
Fotó: Pixabay.com
Elhalasztotta kedden a képviselőház a döntést arról a törvénytervezetről, amely révén megtiltanák a jobbkormányos személygépkocsik közlekedését a romániai közutakon.
2023. február 08., 15:072023. február 08., 15:07
Az alsóház honatyái arra hivatkozva döntöttek a halasztás mellett, hogy még szeretnének dokumentálódni. Ugyanakkor a kormány sem határozott arról, mi lesz az érintett autók forgalomba íratásával, azt is megtiltják-e vagy sem – számolt be a Dcnews.ro portál. A kérdésben a képviselőház a döntéshozó kamara, a szenátuson már átment a még 2021-ben benyújtott tervezet.
A liberális honatyák által kezdeményezett tervezetben többek között azzal indokolják a módosítás szükségességét, hogy a rendőrség statisztikái szerint a romániai közúti balesetek több mint tíz százalékát jobbkormányos gépkocsit vezető sofőrök okozzák. Ha a parlament elfogadja a tervezetet, és az államfő is kihirdeti, az ilyen típusú autót vezető sofőrök 870 és 1160 lej közötti bírságra, illetve 6-8 büntetőpontra számíthatnak.
De a román törvényhozók nem emiatt ódzkodnak a – kivételként a veterán autókra, illetve a haszongépjárművekre, például a kukásautókra nem vonatkozó – törvénymódosítás elfogadásától: a kezdeményezés ugyanis ellentétes lehet az uniós direktívákkal. Az Európai Unió Bírósága például egy hasonló litvániai esetben kimondta: a jobbkormányos autók kitiltása vagy a volán balra költöztetésének kötelezése nem vonja automatikusan maga után, nem garantálja a biztonságosabb közlekedést, miközben az intézkedés révén sérül a szabad közlekedés elve.
A bíróság szerint más módon kell növelni a biztonságot, például a sofőrök szabad látását akadályozó tényezők kiiktatásával – ismertette korábban a Euronews román nyelvű portálja. Eközben Lengyelországban a jobbkormányos gépkocsik forgalomba íratását tiltották be, ám az EU Bírósága szerint az ország ezzel megszegte uniós kötelezettségeit.
A gépjármű-bejegyzési hivatal statisztikáiból az is kiderül, hogy 2018-ban 29 ezer ilyen autót hoztak be, majd 2019-ben több mint 20 ezret – ez volt az utolsó év, amikor még a Brexit előtt magánszemélyek szabadon importálhattak Nagy-Britanniából.
Amint arról korábban beszámoltunk, szakemberek szerint előzéskor életveszélyessé válik a hazai utakon a jobbkormányos gépkocsi. Hiszen egy teljes autószélességnyit kell balra húzni, hogy a sofőr kilásson, miközben Romániában az országutak többsége kétsávos, tehát át kell hajtani a szemközti sávra.

Szörnyű baleset hívta fel újfent a figyelmet a jobb kormányos gépkocsik közveszélyességére. Bár a rendőrség megtiltaná, hogy továbbra is forgalomba lehessen íratni ilyen autót Romániában, az uniós előírások miatt ezt nem tehetik meg.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
A Maros megyében azonosított juh- és kecskehimlő, illetve a kiskérődzők pestisének megjelenése ismét ráirányította a figyelmet a romániai juhágazatra.
szóljon hozzá!