
Fotó: Beliczay László
Jóváhagyta az országos katasztrófavédelmi felügyelőség szombaton azoknak az európai országoknak a listáját, ahonnan június 15-étől kezdődően intézményes karantén vagy lakhelyi elkülönítés nélkül utazhatnak be a román állampolgárok. A Magyarországról érkezőknek sem kell hétfőtől vesztegzárba vonulniuk, a visszaútjukat azonban ajánlott jól megtervezniük.
2020. június 13., 20:102020. június 13., 20:10
2020. június 13., 23:212020. június 13., 23:21
Az Országos Közegészségügyi Igazgatóság (INSP) ajánlása alapján az érintett országok a következők: Ausztria, Bulgária, Csehország, Ciprus, Horvátország, Svájc, Németország, Görögország, Izland, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Málta, Norvégia, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország.
A katasztrófavédelmi felügyelőség határozata értelmében a listát hetente, minden hétfő délután 4 óráig frissíti a közegészségügy, amely ugyanakkor figyelemmel követi a listán szereplő országok járványügyi helyzetét is, és amennyiben visszaesést tapasztal valamelyiknél, a listáról való levételt fogja javasolni a bizottságnak. Marcel Vela belügyminiszter közölte, az enyhítés azokra az állampolgárokra vonatkozik, akik június 15-étől utaznak ezekből az országokból Romániába, és tünetmentesek. A beutazás történhet közúton, vasúton, repülőgéppel vagy hajóval.
A bukaresti hatóságok már a napokban előrebocsátották, mentesíteni készülnek a 14 napos kötelező otthoni elkülönítés alól a külföldről érkezőket abban az esetben, ha olyan országból beutazó utasokról van szó, ahol az utóbbi két hétben az egymillió lakosra eső új koronavírus-fertőzések átlaga nem haladja meg a napi öt esetet. Megjegyzendő: a Ludovic Orban miniszterelnök irányította országos katasztrófavédelmi felügyelőség által szombaton kibocsátott határozat egyetlen helyen sem pontosítja, hogy az enyhítés kizárólag román állampolgárokra vonatkozik, mindvégig „személyeket” emleget. Alexandra Găvan, a román határrendőrség szóvivője az MTI érdeklődésére ugyanakkor közölte: továbbra sem léphetnek be azonban Romániába külföldi állampolgárok az ingázók, átutazók, törvényhozók, diplomaták, rezidensek és családtagjaik kivételével. A külföldiekkel szemben alkalmazott beutazási korlátozásokat a március közepén meghirdetett rendkívüli állapot idején vezették be a hatóságok. A tilalmat a veszélyhelyzetről szóló, május 18-án elfogadott 394-es számú kormányhatározat is megerősítette.
Jelen pillanatban azonban még hatósági házi vesztegzárra kötelesek azok, akik Romániából utaznak be Magyarországra, Románia ugyanis egyelőre nem teljesíti a bevezetett kritériumot: ehhez a csaknem húszmilliós országban száz alá kellene csökkennie a napi esetszám utóbbi kétheti átlagának, márpedig a napi új fertőzések száma az utóbbi három napon a kétszázat is meghaladta. Tehát a Romániába érkezőknek azt is figyelembe kell venniük a Magyarországra való esetleges visszaútjuk tervezése esetén, hogy ott kéthetes karanténba kell vonulniuk.
A magyar és a román kormány megállapodása értelmében a két ország azon állampolgárai, akiknek a határtól számított 30-30 kilométeres távolságon belül van bejelentett lakcíme, illetve munkahelye, vagy egészségügyi ellátási céllal érkeznek, anélkül kelhetnek át a határon, hogy 14 napra karanténba kellene vonulniuk. Az ingázóknak lakcímkártyával és munkáltatói igazolással, míg az egészségügyi ellátás céljából érkezőknek beutalóval kell rendelkezniük.
Ugyanakkor a tranzitlehetőségek május 20-ától bővültek a személyautókkal, autóbuszokkal és a kisbuszokkal szállított azon román állampolgárok részére, akik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről repülővel utaznak tovább, vagy Magyarországra érkezik a repülőgépük, és hazautazási céllal közlekednek. A fenti célból érkező gépkocsivezetők és utasaik a beutazás során mentesülnek a hatósági házi karantén elrendelése alól Magyarországon. Utazásuk során, Magyarország területén csak az elengedhetetlenül szükséges alkalommal, a kijelölt üzemanyagtöltő állomáson és pihenőhelyen állhatnak meg. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre utasokat szállító gépkocsivezetőnek 24 órán belül a belépés helye szerinti határátkelőhelyen, a tranzitáló autóbuszokkal utazóknak az utazáshoz szükséges legrövidebb időn belül a kijelölt útvonalon el kell hagynia Magyarország területét.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!