Hirdetés

Csak szotyognak a vakcinák: sokan még mindig nem jutnak hozzá az influenza elleni oltóanyaghoz

Elszúrt oltási kampány? Hiába rendeltek bő kétszer annyi influenza elleni vakcinát a hatóságok, ha alig harmada ért mostanáig célba •  Fotó: Veres Nándor

Elszúrt oltási kampány? Hiába rendeltek bő kétszer annyi influenza elleni vakcinát a hatóságok, ha alig harmada ért mostanáig célba

Fotó: Veres Nándor

Szotyognak az influenza elleni vakcinák a megyei közegészségügyi igazgatóságokhoz, és onnan a háziorvosokhoz, hogy folytatódhasson a kockázati csoportokhoz tartozó személyek oltási kampánya, ám a jelenlegi tempót látva félő, hogy az emberek megunják a várakozást.

Krónika

2020. november 19., 10:112020. november 19., 10:11

Újra felcsillant a remény azok számára, akik az államilag finanszírozott országos oltási kampány keretében az influenza elleni oltásra várnak, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter bejelentése szerint hétfőn újabb 600 ezer adag influenza elleni oltást juttattak el a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak, amelyeknek szét kell osztaniuk a vakcinákat a háziorvosok között.

Idézet
Éppen ma küldtek szét 500 ezer adagot és 100 ezer extra adagot a közegészségügyi igazgatóságoknak, hogy eljuttassák a háziorvosokhoz, és a hétvégén, jövő hét elején még lesz további 500 ezer adag”

– nyilatkozta az egészségügyi tárca vezetője hétfő este a Realitatea Plus műsorában. Jelezte egyúttal, hogy a kormány által megrendelt 2 970 000 vakcináig a különbözet november végén, december elején érkezik majd az országba.

Hirdetés

A megyei közegészségügyi igazgatóságok a háziorvosok rendelései alapján igényelt influenza elleni oltóanyag mintegy egyharmadát kapták meg

– értesült lapunk az érintettektől. És bár még decemberben sem késő beadatni a vakcinát, a szakemberek attól tartanak, ha akadozik az ellátás, a jogosultak megunják a várakozást, és lemondanak a védelemről.

Még nem késő az immunizálás

Hargita megyében például összesen 25 ezer adag oltóanyagot rendeltek, az eddigi szállítmányokat összesítve ők is az egyharmadát kapták meg. Legutóbb a héten négyezer adagot szállítottak Hargita megyébe, a vakcinát már osztják is a háziorvosok között, ám ez azt jelenti, hogy egy rendelőnek átlag 25 dózis jut – számolt be lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.

Egyúttal hangsúlyozta:

még van idő az immunizálásra, decemberben sem késő beadni az oltást.

„Az elmúlt években is előfordult, hogy a február–március időszakban volt több influenzás beteg. Idén is arra számítunk, hogy később jelenik meg a fertőzés, hiszen a koronavírus elleni óvintézkedések minden légúti fertőzést okozó vírus terjedését lelassítják” – részletezte az epidemiológus. Hozzátette,

általában a gyerekek közvetítik a vírusfertőzéseket a veszélyeztetett kategóriák felé, és mivel most nem járnak tanintézetbe, ez késlelteti a fertőzések megjelenését,

tehát ebből a megközelítésből még decemberben sem késő immunizálni influenza ellen.

Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor az oltóanyag-szállítmányok késlekedésének, akadozásának a hátulütője, hogy az idő múlásával már nehezebb lesz meggyőzni a lakosságot. „Az oltási kampány lényege, hogy felkészítik az embereket, kialakítják az elvárást, az igényt, ám ha amikor kérik, a rendelőkben épp nincs oltóanyag, a kampány hatása lecseng.

Idézet
Évek óta ez történik. Mi idejében tisztességesen elkezdjük a kampányt, felcsigázzuk az emberek érdeklődését, és amikor kellene a vakcina, késik. Fennáll a veszélye, hogy egy idő után, hiába mondják az epidemiológusok, hogy még nem késő, az emberek csak legyintenek rá”

– mondta Tar Gyöngyi.

