
A kormányzati dolgozók szakszervezete sztrájkol, Oana Gheorghiu lemondását kéri
Fotó: Radu Tuţă/Agerpres
A kormányzati dolgozók szakszervezete (SAALG) szombaton bejelentette, hogy hétfőtől japán sztrájkba kezd.
2026. május 16., 15:472026. május 16., 15:47
2026. május 16., 15:482026. május 16., 15:48
A kormányzati dolgozók szakszervezete a sztrájkot tiltakozásul hirdeti meg amiatt, hogy Oana Gheorghiu szerintük nem vállalja a politikai és erkölcsi felelősséget a tetteiért, illetve azért is, mert a miniszterelnök-helyettes „politikai eszköznek” nevezte a szakszervezetet – írta az Agerpres.
A szakszervezet szombati közleménye szerint a japán sztrájkkal azt üzenik: a kormányzati dolgozók nem fogadják el, hogy megsértsék, megvessék vagy politikai célponttá tegyék őket amiatt, hogy átláthatóságot, tisztességet és közéleti felelősségvállalást követelnek. „A miniszterelnök-helyettes ahelyett, hogy a feddhetetlenségével kapcsolatos kérdésekre válaszolt volna, inkább gúnyolódással, támadással és önsajnálattal reagált” – állítják.
A közlemény kitér arra is, hogy
A SAALG szerint a miniszterelnök-helyettesnek nem a szakszervezetet kellene minősítenie, hanem választ kellene adnia a Schwarz cégcsoporttal fennálló kapcsolatát firtató kérdésekre.
A szakszervezet pénteken hivatalosan is benyújtotta Gheorghiuhoz a lemondását kérő levelet. Indoklásuk szerint a kormányfőhelyettes eddigi nyilvános magyarázatai nem oszlatták el, inkább felerősítették azokat az aggályokat, hogy kormányzati tisztségét egy magánvállalat helyzetbe hozására használta.

Hazugsággal vádolja Oana Gheorghiu, a kedden bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott kormány ügyvivő miniszterelnök-helyettese Sorin Grindeanut, az indítványt benyújtó PSD elnökét az állami cégek tőzsdére vitele ügyében.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
szóljon hozzá!