Hirdetés

Piócáknak nevezte Bolojan az állami vállalatok vezetőit, és az „arcátlan bérek” lefaragását ígéri

Ilie Bolojan prioritásának tekinti az állami vállalati vezetők „arcátlan” bérének korrigálását

Ilie Bolojan prioritásának tekinti az állami vállalati vezetők „arcátlan” bérének korrigálását

Fotó: Facebook/Ilie Bolojan

A politikai klientúrák eltűrése vezetett egyes állami vállalatok vezetőinek arcátlanul magas fizetéséhez – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő csütörtök este egy televíziós interjúban.

Hírösszefoglaló

2025. július 04., 10:012025. július 04., 10:01

2025. július 04., 11:202025. július 04., 11:20

Az Antena3 hírtelevízió műsorában a miniszterelnököt arról kérdezték, hogy a nyugdíjasok megadóztatása helyett miért nem néhány veszteséges állami vállalat igazgatójának 30 ezer lejes fizetését csökkentette a kormány.

Ilie Bolojan úgy fogalmazott, nem akar általánosítani, de az elmúlt években számos állami vállalat igazgatótanácsába politikai alapon kerültek be emberek.

Hirdetés
Idézet
Piócák (...), nem nevezhetem őket másként. (...) Olyan emberek, akik nem felelősségnek és kihívásnak, hanem jutalomnak tekintették az igazgatótanácsi tagságukat”

– idézte szavait az Agerpres hírügynökség. Hozzátette: miután megvetették a lábukat, ezek az emberek légből kapott teljesítménykritériumok alapján bónuszokat kaptak akkor is, ha a vállalat veszteséges volt, a privilégiumaikat pedig bebetonozták a kollektív munkaszerződésekben.

A kormányfő elmondta, hogy „második lépésként” ezek a vállalatvezetők elkezdték növelni a fizetésüket: 12 ezer lejről indultak, és három hónap múlva rájöttek, hogy fel kell zárkózniuk a magánszférában tevékenykedő menedzserek juttatásaihoz, és 50 ezer lejes bért szavaztattak meg maguknak. Bolojan szerint ez történt például az Otopeni repülőteret működtető vállalatnál is.

A miniszterelnök leszögezte: prioritásának tekinti az állami vállalati vezetők „arcátlan” bérének korrigálását.

Jelezte egyúttal: át kell világítani az összes állami intézményt és hatóságot, mert csak így lehet kiszűrni a pazarlásokat. Példaként említette, hogy

a kormány protokollosztálya 30 személyt foglalkoztat, miközben az elnöki hivatalé csak kilencet, pedig az államfőre fontosabb külképviseleti feladatok hárulnak.

Bolojan elmondta azt is, hogy működik a kormánynál egy úgynevezett intézményi reziliencia szolgálat, ahol 13-an dolgoznak, és az alkalmazottak nem tudták neki elmagyarázni, hogy voltaképp mi a munkájuk.

Idézet
Ez nincs rendben. Ezért valamennyi romániai intézményben, akár tetszik, akár nem, ésszerűen kell személyzetet alkalmazni, mert nem az égből kapják a fizetésüket

– jelentette ki Bolojan.

Szerinte az sincs rendben, hogy miközben a közszférában sokan lazsálnak, a magánszféra munkaerőhiánnyal küszködik. De hangsúlyozta, hogy a közszférát nem szabad démonizálni, mert azért ebben az ágazatban sokan jól végzik a munkájukat.

Bolojan a televíziós interjúban beszélt ugyanakkor arról is, hogy a régióban és az Európai Unióban Románia fizeti a legmagasabb kamatokat a hitelekért: egy olyan háztartáshoz hasonlította az országot, amelyik 30 százalékkal többet költ a jövedelménél, ezért kölcsönökhöz fordul.

Idézet
Ez egy-két évig működik, de ha évekig pazarolod a pénzed, nagy lábon élsz, előbb-utóbb megkapod a számlát. Tehát ez így nem mehet tovább”

– magyarázta, hozzátéve, hogy Romániának nagyon sokba kerül a költségvetési hiány finanszírozása, mert a régióban és az Európai Unióban is a legmagasabb kamatokat fizeti a hitelekért.

korábban írtuk

Bolojan: a pártoknak is meg kell húzniuk a nadrágszíjat
Bolojan: a pártoknak is meg kell húzniuk a nadrágszíjat

Ilie Bolojan kormányfő, egyben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szombaton kijelentette, hogy az évek során felhalmozott igazságtalanságok kijavítására készül a kormány.

Bolojan elmondta, a hitelezők évek óta figyelmeztetik Romániát, hogy nagy bajban van, és fennáll a veszélye annak, hogy nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket és a kamatokat. A bukaresti döntéshozók megígérték, hogy változtatnak a költségvetési politikájukon, de ezt a kitűzött határidőre nem tették meg. Ennek következtében romlott a pénzpiacok bizalma Romániában, és a kockázatok miatt emeltek a kamatokon.

„Csak akkor fogunk olcsóbban hitelhez jutni, ha bizonyítani tudjuk, hogy képesek vagyunk törleszteni” – szögezte le a kormányfő.

Jelezte egyúttal, hogy nem akar vitába szállni Marcel Ciolacuval, de ha minden olyan jó, ahogyan a szociáldemokrata párti (PSD) politikus állítja, akkor miért nem lelkesedett a miniszterelnöki posztért.

A kormányfő Ciolacunak arra a szerdai kijelentésére reagált, miszerint a román gazdaság nem omlott össze, és 'az elvakult' megszorítások nem csökkentik, hanem növelik a költségvetési hiányt. A volt miniszterelnök arra is emlékeztetett, hogy az adóreform a korábbi jobboldali kormány által kidolgozott helyreállítási terv egyik vállalása.

„Ha valóban minden szép és jó, akkor miért fizetjük a legmagasabb kamatokat az Európai Unióban, miért van a legnagyobb deficitünk, és miért vagyunk olyan helyzetben, mint most?” – tette fel a kérdést Bolojan.

Rámutatott arra, hogy az elmúlt években Románia számos területen előrelépett, felzárkózott az Európai Unióhoz, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy „a jelenlegi helyzethez több éven keresztül hozott kormányzati döntések vezettek”. Ezért szerinte a mostani koalíciónak az a dolga, hogy ne kövesse el az előző kormányok hibáit.

Idézet
Ha mindannyian vállaljuk a felelősséget ezért a helyzetért, amiért én már bocsánatot kértem Románia polgáraitól, akkor azt hiszem, van esélyünk megérteni, hogy mit kell tenni az egyensúly megőrzéséért a nehéz helyzetből való kilábalásért”

– jelentette ki Bolojan.

Arra a kérdésre, hogy az elmúlt öt év miniszterelnökei tartoznak-e bocsánatkéréssel, azt válaszolta, hogy mindenki azt teszi, amit helyesnek tart.

korábban írtuk

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?
Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen

Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol
2026. június 24., szerda

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal

Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal
2026. június 24., szerda

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
Hirdetés
Hirdetés