
A nagyürögdi erdőbe költözhet a nagyváradi állatkert
Fotó: Nagyváradi Állatkert/Alexandru Nițescu
A Nagyváradtól alig néhány percnyi távolságra található nagyürögdi erdőbe költözik át a városközponthoz viszonylag közeli jelenlegi helyéről az állatkert – jelentette be csütörtökön az Ebihoreanul.ro helyi portálnak nyilatkozva Florin Birta polgármester.
2025. január 09., 16:022025. január 09., 16:02
2025. január 09., 18:512025. január 09., 18:51
Mint részletezte, egy összesen 27 hektárt felölő területen alakítják majd ki az új állatkertet. „Ma reggel találkoztam a nagyürögdi városháza és helyi közbirtokosság – amelynek a tulajdonában van a nagyürögdi erdő – vezetőivel. Mindkét fél elvi beleegyezését adta abba, hogy a birtokukban levő területre költözzön át a nagyváradi állatkert” – újságolta Florin Birta a rég várt hírt.
A nagyváradi önkormányzatnak a helyi portál szerint egy hét áll a rendelkezésére, hogy eldöntse, hogyan ütik nyélbe a megállapodást.
A konkrét formáról még döntenünk kell” – mutatott rá az elöljáró.

A nagyváradi önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást az új stadion megépítésére – jelentette be pénteken Florin Birta polgármester.
Amint arról korábban írtunk, mivel részben az állatkert Rhédey-kerti területén épül meg az új nagyváradi stadion – amelynek megépítésére január 3-án írták ki a közbeszerzési eljárást –, a vadasparknak pedig ilyen körülmények között költöznie kell. Az áttelepítést ugyan már bő két éve kész tényként kezeli a megyeszékhely önkormányzata, az új helyszínről azóta sem sikerült dönteni.
A szálláshelyek üzemeltetői ugyanis attól tartanak, hogy az állatkerttel óhatatlanul együtt járó szagok zavarnák vendégeiket, ezért Cristian Laza szociáldemokrata párti (PSD) polgármester nem támogatta az elképzelést. Helyette Kardó vagy Betfia területét javasolta, ám ez nem tetszett a váradi városvezetésnek.

Miközben egyre biztosabbnak tűnt, hogy a közeli száldobágyi erdőbe telepítik át a stadionépítés miatt költözni kényszerülő nagyváradi állatkertet, most újabb lehetséges helyszín merült fel. A helyi sajtó szerint ugyanakkor még a héten döntés születhet.
Második lehetséges helyszínként a száldobágyi erdő merült fel, amely közelebb van a városhoz, hiszen a kórházhoz vezető Dózsa György út végén található – a helyi sajtó szerint ellene szólt azonban, hogy egy meredek, nehezen járható útról beszélünk.

Legalább húsz hektáros területen rendezik be újra a Nagyváradi Állatkertet, miután a jövőben kiköltözik a Rhédey-kertből és a városból is. Egyelőre a megfelelő területet keresik a modern állatparkká váló létesítmény számára.
Mint ismeretes, Florin Birta polgármester augusztus második felében jelentette be, hogy a kormány rábólintott az új stadion műszaki-gazdasági mutatóira, így az Országos Beruházási Társaság (CNI) révén rendelkezésre bocsátják a szükséges pénzt: a 472 millió lejből (94,4 millió euró) 4,8 millió lej az önkormányzat önrésze, a többi központi állami támogatás. A váradi liberális elöljáró úgy véli,
A sportlétesítmény fedett, 16 291 férőhelyes, villanyvilágítással, multimédiás kijelzőkkel ellátott lesz, sportesemények mellett koncerteknek és egyéb nagyszabású rendezvényeknek is otthont adhat. Az UEFA és a FIFA nemzetközi előírásainak megfelelő, IV-es kategóriájú stadion projektje szálloda, vendéglő, SPA-részleg, konferenciatermek, VIP-vendégek számára mélygarázs megépítését is magában foglalja.

Váradszentmárton területére, a Kardó felőli erdőbe költöztetik a nagyváradi állatkertet, ugyanis jelenlegi területén sportközpontot építenek: ott kap helyet a nyár végén elkészülő sportcsarnok, valamint az új futballstadion is.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!