
Tőkés László könyvének nagyváradi bemutatóját Német Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke is részt vett
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
A nagyváradi városházán, a szerző jelenlétében mutatták be a hétvégén a Tőkés László összegyűjtött írásai című sorozat első kötetét. Tőkés László könyve a Legato Alapítvány az Erdélyi Magyar Kultúráért civil szervezet gondozásában jelent meg, a budapesti Batthyány Lajos Alapítvány és a fővárosi Erdélyi Gyülekezet támogatásával.
2026. március 22., 18:202026. március 22., 18:20
2026. március 22., 18:282026. március 22., 18:28
Tőkés László könyvének bemutatóján a jelen lévő Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke rövid nyitóbeszéde elején kitért nagyváradi látogatásának egy másik mozzanatára is. Elmondta, hogy érkezésekor első útja a premontrei rendházba vezetett, ahol Fejes Rudolf Anzelm apátnak fejezte ki együttérzését és támogatását a prépostság és személye ellen indított önkormányzati lépések kapcsán, amelyek jelenleg az elbitorlástól a kilakoltatásig terjednek. A préposttal folytatott tájékozódó megbeszélés nyomán úgy vélte, hogy egy összetett tulajdonjogi vita zajlik, amelyben a bírósági eljárások még folyamatban vannak.
„de bátrak lehetünk, mert mellettünk áll a nemzetközi jog, valamint azok az intézmények is, amelyek Románia kötelezettségvállalásait számonkérik” – fogalmazott. Üdvözölte, hogy a bukaresti vallásügyi államtitkárság közvetítő szerepet vállalt az önkormányzat és a premontrei rend között. Véleménye szerint a vita rendezése politikai akarat kérdése, és elképzelhető, hogy magasabb szintű – akár kormányzati – beavatkozásra is szükség lesz.
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
Az EMNT elnökének sajtóirodája szerint a könyvbemutató kapcsán Németh Zsolt kiemelte: a kötet jóval több egyszerű dokumentumgyűjteménynél.
– fogalmazott a politikus, aki a Fidesz egyik alapítójaként 1990 óta tagja a magyar Országgyűlésnek, és tizedik képviselői mandátumára készül. Véleménye szerint a kötet afféle prizmája a temesvári forradalomhoz vezető életútnak, amelynek fontosabb állomásai a későbbi püspök teológiai évei, valamint a brassói és a dési szolgálati időszakok. Tőkés László már a nyolcvanas években is szembeszállt a jogtalanságokkal, közösségi és lelki vezetőként éppúgy, mint az egyházán belüli állapotok bírálójaként és a kommunista Románia valóságának feltárójaként. A most megjelent könyv az ellenállás éveinek egyfajta krónikája. A méltató hangsúlyozta, hogy a püspök személyisége és értékrendje ma is iránytű lehet; útmutatása és állásfoglalásai különösen fontosak a határok által szétszabdalt nemzet jelenkori problémái közepette.
A kötet szerkesztője, Cadena-Kóczián Viktória a bemutatón röviden ismertette a Protestáns életutak a diktatúrában című kutatási projektet, amelynek része Tőkés László írásainak összegyűjtése a teológiai évektől napjainkig, valamint azok tudományos feldolgozása. A kutatás négy pillérre épül: forrásfeltárásra, interjúkészítésre, tudományos elemzésre és disszeminációra, vagyis az eredmények széles körű bemutatására. A Legato Alapítvány kutatója kiemelte, hogy már több ország levéltáraiban is kutattak, és számos korábban publikálatlan anyagra bukkantak. „Évtizedek óta fiókban rejtőző prédikációk, tanulmányok és személyes feljegyzések kerülnek most napvilágra” – mondta.
A kötet jelentőségét Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Szövetség külügyi és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője, a püspök régi harcostársa is méltatta.
– fogalmazott. Szerinte a vaskos kötet egyszerre korrajz és értékőrző dokumentum. Családtörténeti vonatkozásai mellett betekintést nyújt a hatvanas–hetvenes évek kolozsvári miliőjébe, valamint az erdélyi református egyház „ellenállás-kultúrájába” is.
Tőkés László új könyvét dedikálja
Fotó: EMNT-elnök Sajtóirodája
Az estébe hajló rendezvény közepén a püspök régi hívei, Gáll Annamária és Péterfy Lajos színművészek szolgáltak meglepetéssel: a kötetből olvastak fel néhány gondosan kiválasztott részletet.
Ezt követően Tőkés László a már elhangzottakhoz fűzött kiegészítéseket, személyes emlékeket is felidézve. Beszélt a gyökerekről, a szolgálatról és a közösségépítésről, valamint arról, hogy családi háttere és egyházi kötődése jelentős védelmet nyújtott számára a kommunista rendszer idején. A rendszerváltás utáni időszak ma már történelem, és – mint fogalmazott – az elmúlt három és fél évtizedből nemcsak szép emlékek maradtak. Felszólalását Medgyes Lajos 19. századi dési református lelkész, költő és író egyik négysorosával zárta.
Végezetül elhangzott a Legato Alapítvány elnökének, Nemes Csaba református lelkipásztornak, minisztériumi főtanácsadónak az üzenete, amelyet távollétében Gonda László egyetemi docens, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem általános rektorhelyettese olvasott fel.
– írta Nemes Csaba, aki a kötetet olyan ablakhoz hasonlította, amelyből az irány is látszik, és amely tükörként is szolgál. „Nem pusztán szövegek gyűjteménye, hanem egy élet és egy történelmi felelősség lenyomata” – állapította meg.

Az erdélyi magyar autonómiaküzdelem jelenlegi helyzetéről és európai összefüggéseiről beszélt Tőkés László, Szilágyi Zsolt, valamint Teresa Calveras, a Katalán Nemzetgyűlés főtitkára egy szerdai kolozsvári sajtótájékoztatón.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
szóljon hozzá!