
Dan Şova volt közlekedési miniszter, egykori PSD-s szenátor is elhagyta a börtönt
Számos politikus, egykori magas rangú köztisztviselő szabadlábra helyezéséről vagy büntetése végrehajtásának felfüggesztéséről döntött a bukaresti legfelsőbb bíróság a taláros testületnek a bírói tanácsok újraalakításáról hozott határozata alapján.
2018. december 20., 11:222018. december 20., 11:22
2018. december 20., 11:562018. december 20., 11:56
A legfelsőbb bíróság az alkotmánybíróság döntése alapján beterjesztett óvás értelmében felfüggesztette Dan Şova volt miniszter és szenátor, Constantin Niţă egykori miniszter és Rudel Obreja, a Román Ökölvívó-szövetség volt elnöke börtönbüntetésének végrehajtását. Csütörtökre virradóra mindhárman elhagyták a büntetés-végrehajtási intézetet.
Szabadlábra helyezik Şerban Popot, az adóhatóság (ANAF) volt vezetőjét is, miután a legfelsőbb bíróság az ellene hozott ítélet végrehajtásának felfüggesztéséről döntött. Popot befolyással üzérkedés miatt ítélték 5 év börtönbüntetésre. Felfüggesztették a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) volt főügyésze, Alina Bica büntetésének végrehajtását is. A jelenleg Costa Ricában előzetes letartóztatásban lévő Bicát június 26-án bűnpártolás miatt négy év szabadságvesztésre ítélte a legfelsőbb bíróság, fenntartva ezzel a korábbi első fokú ítéletet. A DNA azzal vádolta a volt vezető ügyészt, hogy jogtalanul rendelte el a vagyonzár feloldását Adrian Videanu volt miniszter Titan Mar Rt. nevű cégénél.
A korrupció miatt elítélt közszereplők számára kedvező fejlemény hátterében az áll, hogy a bukaresti alkotmánybíróság novemberben született döntés arra kötelezte a legfelsőbb bíróság vezető testületét, hogy alakítsa újra a bírói tanácsokat. A taláros testület határozata alapján a bukaresti táblabíróság nemrég felfüggesztette a legfelsőbb bíróság öttagú bírói tanácsainak munkáját Liviu Dragnea büntetőperében, helyt adva a korrupcióval megvádolt szociáldemokrata pártelnök óvásának, aki a bírói tanács összetételét kifogásolta.
Dan Şova volt közlekedési minisztert és szenátort június 20-án ítélték jogerősen három év letöltendő börtönbüntetésre a legfelsőbb bíróság. A vád szerint 2011 októbere és 2014 júliusa között összesen 100 ezer eurót kapott egy személytől, cserében pedig közbenjárt Mihai Bălannál, a govorai hőerőmű volt igazgatójánál, hogy a CET Govora kössön jogi tanácsadói szerződést egy ügyvédi irodával, havi 10 ezer euró értékben.
Constantin Niţă volt energiaügyi minisztert júniusban ítélte jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre a legfelsőbb bíróság befolyással való üzérkedés miatt. A DNA szerint 2013-ban a volt tárcavezető közbenjárt annak érdekében, hogy a iaşi-i polgármesteri hivatal szerződést kössön Tiberiu Urdăreanu üzletember cégével. A volt tárcavezető cserében megkapta a szerződés értékének 5 százalékát, 30 ezer eurót, illetve 303118 lejt. Rudel Obreja, a Román Ökölvívó-szövetség volt elnöke ellen június 5-én mondta ki az öt év letöltendő szabadságvesztésről szóló ítéletet a bírói testület. Obreját a Bute-gála néven ismert ügyben ítélték el, amelyben Elena Udrea volt idegenforgalmi minisztert 6 év letöltendő börtönbüntetés ítélték.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
szóljon hozzá!