Hirdetés

Elővárosi vasút a kiút az elviselhetetlen forgalomból?

elővárosi vasút Kolozsvár

Az elővárosi vonat nagyrészt a meglévő sínpárokon halad majd

Fotó: Orbán Orsolya

A kolozsvári polgármesteri hivatal hétfőn aláírta a kivitelezővel az elővárosi vasút állomásainak megépítésére vonatkozó szerződést. A közbeszerzést a román CON-A által vezetett, lengyel céget is felvonultató társulás nyerte el, amely egyébként az egyetlen ajánlattevő volt az eljárásban.

Páva Adorján

2026. május 11., 14:582026. május 11., 14:58

A kolozsvári elővárosi vasút projektje 23 állomást és megállóhelyet foglal magában: egyeseket a meglévő helyszíneken korszerűsítenek, de új fel- és leszállási pontok is lesznek.

A lefedett távolság 48,8 kilométer Gorbó–Kisbács–Kolozsvár–Apahida–Zsuk–Bonchida község között, túlnyomórészt meglévő sínpárokon.

Hirdetés

Jelenleg az elővárosi vonatra vonatkozó három közbeszerzési eljárásból kettő lezárult: az állomásokra, illetve a felügyeletre vonatkozó tender – emlékeztetett az Actual de Cluj portál. A gördülőállományra, elektromos motorvonatokra vonatkozó közbeszerzés még folyamatban van.

Kolozsvár polgármesteri hivatalának – vezető partnerként – és a Román Államvasutaknak (CFR) társulása idén márciusban írta alá a finanszírozási szerződést a szállításügyi minisztériummal. A projekt a 2021–2027-es Közlekedési Program keretében biztosított európai uniós források lehívásával valósulhat meg. A kezdeményezők mellé a Kolozs Megyei Tanács is csatlakozott.

A projekt teljes értéke 1 420 361 716,79 lej, azaz megközelítőleg 284 millió euró.

Ebből 1 149 890 797,74 lejt Kolozsvár önkormányzata, 270 470 919,05 lejt pedig a CFR „áll”. Ugyanakkor az európai alapokból származó, vissza nem térítendő támogatás értéke 1 131 297 010,25 lej, ami a projekt teljes elszámolható értékének 85 százalékát jelenti.

Kolozsvári elővárosi vasút még ebben az évtizedben?

A finanszírozási szerződés végrehajtási időtartama az aláírástól számított 45 hónap, de legkésőbb 2029. december 31-éig tart. A projekt célja, hogy regionális vasúti közlekedési megoldásként csökkentse a közúti forgalmat, és „zöld” mobilitási alternatívát kínáljon Kolozsvár metropoliszövezetében.

elővárosi vasút Kolozsvár Galéria

Az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja

Fotó: Orbán Orsolya

Emil Boc polgármester a hétfői aláíráskor kijelentette:

Kolozsvár felismerte, hogy a mobilitás jövője a gyors közösségi közlekedésben rejlik.

Az Agerpres szerint hangsúlyozta, hogy az elővárosi vasút nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a közlekedési kultúra megújítását is szolgálja.

Boc szerint Kolozsvár más európai városokhoz hasonlóan a közösségi közlekedés egyik „legdinamikusabb és leghatékonyabb”, zöld és környezetkímélő formáját valósítja meg. Úgy vélekedett, hogy a folyamatos népességnövekedés miatt az elővárosi vasút elengedhetetlen a kolozsvári agglomeráció életminőségének biztosításához.

A helyiérdekű vasútként (HÉV) is emlegetett beruházás a régió egyik legnagyobb városi és agglomerációs mobilitási projektje (bár az elővárosi vasúti rendszer funkciójában a HÉV-ekhez hasonló, de nem önálló HÉV-hálózat).

