
Anyanyelvhasználata miatt ért retorzió egy magyar nemzetiségű személyt Kolozsváron Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos a kincses városban – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán. Kolozsváron nem először történik magyarokkal szembeni incidens anyanyelvhasználatuk miatt.
2025. február 05., 12:282025. február 05., 12:28
2025. február 05., 12:442025. február 05., 12:44
A történtekről a személyes kitettség miatt mindössze az Sz. Cs. monogrammal emlegetett kolozsvári hölgy számolt be a lapnak. Mint részletezte, február másodikán hívnia kellett a 112-es sürgősségi számot, ugyanis édesanyja barátja nagyon rosszul érezte magát, a szövegértési és beszélési nehézségekkel küszködő 68 éves férfin sztrókra utaló tünetek jelentkeztek.
„A mentőszolgálat munkatársainak a helyszínre érkezését követően rendkívül felháborító dolog történt. Anyanyelvén, azaz magyarul próbáltam megnyugtatni az idős férfit, hogy itt vannak a mentőszolgálat munkatársai, az orvos gondozásba veszi, s minden rendben lesz. Egyértelmű volt, hogy csak hozzá szólok, vele beszélek, őt nyugtatom.
– idézte fel az érintett.
A kolozsvári hölgy arról is beszámolt, hogy a mentőorvos akkor is ingerült hangon követelte a román nyelv használatát, amikor a magánlakásban a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén, azaz magyarul magyarázta, mi történik a barátjával, a hölgy ugyanis nagyon aggódott a férfi egészségi állapota miatt.
„A kezelőorvos ekkor is igen ingerülten szólt hozzám. Ekkor már jeleztem neki, hogy nem az orvosi ellátással kapcsolatos beszélgetés folyik, hanem csupán anyanyelvén elmagyarázza az édesanyjának a helyzetet, hogy jobban megértse.
– számolt be a hölgy. Aki a történtek nyomán megkereste a Kolozs Megyei Mentőszolgálatot, illetve jogi segítséget kért Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselőtől.
„Úgy értettem, hogy mentőszolgálatunk képviselője csodálatosan ellátta a feladatát, ám azt kérte, a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen. Jelenleg ennél többet nem tudok mondani. Meghallgatjuk az érintett alkalmazottunk változatát, még ezen a héten kivizsgáljuk az ügyet, és választ adunk a panaszlevélre” – mondta az igazgató.
Csoma Botond rendkívül súlyosként értékelte az esetet. „A diszkriminációt tulajdonképpen a segítségnyújtó követte el a rászorulóval, azaz a kiszolgáltatott emberrel szemben is” – fogalmazott az RMDSZ kolozsvári parlamenti képviselője. Jelezte egyúttal, hogy egyeztetett Vass Leventével, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselőjével, az alsóház egészségügyi bizottságának a tagjával, akivel
„Jómagam a parlamentben is szóvá fogom tenni az esetet, elmondom, mennyire embertelen rászólni olyan emberre, aki orvosi segítséget kér, hogy ne használja az anyanyelvét, s egy magánlakásban zajló beszélgetés során feltétlenül beszéljen románul. Úgy gondolom, egyértelmű fellépésre van szükség az illetékes hatóságok részéről” – szögezte le a jogász-honatya.
Az egészségügyi diszkrimináció amúgy nem előzmény nélküli a kincses városban: 2016-ban megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.

A kolozsvári sürgősségi gyermekkórház feljelentés hiányában nem vizsgálhatja ki az orvosa által diszkriminált magyar pácienst ért incidenst – áll az intézmény válaszában. Az RMDSZ a diszkriminációellenes tanácsnál tett panaszt.

Megbírságolta az Országos Diszkriminációellenes Tanács a kolozsvári gyermekkórházat és annak orvosát, mert utóbbi megalázott egy székelyföldi magyar lányt hiányos román nyelvtudása miatt.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!