Hirdetés

„Törvényesen, de leszabályozatlanul” járt el az RMDSZ a levélszavazás során az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom szerint

levélszavazás

A mozgalom szerint az RMDSZ-nek a levélszavazás folyamatában való részvétele a Fidesz és az erdélyi alakulat szervezeti és politikai érdekekeit szolgálta

Fotó: Orbán Orsolya

Visszaélésekkel és szabálytalanságokkal vádolja az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom az RMDSZ-t a magyar országgyűlési választáson, mindenekelőtt a levélszavazatok összegyűjtésében betöltött szerepe miatt. A szervezet szerint a Kelemen Hunor vezette alakulat nem követett el ugyan törvénytelenséget, ám ez a „problémás˝ jogszabályi keretnek tulajdonítható, ami a mozgalom tagjai szerint módosításra szorul.

Rostás Szabolcs

2026. április 30., 16:522026. április 30., 16:52

2026. április 30., 19:082026. április 30., 19:08

Visszássá és elfogadhatatlanná tette az RMDSZ-nek az anyaországi választáson való szerepvállalását a politikai kampányban és a választási procedúrában való egyidejű részvétele – állítja az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom. A civil szakértőket tömörítő szervezet tagjai csütörtökön Kolozsváron mutatták be az RMDSZ-nek az áprilisi országgyűlési megmérettetésben, a levélszavazási folyamatban való szerepét feltáró monitoringról szóló jelentést, amelynek egyúttal a választási rendszer rendellenességeinek feltárása és bemutatása is a célja.

Kiss Tamás szociológus felelőtlennek nevezte az RMDSZ-nek a levélszavazat folyamatában kifejtett viselkedését és szerepét, ami szerinte kettős volt: integrálódott a Fidesz kampánygépezetébe, illetve „a magyar állam meghosszabbításaként” működött.

Hirdetés

„A pártos kampánykiállásnak és az államilag kiszervezett feladatkörnek az összecsúsztatásával nagy károkat okozott az erdélyi magyar közösségnek, politikai kihívás elé állítva azt” – jelentette ki a kolozsvári székhelyű Nemzetikisebbség-kutató Intézet vezető kutatója. Szerinte „problémás” a levélszavazással kapcsolatos magyarországi törvényi keret:

  • a névjegyzék megbízhatalan,
  • nem tudni, mi történt az elhalálozott, elköltözött külhoni magyar állampolgárokkal,
  • továbbá bármilyen, meghatalmazással nem rendelkező harmadik személyre rábízható a levélszavazat.

Az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom 35 önkéntes bevonásával 40 tereplátogatást végzett az RMDSZ által nyilvánosságra hozott erdélyi szavazóhelyiségekben, és ennek alapján azt a következtetést vonta le, hogy a levélszavazatok összegyűjtésének, a kitöltésben való „technikai segítség” folyamata választási visszaélésekhez vezetett. Megjegyzendő, hogy a magyarországi választások lebonyolítására vonatkozó (2013. évi XXXVI.) törvény 2018-as módosítása kimondja: a külképviseletre és a magyarországi egyéni választókerületekbe a levélszavazási irat eljuttatható bármilyen, meghatalmazással nem rendelkező személyen keresztül. „Erdélyi szempontból a változás lehetőséget biztosított arra, hogy az RMDSZ és az Eurotrans Alapítvány törvényes, de ugyanakkor teljesen leszabályozatlan keretek között segítsen a szavazatok begyűjtésében” – állapítja meg a szervezet.

Toró Tibor politológus a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, a politikai kampányban és a választási procedúrában való egyidejű részvételével az RMDSZ nem csupán semleges ügyintézőként, hanem a Fidesz-KDNP kampánystruktúráiba szervesen integrálódó szereplőként működött.

A Sapientia–EMTE oktatója úgy vélekedett, hogy szükség lenne a szavazatgyűjtés törvényi tiltására, a levélszavazási rendszer teljes újragondolására, például úgy, hogy a magyar állam teljesen lemond a választási regisztrációról, esetleg minden választás előtt kötelező lesz regisztrálni, vagy bevezeti az online választási rendszert. A mozgalom jelentése szerint egyes településeken közös szavazatkitöltő eseményeket szerveztek, ahol a szavazók helyett előre kitöltötték a nyilatkozatokat. Bejelentők, hozzátartozók beszámolói alapján ismertették például, hogy a Kovászna megyei Kézdiszentléleken előre „behúzták az ikszet a Fideszre” a községházán voksolók szavazólapján, míg a Szatmár megyei Vámfaluban az RMDSZ-es alpolgármester szavazott az emberek helyett is.

