Nem történt meglepetés a parlamenti pártok és Klaus Iohannis között kedden az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások után: az államfő Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét bízta meg kormányalakítással.
Klaus Iohannis államfő a déli órákban várja a parlamenti pártok küldöttségeit, hogy az új kormány megalakításáról és beiktatásáról egyeztessenek, a kormánypártok között pedig már elkezdődtek az egyeztetések – a jelek szerint az RMDSZ nélkül.
A hétfőn elfogadott sürgősségi rendeletnek nem az indoklásába, hanem a szövegébe került be az az előírás, miszerint 2024. január elsejétől az új közalkalmazotti törvényben előirányzott béremelés 50 százalékával növelik a fizetéseket a tanügybe.
Bejelentette lemondását néhány órával a hétfői kormányülést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök, ezzel az általa vezetett kormány mandátuma is megszűnik.
Minden áron megakadályozná a bukaresti kormány, hogy a tanügy után az egészségügyben is általános sztrájk robbanjon ki: a múlt heti béremelés után most újabb követelésüket készül teljesíteni.
Jövő héten megejti a miniszterelnöki tisztség cseréjét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD), függetlenül attól, hogy véget ér-e a pedagógussztrájk vagy sem.
Nem fogadta kitörő lelkesedéssel Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a kormány által csütörtökön elfogadott szándéknyilatkozatot, amely értelmében a kabinet vállalja, hogy a bértörvény értelmében növeli a pedagógusok béreit.
A kormány elfogadja azt a rendeletet, amellyel júniustól a közalkalmazotti bértörvényben 2022-re előirányzott szintre emelkedik az egészségügyi, a szociális ellátási, a védelmi és rendvédelmi alkalmazottak bizonyos kategóriájának a fizetése.
Miközben a béremelésért harmadik hete sztrájkoló pedagógusok csütörtökön is az ország számos településén tüntettek, a kormány összeült, hogy elfogadja azt a szándéknyilatkozatot, amely szavatolja, hogy a bértörvény alapján nőnek majd a pedagógusi bérek.
Alexandru Rafila szerdán kijelentette, keresik a megoldásokat, hogy elejét vegyék az általános sztrájk kirobbantásának az egészségügyben.
Memorandumot fogad el csütörtöki ülésén a kormány, amelyben garantálja, hogy az új közalkalmazotti bértörvény szerint emelik majd meg a pedagógusi béreket – közölték a koalíció vezetői.
A tanügyi sztrájk akkor fog véget érni, amikor a kormány előáll egy olyan megoldással, amelyet a tanügyi alkalmazottak is elfogadnak – jelentette ki a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség elnöke csütörtökön.
Több mint 15 ezer tanügyi alkalmazott szüntette be a sztrájkot, miután elfogadták a béremelést előíró sürgősségi kormányrendeletet – jelentette be Ligia Deca oktatási miniszter a szakszervezetek, diákok és szülők képviselőivel tartott egyeztetés után.
Akár már ezen a hétvégén benyújthatja lemondását Nicolae Ciucă miniszterelnök, ehhez azonban az szükséges, hogy addigra befejeződjön a két hete tartó pedagógussztrájk.
Harmadik hetébe lépett az általános sztrájk a tanügyben, és a hétfői nyilatkozatok alapján továbbra is patthelyzet van.
A kelet-indiai vonatszerencsétlenséget az elektronikus jelzőrendszer hibája okozta, amely miatt egy vonat tévesen váltott vágányt – közölte vasárnap az indiai vasútügyi miniszter.
A pedagógus-szakszervezeti vezetők vagy túlbecsülték a zsarolási potenciáljukat, vagy más mozgatórugók is vannak a tiltakozás mögött – mutatott rá a Krónikának Pászkán Zsolt elemző.
A kormány és az oktatási szakszervezetek közötti tárgyalásokon született megegyezés értelmében a tanügyi dolgozók június 1-jétől érvényes béremelése a jövő évtől hatályba lépő új bértábla szerinti fizetésemelés megelőlegezése – vallja a kormányszóvivő.