
Boc azt írta, megérti a jogvédelmi szervezet incidensek kapcsán megfogalmazott aggodalmait
Fotó: Orbán Orsolya
A kolozsvári polgármesteri hivatal az illetékes intézményekkel együttműködve elemezni fogja, milyen megelőző intézkedések szükségesek ahhoz, hogy elejét lehessen venni a magyarellenes incidensek megismétlődésének a kincses városban – írta Emil Boc polgármester a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatnak címzett válaszlevelében.
2026. március 06., 15:032026. március 06., 15:03
A sepsiszentgyörgyi székhelyű jogvédelmi egyesület pénteken tette közzé Emil Boc levelét, melyet a kolozsvári elöljáró a szolgálat vezetőjének a Kolozsváron történt magyarellenes incidensek kapcsán írt levelére küldött válaszként.
A Benkő Erikának elnöknek címzett, március 2-án keltezett válaszlevelében Boc azt írta, megérti a jogvédelmi szervezet incidensek kapcsán megfogalmazott aggodalmait. Ugyanakkor aláhúzta, hogy
Hozzátette: a helyi közigazgatás folyamatosan támogatja a kultúrák közötti párbeszédet, a sokszínűség tiszteletben tartását és a biztonságos légkör megszilárdítását elősegítő kezdeményezéseket.

Magyarellenes megnyilvánulásra ragadtatta magát a Kolozsvári Universitatea labdarúgócsapatának néhány szurkolója a szombat esti CFR elleni meccs után a városi rivális néhány drukkerével szemben csak azért, mert azok magyarul beszéltek egymás között.
Hangsúlyozta, hogy a helyi közigazgatás olyan politikákat és hozzáállást támogat, amely egyesíti a közösséget, nem pedig megosztja.
„Biztosítjuk Önöket, hogy az illetékes intézményekkel együttműködve elemezni fogjuk a szükséges megelőző intézkedéseket az ilyen helyzetek megismétlődésének elkerülése és a tiszteleten és tolerancián alapuló együttélés kereteinek fenntartása érdekében” – fogalmazott válaszlevelében Emil Boc.
Mint ismeretes, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat azután fordult levélben a kolozsvári elöljáróhoz, hogy február elején magyar diákokat ért verbális agresszió amiatt, hogy egy városi buszon magyarul beszéltek.

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat megdöbbenéssel értesült a hétvégén Kolozsváron történt incidensről, amelynek során magyar anyanyelvű fiatalokat ért verbális megfélemlítés egy városi buszjáraton – szögezi le hétfői közleményében az intézmény.
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat elítélte a történteket, hangsúlyozva, hogy az ilyen megnyilvánulások nyelvi és etnikai alapú megkülönböztetésnek minősülnek, hiába próbálják őket a hatóságok a közrend megzavarásaként beállítani.
Bejelentette, hogy levélben fordul a futballcsapat vezetéséhez és a város polgármesteréhez, kérve, hogy figyeljenek oda az ilyen esetekre és foglaljanak egyértelműen állást.
Kolozsváron tavaly tavasszal közfelháborodást keltett, hogy a két helyi futballcsapat egyik mérkőzése után az U szurkolói magyar fiatalokat bántalmaztak. Bár az elkövetőket utólag azonosították, ők tagadták, hogy az incidensnek etnikai felhangja lett volna. A város magyar fiataljai akkor felvonuláson tiltakoztak az agresszió ellen.
A kincses városban az 1907-ben Kolozsvári Vasutas Sport Klub néven alakult CFR Cluj és az 1919-ben létrejött egyetemi csapat, az Universitatea Cluj között több évtizedes a rivalizálás. A CFR szurkolótáborában nagy számban vannak magyarok is, akik gyakran válnak az U ultráinak célpontjaivá.

Rendőrségi eljárás indult egy kolozsvári buszon történt incidens miatt, amely során magyarul beszélő fiatalokat ért verbális támadás. Az ügyben gyűlöletkeltés gyanújával vizsgálódnak a hatóságok, szemtanúkat keresnek.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
1 hozzászólás