
Az elővárosi vonat nagyrészt a meglévő sínpárokon halad majd
Fotó: Orbán Orsolya
A kolozsvári polgármesteri hivatal hétfőn aláírta a kivitelezővel az elővárosi vasút állomásainak megépítésére vonatkozó szerződést. A közbeszerzést a román CON-A által vezetett, lengyel céget is felvonultató társulás nyerte el, amely egyébként az egyetlen ajánlattevő volt az eljárásban.
2026. május 11., 14:582026. május 11., 14:58
A kolozsvári elővárosi vasút projektje 23 állomást és megállóhelyet foglal magában: egyeseket a meglévő helyszíneken korszerűsítenek, de új fel- és leszállási pontok is lesznek.
Jelenleg az elővárosi vonatra vonatkozó három közbeszerzési eljárásból kettő lezárult: az állomásokra, illetve a felügyeletre vonatkozó tender – emlékeztetett az Actual de Cluj portál. A gördülőállományra, elektromos motorvonatokra vonatkozó közbeszerzés még folyamatban van.
Kolozsvár polgármesteri hivatalának – vezető partnerként – és a Román Államvasutaknak (CFR) társulása idén márciusban írta alá a finanszírozási szerződést a szállításügyi minisztériummal. A projekt a 2021–2027-es Közlekedési Program keretében biztosított európai uniós források lehívásával valósulhat meg. A kezdeményezők mellé a Kolozs Megyei Tanács is csatlakozott.
Ebből 1 149 890 797,74 lejt Kolozsvár önkormányzata, 270 470 919,05 lejt pedig a CFR „áll”. Ugyanakkor az európai alapokból származó, vissza nem térítendő támogatás értéke 1 131 297 010,25 lej, ami a projekt teljes elszámolható értékének 85 százalékát jelenti.
A finanszírozási szerződés végrehajtási időtartama az aláírástól számított 45 hónap, de legkésőbb 2029. december 31-éig tart. A projekt célja, hogy regionális vasúti közlekedési megoldásként csökkentse a közúti forgalmat, és „zöld” mobilitási alternatívát kínáljon Kolozsvár metropoliszövezetében.
Az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja
Fotó: Orbán Orsolya
Emil Boc polgármester a hétfői aláíráskor kijelentette:
Az Agerpres szerint hangsúlyozta, hogy az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja.
Boc szerint Kolozsvár más európai városokhoz hasonlóan a közösségi közlekedés egyik „legdinamikusabb és leghatékonyabb”, zöld és környezetkímélő formáját valósítja meg. Úgy vélekedett, hogy a folyamatos népességnövekedés miatt az elővárosi vasút elengedhetetlen a kolozsvári agglomeráció életminőségének biztosításához.
A helyiérdekű vasútként (HÉV) is emlegetett beruházás a régió egyik legnagyobb városi és agglomerációs mobilitási projektje (bár az elővárosi vasúti rendszer funkciójában a HÉV-ekhez hasonló, de nem önálló HÉV-hálózat).
Korábbi bejelentések szerint a projekt több mint 50 kilométernyi vasúti pálya korszerűsítését irányozza elő, valamint 2,86 kilométer új vasútvonal építését a bonchidai remíz felé. A kapcsolódó munkálatok között szerepel
A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik. A kolozsvári polgármesteri hivatalnak még folyamatban az erre kiírt közbeszerzése. A CFR is elindította a saját projektrészére vonatkozó tendert, amely a vasúti pálya korszerűsítését célozza az említett útvonalon.
Naponta 30 járat indulhat: reggel 5 és 6 óra között egy, 6 és 19 óra között óránként kettő, 19 és 22 óra között pedig óránként egy-egy 420 férőhelyes szerelvény.
Emil Boc polgármester úgy fogalmazott: az elővárosi vasút nem csupán a sínekről és a vonatokról szól, hanem egy új mobilitási kultúráról is. Kolozsvár, más európai városokhoz hasonlóan, a legdinamikusabb és leghatékonyabb, környezetbarát és szennyezésmentes tömegközlekedési módot valósítja meg ezáltal.
A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik
Fotó: Orbán Orsolya
Az állomásépületeket megvalósító cégtársulás közül a CON-A Operations Kft. székhelye a Szeben megyei Sellenberken van; 2024-ben közel 699 millió lejes árbevételt és mintegy 50 millió lejes nyereséget jelentett, csaknem 500 alkalmazottat foglalkoztat. Fontos projektjei között szerepel a nagyváradi Nokian gumiabroncsgyár építése.
A lengyel ZUE Rt.. több mint 900 alkalmazottal működik, vasúti, villamos- és energetikai infrastruktúrára szakosodott; Romániában is jelen van már vasúti infrastruktúra-fejlesztési munkákkal, többek között Brassó, illetve Kolozsvár–Dés térségében. Az UTI Construction infrastrukturális munkákban, épületgépészeti-, komplex szerelési rendszerekben és létesítményüzemeltetésben aktív; 2024-ben több mint 285 millió lejes árbevételt és több mint 22,4 millió lejes nettó nyereséget ért el, mintegy 851 alkalmazottal rendelkezik.
A kolozsvári metró „papíron” már jó ideje a kivitelezési szakaszban van, viszont látványos előrelépés továbbra sem történt.
A körgyűrű lényegi része ennél is rosszabbul áll. Hiszen nemrég nemzetközi csalás gyanúja miatt egyoldalúan felmondta a kolozsvári terelőút második szakaszának kivitelezési szerződését a kincses város önkormányzata, miután a közbeszerzést elnyerő cégtársulás bosnyák tagja azt állította, hogy a beleegyezése nélkül tüntette fel a Dimex román fővállalkozó a körgyűrűpályázatban. A térség egyik legnagyobb infrastrukturális beruházásának számító projekt ügyében ismét kiírták a közbeszerzést; az immár több részre bontott második szakasz megépítésére júliusig várják az új ajánlatokat.

Új út építésével kötnék össze az észak-erdélyi autópályát Kolozsvárral, a kincses város tervezett körgyűrűjével.
Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.
Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.
A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.
A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
szóljon hozzá!