökkentse a közúti forgalmat, és „zöld” mobilitási alternatívát kínáljon Kolozsvár metropoliszövezetében.

elővárosi vasút Kolozsvár Galéria

Az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja

Fotó: Orbán Orsolya

Emil Boc polgármester a hétfői aláíráskor kijelentette:

Kolozsvár felismerte, hogy a mobilitás jövője a gyors közösségi közlekedésben rejlik.

Az Agerpres szerint hangsúlyozta, hogy az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja.

Boc szerint Kolozsvár más európai városokhoz hasonlóan a közösségi közlekedés egyik „legdinamikusabb és leghatékonyabb”, zöld és környezetkímélő formáját valósítja meg. Úgy vélekedett, hogy a folyamatos népességnövekedés miatt az elővárosi vasút elengedhetetlen a kolozsvári agglomeráció életminőségének biztosításához.

A helyiérdekű vasútként (HÉV) is emlegetett beruházás a régió egyik legnagyobb városi és agglomerációs mobilitási projektje (bár az elővárosi vasúti rendszer funkciójában a HÉV-ekhez hasonló, de nem önálló HÉV-hálózat).

Korábbi bejelentések szerint a projekt több mint 50 kilométernyi vasúti pálya korszerűsítését irányozza elő, valamint 2,86 kilométer új vasútvonal építését a bonchidai remíz felé. A kapcsolódó munkálatok között szerepel

  • négy gyalogos átjáró/alul- vagy felüljáró,
  • egy közúti átjáró,
  • öt szintbeli vasúti átjáró korszerűsítése,
  • valamint nyolc park & ride parkoló kialakítása.

A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik. A kolozsvári polgármesteri hivatalnak még folyamatban az erre kiírt közbeszerzése. A CFR is elindította a saját projektrészére vonatkozó tendert, amely a vasúti pálya korszerűsítését célozza az említett útvonalon.

Becslések szerint az elővárosi vasút mintegy 17 ezer, nagyvárosi agglomerációban lakó személyt szolgálhat ki.

Naponta 30 járat indulhat: reggel 5 és 6 óra között egy, 6 és 19 óra között óránként kettő, 19 és 22 óra között pedig óránként egy-egy 420 férőhelyes szerelvény.

Emil Boc polgármester úgy fogalmazott: az elővárosi vasút nem csupán a sínekről és a vonatokról szól, hanem egy új mobilitási kultúráról is. Kolozsvár, más európai városokhoz hasonlóan, a legdinamikusabb és leghatékonyabb, környezetbarát és szennyezésmentes tömegközlekedési módot valósítja meg ezáltal.

elővárosi vasút Kolozsvár Galéria

A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik

Fotó: Orbán Orsolya

Az állomásépületeket megvalósító cégtársulás közül a CON-A Operations Kft. székhelye a Szeben megyei Sellenberken van; 2024-ben közel 699 millió lejes árbevételt és mintegy 50 millió lejes nyereséget jelentett, csaknem 500 alkalmazottat foglalkoztat. Fontos projektjei között szerepel a nagyváradi Nokian gumiabroncsgyár építése.

A lengyel ZUE Rt.. több mint 900 alkalmazottal működik, vasúti, villamos- és energetikai infrastruktúrára szakosodott; Romániában is jelen van már vasúti infrastruktúra-fejlesztési munkákkal, többek között Brassó, illetve Kolozsvár–Dés térségében. Az UTI Construction infrastrukturális munkákban, épületgépészeti-, komplex szerelési rendszerekben és létesítményüzemeltetésben aktív; 2024-ben több mint 285 millió lejes árbevételt és több mint 22,4 millió lejes nettó nyereséget ért el, mintegy 851 alkalmazottal rendelkezik.

Mint ismeretes, az elővárosi (metropoliszövezeti) vasút terve az egyike a három nagy gigaprojektnek, melyek a Kolozsvárt és környékét megbénító forgalom csökkentését szolgálják.

A kolozsvári metró „papíron” már jó ideje a kivitelezési szakaszban van, viszont látványos előrelépés továbbra sem történt.

A körgyűrű lényegi része ennél is rosszabbul áll. Hiszen nemrég nemzetközi csalás gyanúja miatt egyoldalúan felmondta a kolozsvári terelőút második szakaszának kivitelezési szerződését a kincses város önkormányzata, miután a közbeszerzést elnyerő cégtársulás bosnyák tagja azt állította, hogy a beleegyezése nélkül tüntette fel a Dimex román fővállalkozó a körgyűrűpályázatban. A térség egyik legnagyobb infrastrukturális beruházásának számító projekt ügyében ismét kiírták a közbeszerzést; az immár több részre bontott második szakasz megépítésére júliusig várják az új ajánlatokat.

korábban írtuk

Új autópálya-felhajtót kaphat Kolozsvár – de még sok van addig
Új autópálya-felhajtót kaphat Kolozsvár – de még sok van addig

Új út építésével kötnék össze az észak-erdélyi autópályát Kolozsvárral, a kincses város tervezett körgyűrűjével.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással

Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.

A Nagyvárad és Kolozsvár közötti vasútvonal egyik szakaszán már 70 százalékban elkészültek a felújítással
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad

Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.

Újabb medvetámadás a Transzfogarason: német turistára támadt a nagyvad
2026. június 16., kedd

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette

A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.

Nem találtak műszaki hibát a Tordai-hasadék via ferrata útvonalán, ahol egy fiatal életét vesztette
2026. június 16., kedd

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet

A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Leszakad az ég több erdélyi megyében, jégeső is lehet
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
Hirdetés
Hirdetés