
A mozgalom szerint az RMDSZ-nek a levélszavazás folyamatában való részvétele a Fidesz és az erdélyi alakulat szervezeti és politikai érdekekeit szolgálta
Fotó: Orbán Orsolya
Visszaélésekkel és szabálytalanságokkal vádolja az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom az RMDSZ-t a magyar országgyűlési választáson, mindenekelőtt a levélszavazatok összegyűjtésében betöltött szerepe miatt. A szervezet szerint a Kelemen Hunor vezette alakulat nem követett el ugyan törvénytelenséget, ám ez a „problémás˝ jogszabályi keretnek tulajdonítható, ami a mozgalom tagjai szerint módosításra szorul.
2026. április 30., 16:522026. április 30., 16:52
2026. április 30., 19:082026. április 30., 19:08
Visszássá és elfogadhatatlanná tette az RMDSZ-nek az anyaországi választáson való szerepvállalását a politikai kampányban és a választási procedúrában való egyidejű részvétele – állítja az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom. A civil szakértőket tömörítő szervezet tagjai csütörtökön Kolozsváron mutatták be az RMDSZ-nek az áprilisi országgyűlési megmérettetésben, a levélszavazási folyamatban való szerepét feltáró monitoringról szóló jelentést, amelynek egyúttal a választási rendszer rendellenességeinek feltárása és bemutatása is a célja.
„A pártos kampánykiállásnak és az államilag kiszervezett feladatkörnek az összecsúsztatásával nagy károkat okozott az erdélyi magyar közösségnek, politikai kihívás elé állítva azt” – jelentette ki a kolozsvári székhelyű Nemzetikisebbség-kutató Intézet vezető kutatója. Szerinte „problémás” a levélszavazással kapcsolatos magyarországi törvényi keret:
Az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom 35 önkéntes bevonásával 40 tereplátogatást végzett az RMDSZ által nyilvánosságra hozott erdélyi szavazóhelyiségekben, és ennek alapján azt a következtetést vonta le, hogy a levélszavazatok összegyűjtésének, a kitöltésben való „technikai segítség” folyamata választási visszaélésekhez vezetett. Megjegyzendő, hogy a magyarországi választások lebonyolítására vonatkozó (2013. évi XXXVI.) törvény 2018-as módosítása kimondja: a külképviseletre és a magyarországi egyéni választókerületekbe a levélszavazási irat eljuttatható bármilyen, meghatalmazással nem rendelkező személyen keresztül. „Erdélyi szempontból a változás lehetőséget biztosított arra, hogy az RMDSZ és az Eurotrans Alapítvány törvényes, de ugyanakkor teljesen leszabályozatlan keretek között segítsen a szavazatok begyűjtésében” – állapítja meg a szervezet.
A Sapientia–EMTE oktatója úgy vélekedett, hogy szükség lenne a szavazatgyűjtés törvényi tiltására, a levélszavazási rendszer teljes újragondolására, például úgy, hogy a magyar állam teljesen lemond a választási regisztrációról, esetleg minden választás előtt kötelező lesz regisztrálni, vagy bevezeti az online választási rendszert. A mozgalom jelentése szerint egyes településeken közös szavazatkitöltő eseményeket szerveztek, ahol a szavazók helyett előre kitöltötték a nyilatkozatokat. Bejelentők, hozzátartozók beszámolói alapján ismertették például, hogy a Kovászna megyei Kézdiszentléleken előre „behúzták az ikszet a Fideszre” a községházán voksolók szavazólapján, míg a Szatmár megyei Vámfaluban az RMDSZ-es alpolgármester szavazott az emberek helyett is.
