
Tőkés László könyvének nagyváradi bemutatóját Német Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke is részt vett
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
A nagyváradi városházán, a szerző jelenlétében mutatták be a hétvégén a Tőkés László összegyűjtött írásai című sorozat első kötetét. Tőkés László könyve a Legato Alapítvány az Erdélyi Magyar Kultúráért civil szervezet gondozásában jelent meg, a budapesti Batthyány Lajos Alapítvány és a fővárosi Erdélyi Gyülekezet támogatásával.
2026. március 22., 18:202026. március 22., 18:20
2026. március 22., 18:282026. március 22., 18:28
Tőkés László könyvének bemutatóján a jelen lévő Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke rövid nyitóbeszéde elején kitért nagyváradi látogatásának egy másik mozzanatára is. Elmondta, hogy érkezésekor első útja a premontrei rendházba vezetett, ahol Fejes Rudolf Anzelm apátnak fejezte ki együttérzését és támogatását a prépostság és személye ellen indított önkormányzati lépések kapcsán, amelyek jelenleg az elbitorlástól a kilakoltatásig terjednek. A préposttal folytatott tájékozódó megbeszélés nyomán úgy vélte, hogy egy összetett tulajdonjogi vita zajlik, amelyben a bírósági eljárások még folyamatban vannak.
„de bátrak lehetünk, mert mellettünk áll a nemzetközi jog, valamint azok az intézmények is, amelyek Románia kötelezettségvállalásait számonkérik” – fogalmazott. Üdvözölte, hogy a bukaresti vallásügyi államtitkárság közvetítő szerepet vállalt az önkormányzat és a premontrei rend között. Véleménye szerint a vita rendezése politikai akarat kérdése, és elképzelhető, hogy magasabb szintű – akár kormányzati – beavatkozásra is szükség lesz.
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
Az EMNT elnökének sajtóirodája szerint a könyvbemutató kapcsán Németh Zsolt kiemelte: a kötet jóval több egyszerű dokumentumgyűjteménynél.
– fogalmazott a politikus, aki a Fidesz egyik alapítójaként 1990 óta tagja a magyar Országgyűlésnek, és tizedik képviselői mandátumára készül. Véleménye szerint a kötet afféle prizmája a temesvári forradalomhoz vezető életútnak, amelynek fontosabb állomásai a későbbi püspök teológiai évei, valamint a brassói és a dési szolgálati időszakok. Tőkés László már a nyolcvanas években is szembeszállt a jogtalanságokkal, közösségi és lelki vezetőként éppúgy, mint az egyházán belüli állapotok bírálójaként és a kommunista Románia valóságának feltárójaként. A most megjelent könyv az ellenállás éveinek egyfajta krónikája. A méltató hangsúlyozta, hogy a püspök személyisége és értékrendje ma is iránytű lehet; útmutatása és állásfoglalásai különösen fontosak a határok által szétszabdalt nemzet jelenkori problémái közepette.
A kötet szerkesztője, Cadena-Kóczián Viktória a bemutatón röviden ismertette a Protestáns életutak a diktatúrában című kutatási projektet, amelynek része Tőkés László írásainak összegyűjtése a teológiai évektől napjainkig, valamint azok tudományos feldolgozása. A kutatás négy pillérre épül: forrásfeltárásra, interjúkészítésre, tudományos elemzésre és disszeminációra, vagyis az eredmények széles körű bemutatására. A Legato Alapítvány kutatója kiemelte, hogy már több ország levéltáraiban is kutattak, és számos korábban publikálatlan anyagra bukkantak. „Évtizedek óta fiókban rejtőző prédikációk, tanulmányok és személyes feljegyzések kerülnek most napvilágra” – mondta.
A kötet jelentőségét Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Szövetség külügyi és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője, a püspök régi harcostársa is méltatta.
– fogalmazott. Szerinte a vaskos kötet egyszerre korrajz és értékőrző dokumentum. Családtörténeti vonatkozásai mellett betekintést nyújt a hatvanas–hetvenes évek kolozsvári miliőjébe, valamint az erdélyi református egyház „ellenállás-kultúrájába” is.
Tőkés László új könyvét dedikálja
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
Az estébe hajló rendezvény közepén a püspök régi hívei, Gáll Annamária és Péterfy Lajos színművészek szolgáltak meglepetéssel: a kötetből olvastak fel néhány gondosan kiválasztott részletet.
Ezt követően Tőkés László a már elhangzottakhoz fűzött kiegészítéseket, személyes emlékeket is felidézve. Beszélt a gyökerekről, a szolgálatról és a közösségépítésről, valamint arról, hogy családi háttere és egyházi kötődése jelentős védelmet nyújtott számára a kommunista rendszer idején. A rendszerváltás utáni időszak ma már történelem, és – mint fogalmazott – az elmúlt három és fél évtizedből nemcsak szép emlékek maradtak. Felszólalását Medgyes Lajos 19. századi dési református lelkész, költő és író egyik négysorosával zárta.
Végezetül elhangzott a Legato Alapítvány elnökének, Nemes Csaba református lelkipásztornak, minisztériumi főtanácsadónak az üzenete, amelyet távollétében Gonda László egyetemi docens, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem általános rektorhelyettese olvasott fel.
– írta Nemes Csaba, aki a kötetet olyan ablakhoz hasonlította, amelyből az irány is látszik, és amely tükörként is szolgál. „Nem pusztán szövegek gyűjteménye, hanem egy élet és egy történelmi felelősség lenyomata” – állapította meg.

Az erdélyi magyar autonómiaküzdelem jelenlegi helyzetéről és európai összefüggéseiről beszélt Tőkés László, Szilágyi Zsolt, valamint Teresa Calveras, a Katalán Nemzetgyűlés főtitkára egy szerdai kolozsvári sajtótájékoztatón.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
szóljon hozzá!