Lapunk megkérdezte a sajtótájékoztatón, hogy milyen törvényt hágott át az RMDSZ, ha a magyar jogszabály lehetővé teszi, hogy bárki részt vegyen a levélszavazatok összegyűjtésében. Kiss Tamás úgy válaszolt, hogy a szövetség megsértette a választások titkosságát, a nem hivatalos szavazóhelyiségekben előfordult, hogy Orbán Viktor és a Fidesz érdekében folytattak propagandát. „A vonatkozó törvényi szabályozás eleve szürkezónát teremtett, ahol a szavazási procedúra tisztasága nem volt adott, és a Fidesz és pártpolitikai szövetségesei, illetve a magyar állam közötti határok eleve elmosódtak. Ehhez társult az RMDSZ felelőtlen viselkedése, a közös szavazatkitöltések vagy amikor az RMDSZ-es polgármester leszavaz mások helyett, ami választási csalásnak minősül. Az alapprobléma az, hogy rosszul szabályozott a rendszer, amire rá lehetett építeni ezt a gyarkolatot” – magyarázta a szociológus.

levélszavazás Galéria

Fotó: László Ildikó

Hozzátette, mozgalmuk szabálytalanságtípusokat tártak fel, ami nem helyettesíti a bírósági eljárást, és a szükséges vizsgálatokat a magyar hatóságoknak kell lefolytatniuk. Az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom tagjai nemleges választ adtak kérdésünkre, miszerint csatlakoznak-e a kolozsvári Román-Magyar Fórum kezdeményezéséhez, amely feljelentést nyújtott be a magyarországi és a romániai főügyészséghez az országgyűlési választások kapcsán az RMDSZ egyes – meg nem nevezett – tisztségviselői ellen a levélszavazás kapcsán. „Végülis nem törvénytelen, amit az RMDSZ tett, viszont felháborító és máltánytalan az erdélyi magyarok szempontjból. Meg kell változtatni a választási rendszert, mert tarthatatlan” – szögezte le Kiss Tamás.

Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője egyébként korábban a Krónikának nyilatkozva alaptalannak nevezte a Román-Magyar Fórumnak a magyarországi választásokkal kapcsolatban a szövetség több tisztségviselője ellen tett ügyészségi feljelentését. Az alakulat képviselőházi frakcióvezetője szerint az RMDSZ teljesen törvényesen járt el a levélszavazatok összegyűjtése terén. A parlamenti képviselő hozzátette, a szövetség nyitottan áll egy esetleges vizsgálat vagy ellenőrzés esetén.

korábban írtuk

Magyar Péter az anyaországi pártpolitikába való beavatkozással vádolja az RMDSZ-t
Magyar Péter az anyaországi pártpolitikába való beavatkozással vádolja az RMDSZ-t

Elvárom, hogy az RMDSZ a jövőben szigorúan tartózkodjon az anyaországi pártpolitikába történő bármilyen beavatkozástól – szögezte le Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Magyarország leendő kormányfője a Facebook-oldalán kedden megosztott videóban.

Mint ismert, a választásokat követően Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke visszaéléssel vádolta az RMDSZ-t a levélszavazatok kapcsán. A leendő miniszterelnök a Kelemen Hunorral folytatott megbeszélését megelőzően közölte: kérni fogja a szövetség elnökét: „soha többet ne forduljon elő a mostanihoz hasonló visszaéléssorozat a levélszavazások kapcsán”. „És elvárom, hogy az RMDSZ a jövőben szigorúan tartózkodjon az anyaországi pártpolitikába történő bármilyen beavatkozástól” – közölte Magyar Péter.

Kelemen Hunor a választás előtt a Krónikának adott interjúban megalapozatlannak nevezte azokat a vádakat, miszerint választási csalásra ad lehetőséget, hogy az RMDSZ és az Eurotrans Alapítványa szerepet vállalt a levélszavazatok összegyűjtésében Erdélyben.

A szövetségi elnök szerint az RMDSZ technikai segítséget nyújtott, zárt borítékot vett át, és nem manipulálta a magyar állampolgársággal is rendelkező erdélyi magyar választókat. Úgy vélte, ez a segítség nem törvényellenes és nem is erkölcstelen. „A választás titkossága indokolt és biztosított: a polgár szavaz, ahova akar, lezárja a borítékot, azt beteszi egy másik borítékba, és azt is lezárja. És ha technikai segítséget kér tőlünk, hogy juttassuk el a diplomáciai képviseletre, akkor azt szívesen megtesszük, megteszik az egyházak és más szervezetek is. Én ebben semmiféle kivetnivalót nem látok, úgyhogy mindenféle aggályt vissza lehet utasítani, nem éri a választás szabadságát, tisztaságát semmiféle baj” – jelentette ki a Krónikának Kelemen Hunor.

korábban írtuk

„Ha valami változik, majd szólok”. Kelemen Hunor a Fidesz támogatásáról, az országgyűlési választások tétjéről
„Ha valami változik, majd szólok”. Kelemen Hunor a Fidesz támogatásáról, az országgyűlési választások tétjéről

Kelemen Hunor szerint az anyaországban 2010 óta megvalósult nemzetpolitikai paradigmaváltásra vezethető vissza, hogy az RMDSZ az idei országgyűlési választáson is a Fidesz-KDNP pártszövetséget támogatja.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés