Hirdetés

PSD-győzelem délen, PNL-diadal az erdélyi megyék zömében – Egyre szűkül az RMDSZ térfele

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

A Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte a vasárnapi parlamenti választásokat az ország megyéinek felében, derül ki a részeredményekből a szavazatok megyei szintű 99 százalékos feldolgozottsága alapján. A PSD szokásához híven elvitte a voksok zömét a déli megyékből, és a moldvai megyék nagy többsége is bevörösödött. A szórványmegyék többségében az RMDSZ nem érte el az öt százalékot.

Pap Melinda

2020. december 07., 14:002020. december 07., 14:00

2020. december 07., 15:492020. december 07., 15:49

A Hotnews által közzétett interaktív térkép szerint a Kárpátokon túl a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) csupán Giurgiu, Konstanca és Vrancea megyében sikerült nyerni, utóbbi kettőben egy-két százalékos eltéréssel. A bolgár határ melletti Giurgiuban ellenben meglepő módon a PNL a képviselőházi listára leadott voksok 46,60 százalékát kapta, míg a PSD csupán 31,95 százalékát mondhatja magáénak.

A Kárpátokon túlról idén is jutott szavazat az RMDSZ-nek, a tulipános alakulat valamennyi olténiai és moldvai megyében megkapta a voksok 0,10–0,30 százalékát. Gorj megyében azonban 0,60 százalékos az eredmény,

Hirdetés

Vaslui megyében 0,50, Krassó-Szörényben 0,56 százalék, de átlag feletti, 0,40 százalék Tulcea és Galac megyében is. A moldvai csángók által is lakott Bákó megyében a voksok 0,93 százalékát kapta a szövetség. Mivel az alsóházi és felsőházi listákra leadott voksok aránya között minimális az eltérés, az eredményeket a képviselőjelöltekre leadott szavazatok alapján ismertetjük.

korábban írtuk

Hivatalos részeredmények (84,91 százalékos feldolgozottság): hét százalék alatt az RMDSZ
Hivatalos részeredmények (84,91 százalékos feldolgozottság): hét százalék alatt az RMDSZ

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 29,79 százalékával nyeri a 2020-as parlamenti választásokat a voksok 84,91 százalékának feldolgozása értelmében a Központi Választási Iroda (BEC) által hétfő késő délután frissített hivatalos részeredmények szerint.

Besárgult Beszterce–Naszód és Máramaros

Az erdélyi megyék zömében a PNL-nek áll a zászló. Csupán Hunyad és Krassó-Szörény megye maradt vörös (utóbbiban a szoros eredmény a szenátusi listán már PNL-sikert hozhat); az olyan hagyományosan PSD-szavazó megyék is besárgultak, mint Beszterce-Naszód és Máramaros.

Hunyad megyében ellenben a PSD a képviselőházi listára leadott voksok 38,90 százalékát vitte el, a PNL 23,32 százalékot kapott. Azonos eredményt ért el ellenben az USR–PLUS és az AUR, hétfőn délben előbbi 10, utóbbi 10,60 százalékon állt a részleges eredmények szerint. Az RMDSZ-re a szavazók 2,45 százaléka rakta a pecsétet az alsóházi, míg 2,48 százalék a felsőházi listára szavazók közül.

Beszterce–Naszód megyében a végleges eredmények szerint a megyei vezetést birtokló PSD-nek csupán a voksok 27,59 százalékát sikerült megszerezni, míg a megyeszékhely vezetését idén elnyerő PNL 31,15 százalékot tudhat magáénak.

Az USR–PLUS 7,02 százalékot kapott, így a Népi Mozgalom Pártja (PMP) és az AUR után kullog, Băsescuék alakulata a voksok 10,91, míg az újdonsült szélsőséges párt a voksok 8,15 százalékát kapta, az RMDSZ képviselőjelöltjeire 3,62, szenátorjelöltjeire 3,76 százalék voksolt.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Máramaros megyében is kevés eltéréssel, de a PNL-nek áll a zászló, a képviselőházi listára leadott voksok 27,32 százalékával vezet, rögtön a nyomában van a PSD 25,53 százalékkal, majd az USR–PLUS (14,17%) és a PMP (8,23%) következik. Az RMDSZ itt a voksok 5,15 százalékát szerezte meg az alsóházi, 5,14 százalékát a felsőházi listájával.

Szilágy megyében is kicsi az eltérés a kormánypárt és a fő ellenzéki alakulat között, a PNL az alsóházi listára leadott voksok 27,25, a PSD 20,94 százalékát kapta, az USR-PLUS 11,48, az AUR 6,50 százalékot szerzett.

A Szilágyságban az alsóházi listára kapott 23,94, a felsőházira 24,10 százalékával az RMDSZ a második legerősebb politikai erő.

korábban írtuk

„Osztoztak” a győzelmeken a legnagyobb román pártok Közép-Erdélyben és a Bánságban
„Osztoztak” a győzelmeken a legnagyobb román pártok Közép-Erdélyben és a Bánságban

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) négy megyét „hódított meg” Közép-Erdélyben és a Bánságban, míg az USR–PLUS, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD) két-két megyében kapta a legtöbb szavazatot.

USR–PLUS-győzelem Temes és Brassó megyében

A hagyományosan PNL-es megyék hozták a formájukat. Szeben megyében a liberálisok 41,66 százalékkal húztak el a csupán 13,71%-ot szerző PSD mellett, itt a második politikai erő az USR–PLUS 22,40%-kal, majd az AUR következik 8,73%-kal. Az RMDSZ a voksok 1,20%-át kapta alsóházi, 1,26%-át felsőházi listájára.

A PNL vezet Fehér megyében is 36,54 százalékkal, míg a PSD 20,75 százalékot kapott, az USR–PLUS a szavazatok 14,11, az AUR 12,04 százalékát szerezte meg. Az RMDSZ képviselőjelöltjei a voksok 2,91, szenátorjelöltjei 3%-át gyűjtötték be .

Kolozs megyében is a papírformának megfelelően a PNL vezet, a voksok 32,46 százalékát kapta, az USR–PLUS 23,44%-kal követi a sorban,

majd a PSD (13,62%) és az RMDSZ következik, a közép-erdélyi megyében a szövetség képviselő- és szenátorjelöltjei egyaránt a szavazatok 11,90 százalékát gyűjtötték be. 

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A szintén erős PNL-bázisnak minősülő Bihar megyében a voksok 32,40 százalékát kapták a liberálisok, az RMDSZ a második politikai erő, a képviselőházi listára a szavazók 21,22, a szenátusira 21,21 százaléka rakta a pecsétet. A PSD 18,76%-ot szerzett.

Az önkormányzati választásokhoz hasonlóan Biharban ismét csúnyán leszerepelt az USR–PLUS, csupán a voksok 6,96%-át sikerült megszereznie. 

korábban írtuk

Bihar megye: győzött a PNL, második az RMDSZ, az AUR beelőzte az USR–PLUS-t
Bihar megye: győzött a PNL, második az RMDSZ, az AUR beelőzte az USR–PLUS-t

Nem kis meglepetésre, a negyedik politikai erővé avanzsált az újonc Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Bihar megyében.

Arad megyében ellenben dobogós lett, a voksok 14,36 százalékával harmadikként végzett a PNL (27,19%) és a PSD (22,41%) után, az AUR a szavazatok 13,70, az RMDSZ 6,08 százalékát kapta a képviselőházban, 6,20 százalékát a szenátusban.

USR-győzelem született ellenben Temes megyében: miután a párt szeptemberben megszerezte Temesvár vezetését, a parlamenti választásokon is sikerült újráznia, szavazatok 28,62%-ával a legnagyobb politikai erőnek minősül a bánsági megyében.

A PNL csak második a maga 24,30 százalékával, majd a PSD (19,50%), az AUR (7,64%) és a PMP (5,67%) következik. Az RMDSZ csupán a voksok 2,52%-át kapta a képviselőházi, 2,57 százalékát a szenátusi listájára.

Hasonlóan világoskék lett Brassó megye is, ahol szeptemberben szintén USR-es elöljáró került a megyeszékhely élére. Itt az USR–PLUS 26,61%-on, a PNL 25,70%-on, míg a PSD 20,63%-on áll, az AUR a szavazatok 7,69%-át, a Pro Románia Párt 6,62%-át, míg az RMDSZ képviselőházi listája a szavazatok 4,97%-át, a szenátusi 4,99%-át szerezte meg.

Négy a zöld megyék száma

Az RMDSZ vezet a zömében magyarok lakta megyékben, Szatmár megyében például a voksok 37,07%-át kapta a képviselőházi, 37,90 százalékát a szenátusi lista.

A szövetséget a PNL követi a sorban 19,29%-kal, majd a PSD jön 14,12%-kal. Az USR–PLUS 9,24%-ot, az AUR 5,63%-ot, a Pro Románia 5,00%-ot kapott. Hasonló eredményt ért el az összefogás listája Maros megyében is, ahol az RMDSZ képviselőjelölti listája a voksok 37,17 százalékát kapta (a szenátusi 39,15%), a PSD 16,03%-ot, a PNL 15,74%-ot szerzett, az USR–PLUS 10,69, az AUR 6,28, a PMP 5,44 százalékot mondhat magáénak.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A magyar összefogás listája, mint az várható volt, legnagyobb győzelmét Hargita megyében aratta, ahol a képviselőházi névsor a voksok 85,90, míg a szenátusi 86,35%-át kapta.

Az alsóházi eredmények alapján egyik román párt sem élte el az öt százalékot, a PSD 4,06, a PNL 3,23, az USR–PLUS 1,80, az AUR 1,39 százalékot kapott.

A jóval kisebb szavazókedvet mutató Kovászna megyében a szövetség alsóházi listája 70,25 százalékot, a felsőházi 72,20 százalékot kapott. Itt a PSD 8,06, a PNL 5, az USR–PLUS 4,58, az AUR 2,87, a Pro Románia Párt 2,38 százalékát vitte el.

korábban írtuk

Négy megyében nyerte meg a választásokat az RMDSZ
Négy megyében nyerte meg a választásokat az RMDSZ

Hargita, Kovászna, Maros és Szatmár megye zöld színű a választási eredményeket jelző interaktív térképen, ami azt jelenti, hogy ebben a négy megyében az RMDSZ-nek sikerült megszereznie a szavazatok többségét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés