
Boc azt írta, megérti a jogvédelmi szervezet incidensek kapcsán megfogalmazott aggodalmait
Fotó: Orbán Orsolya
A kolozsvári polgármesteri hivatal az illetékes intézményekkel együttműködve elemezni fogja, milyen megelőző intézkedések szükségesek ahhoz, hogy elejét lehessen venni a magyarellenes incidensek megismétlődésének a kincses városban – írta Emil Boc polgármester a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatnak címzett válaszlevelében.
2026. március 06., 15:032026. március 06., 15:03
A sepsiszentgyörgyi székhelyű jogvédelmi egyesület pénteken tette közzé Emil Boc levelét, melyet a kolozsvári elöljáró a szolgálat vezetőjének a Kolozsváron történt magyarellenes incidensek kapcsán írt levelére küldött válaszként.
A Benkő Erikának elnöknek címzett, március 2-án keltezett válaszlevelében Boc azt írta, megérti a jogvédelmi szervezet incidensek kapcsán megfogalmazott aggodalmait. Ugyanakkor aláhúzta, hogy
Hozzátette: a helyi közigazgatás folyamatosan támogatja a kultúrák közötti párbeszédet, a sokszínűség tiszteletben tartását és a biztonságos légkör megszilárdítását elősegítő kezdeményezéseket.

Magyarellenes megnyilvánulásra ragadtatta magát a Kolozsvári Universitatea labdarúgócsapatának néhány szurkolója a szombat esti CFR elleni meccs után a városi rivális néhány drukkerével szemben csak azért, mert azok magyarul beszéltek egymás között.
Hangsúlyozta, hogy a helyi közigazgatás olyan politikákat és hozzáállást támogat, amely egyesíti a közösséget, nem pedig megosztja.
„Biztosítjuk Önöket, hogy az illetékes intézményekkel együttműködve elemezni fogjuk a szükséges megelőző intézkedéseket az ilyen helyzetek megismétlődésének elkerülése és a tiszteleten és tolerancián alapuló együttélés kereteinek fenntartása érdekében” – fogalmazott válaszlevelében Emil Boc.
Mint ismeretes, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat azután fordult levélben a kolozsvári elöljáróhoz, hogy február elején magyar diákokat ért verbális agresszió amiatt, hogy egy városi buszon magyarul beszéltek.

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat megdöbbenéssel értesült a hétvégén Kolozsváron történt incidensről, amelynek során magyar anyanyelvű fiatalokat ért verbális megfélemlítés egy városi buszjáraton – szögezi le hétfői közleményében az intézmény.
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat elítélte a történteket, hangsúlyozva, hogy az ilyen megnyilvánulások nyelvi és etnikai alapú megkülönböztetésnek minősülnek, hiába próbálják őket a hatóságok a közrend megzavarásaként beállítani.
Bejelentette, hogy levélben fordul a futballcsapat vezetéséhez és a város polgármesteréhez, kérve, hogy figyeljenek oda az ilyen esetekre és foglaljanak egyértelműen állást.
Kolozsváron tavaly tavasszal közfelháborodást keltett, hogy a két helyi futballcsapat egyik mérkőzése után az U szurkolói magyar fiatalokat bántalmaztak. Bár az elkövetőket utólag azonosították, ők tagadták, hogy az incidensnek etnikai felhangja lett volna. A város magyar fiataljai akkor felvonuláson tiltakoztak az agresszió ellen.
A kincses városban az 1907-ben Kolozsvári Vasutas Sport Klub néven alakult CFR Cluj és az 1919-ben létrejött egyetemi csapat, az Universitatea Cluj között több évtizedes a rivalizálás. A CFR szurkolótáborában nagy számban vannak magyarok is, akik gyakran válnak az U ultráinak célpontjaivá.

Rendőrségi eljárás indult egy kolozsvári buszon történt incidens miatt, amely során magyarul beszélő fiatalokat ért verbális támadás. Az ügyben gyűlöletkeltés gyanújával vizsgálódnak a hatóságok, szemtanúkat keresnek.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
1 hozzászólás