Korábbi bejelentések szerint a projekt több mint 50 kilométernyi vasúti pálya korszerűsítését irányozza elő, valamint 2,86 kilométer új vasútvonal építését a bonchidai remíz felé. A kapcsolódó munkálatok között szerepel

  • négy gyalogos átjáró/alul- vagy felüljáró,
  • egy közúti átjáró,
  • öt szintbeli vasúti átjáró korszerűsítése,
  • valamint nyolc park & ride parkoló kialakítása.

A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik. A kolozsvári polgármesteri hivatalnak még folyamatban az erre kiírt közbeszerzése. A CFR is elindította a saját projektrészére vonatkozó tendert, amely a vasúti pálya korszerűsítését célozza az említett útvonalon.

Becslések szerint az elővárosi vasút mintegy 17 ezer, nagyvárosi agglomerációban lakó személyt szolgálhat ki.

Naponta 30 járat indulhat: reggel 5 és 6 óra között egy, 6 és 19 óra között óránként kettő, 19 és 22 óra között pedig óránként egy-egy 420 férőhelyes szerelvény.

Emil Boc polgármester úgy fogalmazott: az elővárosi vasút nem csupán a sínekről és a vonatokról szól, hanem egy új mobilitási kultúráról is. Kolozsvár, más európai városokhoz hasonlóan, a legdinamikusabb és leghatékonyabb, környezetbarát és szennyezésmentes tömegközlekedési módot valósítja meg ezáltal.

elővárosi vasút Kolozsvár Galéria

A rendszer kiszolgálására hét elektromos motorvonat beüzemelését tervezik

Fotó: Orbán Orsolya

Az állomásépületeket megvalósító cégtársulás közül a CON-A Operations Kft. székhelye a Szeben megyei Sellenberken van; 2024-ben közel 699 millió lejes árbevételt és mintegy 50 millió lejes nyereséget jelentett, csaknem 500 alkalmazottat foglalkoztat. Fontos projektjei között szerepel a nagyváradi Nokian gumiabroncsgyár építése.

A lengyel ZUE Rt.. több mint 900 alkalmazottal működik, vasúti, villamos- és energetikai infrastruktúrára szakosodott; Romániában is jelen van már vasúti infrastruktúra-fejlesztési munkákkal, többek között Brassó, illetve Kolozsvár–Dés térségében. Az UTI Construction infrastrukturális munkákban, épületgépészeti-, komplex szerelési rendszerekben és létesítményüzemeltetésben aktív; 2024-ben több mint 285 millió lejes árbevételt és több mint 22,4 millió lejes nettó nyereséget ért el, mintegy 851 alkalmazottal rendelkezik.

Mint ismeretes, az elővárosi (metropoliszövezeti) vasút terve az egyike a három nagy gigaprojektnek, melyek a Kolozsvárt és környékét megbénító forgalom csökkentését szolgálják.

A kolozsvári metró „papíron” már jó ideje a kivitelezési szakaszban van, viszont látványos előrelépés továbbra sem történt.

A körgyűrű lényegi része ennél is rosszabbul áll. Hiszen nemrég nemzetközi csalás gyanúja miatt egyoldalúan felmondta a kolozsvári terelőút második szakaszának kivitelezési szerződését a kincses város önkormányzata, miután a közbeszerzést elnyerő cégtársulás bosnyák tagja azt állította, hogy a beleegyezése nélkül tüntette fel a Dimex román fővállalkozó a körgyűrűpályázatban. A térség egyik legnagyobb infrastrukturális beruházásának számító projekt ügyében ismét kiírták a közbeszerzést; az immár több részre bontott második szakasz megépítésére júliusig várják az új ajánlatokat.

korábban írtuk

Új autópálya-felhajtót kaphat Kolozsvár – de még sok van addig
Új autópálya-felhajtót kaphat Kolozsvár – de még sok van addig

Új út építésével kötnék össze az észak-erdélyi autópályát Kolozsvárral, a kincses város tervezett körgyűrűjével.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Kolozsvári átverés: használt bútort akart eladni, elvették a pénzét a csalók

Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.

Kolozsvári átverés: használt bútort akart eladni, elvették a pénzét a csalók
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
Hirdetés