Lapunk megkérdezte a sajtótájékoztatón, hogy milyen törvényt hágott át az RMDSZ, ha a magyar jogszabály lehetővé teszi, hogy bárki részt vegyen a levélszavazatok összegyűjtésében. Kiss Tamás úgy válaszolt, hogy a szövetség megsértette a választások titkosságát, a nem hivatalos szavazóhelyiségekben előfordult, hogy Orbán Viktor és a Fidesz érdekében folytattak propagandát. „A vonatkozó törvényi szabályozás eleve szürkezónát teremtett, ahol a szavazási procedúra tisztasága nem volt adott, és a Fidesz és pártpolitikai szövetségesei, illetve a magyar állam közötti határok eleve elmosódtak. Ehhez társult az RMDSZ felelőtlen viselkedése, a közös szavazatkitöltések vagy amikor az RMDSZ-es polgármester leszavaz mások helyett, ami választási csalásnak minősül. Az alapprobléma az, hogy rosszul szabályozott a rendszer, amire rá lehetett építeni ezt a gyarkolatot” – magyarázta a szociológus.
Fotó: László Ildikó
Hozzátette, mozgalmuk szabálytalanságtípusokat tártak fel, ami nem helyettesíti a bírósági eljárást, és a szükséges vizsgálatokat a magyar hatóságoknak kell lefolytatniuk. Az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom tagjai nemleges választ adtak kérdésünkre, miszerint csatlakoznak-e a kolozsvári Román-Magyar Fórum kezdeményezéséhez, amely feljelentést nyújtott be a magyarországi és a romániai főügyészséghez az országgyűlési választások kapcsán az RMDSZ egyes – meg nem nevezett – tisztségviselői ellen a levélszavazás kapcsán. „Végülis nem törvénytelen, amit az RMDSZ tett, viszont felháborító és máltánytalan az erdélyi magyarok szempontjból. Meg kell változtatni a választási rendszert, mert tarthatatlan” – szögezte le Kiss Tamás.
Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője egyébként korábban a Krónikának nyilatkozva alaptalannak nevezte a Román-Magyar Fórumnak a magyarországi választásokkal kapcsolatban a szövetség több tisztségviselője ellen tett ügyészségi feljelentését. Az alakulat képviselőházi frakcióvezetője szerint az RMDSZ teljesen törvényesen járt el a levélszavazatok összegyűjtése terén. A parlamenti képviselő hozzátette, a szövetség nyitottan áll egy esetleges vizsgálat vagy ellenőrzés esetén.

Elvárom, hogy az RMDSZ a jövőben szigorúan tartózkodjon az anyaországi pártpolitikába történő bármilyen beavatkozástól – szögezte le Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Magyarország leendő kormányfője a Facebook-oldalán kedden megosztott videóban.
Mint ismert, a választásokat követően Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke visszaéléssel vádolta az RMDSZ-t a levélszavazatok kapcsán. A leendő miniszterelnök a Kelemen Hunorral folytatott megbeszélését megelőzően közölte: kérni fogja a szövetség elnökét: „soha többet ne forduljon elő a mostanihoz hasonló visszaéléssorozat a levélszavazások kapcsán”. „És elvárom, hogy az RMDSZ a jövőben szigorúan tartózkodjon az anyaországi pártpolitikába történő bármilyen beavatkozástól” – közölte Magyar Péter.
A szövetségi elnök szerint az RMDSZ technikai segítséget nyújtott, zárt borítékot vett át, és nem manipulálta a magyar állampolgársággal is rendelkező erdélyi magyar választókat. Úgy vélte, ez a segítség nem törvényellenes és nem is erkölcstelen. „A választás titkossága indokolt és biztosított: a polgár szavaz, ahova akar, lezárja a borítékot, azt beteszi egy másik borítékba, és azt is lezárja. És ha technikai segítséget kér tőlünk, hogy juttassuk el a diplomáciai képviseletre, akkor azt szívesen megtesszük, megteszik az egyházak és más szervezetek is. Én ebben semmiféle kivetnivalót nem látok, úgyhogy mindenféle aggályt vissza lehet utasítani, nem éri a választás szabadságát, tisztaságát semmiféle baj” – jelentette ki a Krónikának Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor szerint az anyaországban 2010 óta megvalósult nemzetpolitikai paradigmaváltásra vezethető vissza, hogy az RMDSZ az idei országgyűlési választáson is a Fidesz-KDNP pártszövetséget támogatja.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!