
Désen és Szamosújváron keddtől csak a teraszok tarthatnak nyitva
Fotó: Jakab Mónika
Több Kolozs megyei településen szigorításokat vezetnek be keddtől a hatóságok a koronavírus aggasztó terjedése miatt. A Covid-kórházak elérkeztek a befogadóképességük maximumához – közölte Mircea Abrudean prefektus.
2020. október 05., 17:512020. október 05., 17:51
2020. október 05., 17:582020. október 05., 17:58
Szigorúbb korlátozásokat vezetnek be keddtől Kolozs megyében, miután az utóbbi időszakban jelentősen felgyorsult a járvány terjedése. Mircea Abrudean prefektus hétfőn jelentette be a járvány kezeléséért felelős testület elnökeként, hogy több határozatot is elfogadtak a vírus terjedésének visszaszorítása érdekében.
Elmondta: keddtől, október 6-ától Désen és Szamosújváron tilos kinyitniuk az éttermek és kocsmák belső részlegeinek, de a szállodák és panziók éttermei sem tarthatnak nyitva, csak elvitelre készíthetnek ételt.
A két városban keddtől hibrid oktatásra állnak át az iskolák, míg egyes tanintézetekben – ahol diákok is megfertőződtek – teljesen online zajlik majd a tanítás. A sárga forgatókönyv lép érvénybe Bánffyhunyadon és Szászfenesen is, mondta a prefektus.

Kolozs és Fehér megyét is felvették az új típusú koronavírus (SARS-Cov-2) terjedése miatt kockázatosnak minősülő területek listájára Németországban.
Mint mondta, jelenleg a szülők órák előtt és után a tanintézetek előtt tömörülnek, és bár tömegesen várják gyerekeiket, mellőzik az arcvédő viselését. Ezért keddtől kötelezővé teszik és a hatóságok ellenőrizni is fogják a rendelkezés betartását.
Mircea Abrudean – aki a nyár folyamán maga is megfertőződött az új típusú koronavírussal – úgy fogalmazott, hogy

Az eddigi legnagyobb napi fertőzöttszámot jelentették csütörtökön Kolozs megyéből: 104 személy kapta el az új típusú koronavírus. A prefektúra a kolozsvári intenzív osztályok bővítését tervezi.
A Covid-kórházak elérkeztek a befogadóképességük maximumához, így egy újabb intézmény megnyitását tervezik, és újabb intenzív osztály nyitására is szükség van, mivel alig van hely a súlyos esetek fogadására. Mint mondta,
A járványkórházban is egyre kevésbé bírják a rájuk nehezedő nyomást
Fotó: Rostás Szabolcs
Nagy nyomás nehezedik a járványkórházra is, ahol a diagnózis felállítása történik. Itt 60 beteget képesek fogadni naponta, így várólista van. „Az orvosok mindent megtesznek, de ez jelenleg nem elegendő” – fogalmazott Mircea Abrudean, és arra intette a lakosságot, hogy legyen felelősségteljes, akárcsak a nyár folyamán volt.
„Az embereknek meg kell érteniük, hogy a helyzet kezd problémássá válni” – jelentette ki, hozzátéve, be kell tartani a hatóságok által javasolt óvintézkedéseket, „a banális maszkviseléssel kezdve”.
Nem lehet hátradőlni, lezserül viszonyulni a helyzethez, fogalmazott a prefektus, aki szerint mindenkinek azon kell dolgozni, hogy visszaessen a vírusszámláló.

Bűnvádi eljárást indított az ügyészség egy szombat esti kolozsvári megabuli miatt, ahol több száz fiatal szórakozott a járványügyi óvintézkedések betartása nélkül.
Kolozs megyében hétfőn 83 új fertőzöttet jelentettek a hatóságok. A járványkórház vezetősége a Transilvania Reporter helyi lapnak úgy nyilatkoztak, hogy ide újabb nyolc orvost, illetve asszisztenseket várnak más kórházakból, mivel nem elegendő a személyzet.
Kimerültek az egészségügyi dolgozók a tüdőgyógyászati intézetben és a nyáron Covid-kórházzá nyilvánított rehabilitációs kórházban is. Utóbbin csak akkor lehetne tovább bővíteni a Covid-részleget, ha megszüntetik a szívbetegek fogadását, ami a kórház egyik alaptevékenysége.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!