
Fotó: Facebook/BBTE/Jancsik Gergő
Kevés a valószínűsége annak, hogy hagyományos formában kezdődjön az új tanév a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen – véli a felsőoktatási intézmény rektora.
2020. július 29., 19:082020. július 29., 19:08
2020. július 29., 20:132020. július 29., 20:13
Daniel David úgy nyilatkozott, hogy az egyetem több forgatókönyvvel is számol az októberben kezdődő 2020–2021-es tanévre, így a fizikai jelenlétet követelő hagyományos oktatási forma lehetőségével is.
Ám a rektor szerint ennek kicsi a valószínűsége, nagyobb esélyt lát egy másik szcenárióra, miszerint az oktatás az idei tanév befejezéséhez hasonlóan online zajlik majd, de elmondása szerint egy hibrid oktatási lehetőséggel is számolnak. Eszerint – magyarázta a nagy múltú felsőoktatási intézmény vezetője az Agerpres hírügynökségnek –
A gólyáknak és végzősöknek is csupán a szemináriumokon és a laborgyakorlatokon kellene személyesen megjelenniük, az előadások esetükben is online történnének, ugyanis a rektor szerint járványügyi szempontból elfogadhatatlan, hogy 100–200 fiatalt összezsúfoljanak egy amfiteátrumba.
Daniel David tovább szűkítette a kört: az említett évfolyamok hallgatóinak sem kellene minden karról személyesen részt venniük a szemináriumokon, csak hivatási szakirányú, azaz a gyakorlati szakmák tanulói és a művészetis hallgatók esetében lenne kötelező a fizikai jelenlét. Rámutatott:
Ebben az esetben 3000-4000 egyetemi hallgatóval több érkezne október elején a kincses városba, mint tavaly, ugyanis az idei felvételin ennyivel többen nyertek felvételt.
„A másik forgatókönyv, amit egyáltalán nem szeretnénk, hogy a kormány arra kötelez, hogy a teljes oktatási folyamat online módon történjen” – fogalmazott a rektor. Aki ebben az esetben inkább a hibrid változat érvényesítését tartaná észszerűnek.
Eszerint az olyan gyakorlati oktatást, kísérletezést feltételező szakok esetében, mint a biológia, kémia, fizika és egyéb természettudományi ágak, valamint a színművészeti, sport és egyes teológiai szakok esetén egyes tárgyak hagyományos oktatást feltételeznének. Igaz, csak az elsőéves hallgatók és a végzősök esetében, és ők is csak a szemináriumok és labormunka idejére látogatnák az egyetemet.
Daniel David indoklása szerint az alapképzésen, illetve magiszteri képzésen utolsó évben lévő hallgatóknak meg akarják adni a lehetőséget, hogy kutathassanak az államvizsga-dolgozatukhoz, disszertációjukhoz. Akárcsak a doktori képzésben részt vevőknek, akik esetében szintén hagyományos formában zajlana az oktatás, de a rektor szerint ez a kategória nem számottevő.
– fogalmazott a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora. Rámutatott, az, hogy milyen formában történik majd ősztől az egyetemi oktatás, az egész közösséget érinti, hiszen Kolozsváron az egyetemisták a lakosság 15 százalékát adják, míg Bukarestben ez az arány csak 5 százalék.
A kincses városban, mint ismeretes, elsősorban az ingatlanpiacra van nagy hatással az egyetemisták jelenléte, hiszen a tavaszi távozásuk óta a bérlemények jó része üresen áll. Ráadásul amiatt, hogy a külföldi turisták is elmaradoztak, az eddig Airbnb rendszerben kiadott, szépen felújított lakások is kikerültek a piacra.
Az ingatlanügynökök szerint az, hogy ősztől lesz-e hagyományos egyetemi oktatás vagy sem, az ingatlanpiacra is hatással lehet, ugyanis – mivel a kincses városban sokan befektetési céllal, bérbeadási szándékkal vettek lakást – a bérlemények árának alakulása az eladó lakások árára, és így a teljes kolozsvári ingatlanpiacra kihat.

Határozottan érződik, és valószínűleg fokozódni fog a válság a kolozsvári ingatlanpiacon, amely szorosan kapcsolódik az albérletpiachoz. Az egyetemi élet megszűnésével a bérpiac összeroppant, a lakások pedig továbbra is drágák. A lapunknak nyilatkozó ingatlanközvetítő felhívta a figyelmet, hogy bár sokan szeretnének olcs&
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!