Rámutatott, idén időben megérkeztek az első adagok, csak aztán lelassult a beszállítás. Arra is kitért, hogy

elsősorban az idős, krónikus betegek érdeklődnek nagy számban az ingyenes vakcina iránt,

viszonylag kevés gyereket akarnak beoltatni a szüleik, és a várandós kismamák sem jelentkeznek, holott ők is a veszélyeztetett kategóriába tartoznak. A két év alatti kisgyerekeknek külön vakcina érkezik, ám ezt is be lehet adni a felnőtteknek, ha a kisgyerekes szülők nem igénylik, nem várják meg, amíg a vakcina szavatossága lejár, hanem odaadják az időseknek.

Beoltanák a háziorvosok a kockázati csoportokat, csak nem nagyon van mivel •  Fotó: 123RF Galéria

Beoltanák a háziorvosok a kockázati csoportokat, csak nem nagyon van mivel

Fotó: 123RF

Mindenhol újabb adagokra várnak

Hasonló a helyzet Kovászna megyében, ahol 15 ezer adag oltóanyagot rendeltek, és eddig összesen ötezret kaptak meg, amiből kétezer dózist ezen a héten. Ezt szétosztják a rendelők között, ám csak a szükséglet egy töredékét fedezi az újabb szállítmány – mondta el megkeresésünkre Igyártó Gabriella, a megyei közegészségügyi igazgatóság munkatársa. Októberben két szállítmány vakcinának kellett volna érkeznie, ám ezek elmaradtak, a járványtani szakemberek abban bíznak, időben pótolja az egészségügyi minisztérium, amíg még van értelme oltani.

A Kolozs megyei közegészségügyi igazgatóság a hónap elején arról adott tájékoztatást, hogy 25 ezer adag vakcina érkezett a megyébe, miközben több mint 35 ezer, 6 hónap és 64 év közötti életkorú krónikus beteg igényelne influenza elleni védőoltást. Közölték, hogy további 66 600 adag vakcinát várnak még a megyébe. 

Anca Andrițoiu Beszterce-Naszód megyei tisztifőorvos szintén a napokban közölte, 31 ezer adagot rendeltek, ám ennek eddig csak a töredéke érkezett meg, amit az egészségügyi dolgozók, mentősök rendelkezésére bocsátottak. Egyébként

sokan próbálják beszerezni a védőoltást a gyógyszertárakban, ám a meglévő készletek nagyon hamar kifogytak, és jelenleg a legtöbb patikában hiánycikknek számít az influenza elleni vakcina. 

„A korábbi években 40-50 lejes áron annyi oltás volt a patikákban, amennyit akartál, most viszont, amikor sokan keresik, szinte semmi”– nyilatkozta Niculai Dumitru besztercei háziorvos.
Klaus Iohannis államfő különben a múlt héten arról beszélt, hogy Románia idén 3,5 millió dózis vakcinát rendelt, ami több részletben fog megérkezni az országba. Tavaly ennél sokkal kevesebbet, 1,5 millió adagot rendelt az ország.

Nagyobb Siofor-szállítmányokat is ígérnek

A cukorbetegek kezelésére használt Siofor tablettákat gyártó vállalat arról biztosította a romániai hatóságokat, hogy november–decemberben nagyobb mennyiségű gyógyszert fog leszállítani. Erről Nelu Tătaru egészségügyi miniszter beszélt hétfő este. Addig is – tette hozzá – öt alternatíva van a Sioforra, „de a páciensek hozzászoktak a Sioforhoz, aminek talán nincsenek mellékhatásai, miközben az alternatíváknak lehetséges, hogy van”. „Egyúttal arra biztatom a forgalmazókat, hogy az országba érkező mennyiséget osszák szét az összes gyógyszertár között, hogy eljusson a páciensekhez, akik megszokták, hogy elmennek a patikába megvásárolni az orvosságokat, hogy ne kényszerüljenek arra, hogy tartalékokat képezzenek abbéli félelmükben, hogy nem lehet majd kapni” – mondta az egészségügyi miniszter. Újfent megismételte, hogy mind a pajzsmirigybetegek kezelésében fontos Euthyrox, mind a Siofor esetében az okozta az ellátási gondokat, hogy „szinkópák” voltak „a forgalmazók, a gyógyszertárak közötti elosztás és nem utolsósorban a páciensek szintjén is”.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés