
Kudarc. Adrian Veștea nyolc nappal a kormányalakítási megbízása után elbukott a parlamentben, visszatérhet a Brassó megyei önkormányzat élére
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással. Minden jel szerint a Veștea-kabinet sorsa azon múlik, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvényhozói miként szavaznak, nélkülük nincs többsége Nicușor Dan második kormányfőjelöltjének. Ez be is igazolódott: az AUR képviselői és szenátorai nem szavaztak, a Veștea-kormány pedig elbukott, mivel csak 189 támogató szavazatot kapott.
2026. június 22., 22:112026. június 22., 22:11
2026. június 23., 00:132026. június 23., 00:13
Kudarcot vallott a bukaresti parlamentben Adrian Veștea kormányalakítási kísérlete, amely a szükséges 233 szavazathoz képest mindössze 189 voksot kapott a törvényhozás hétfő késő éjszakába nyúló ülésén. A szavazás eredményét éjfél előtt nem sokkal ismertették. 23 törvényhozó szavazott a kabinet ellen. A kormány beiktatáshoz legalább 233 támogató szavazatra lett volna szükség.
Nicușor Dan második kormányfőjelöltje ott bukott el, hogy a szélsőjobb AUR honatyái a szavazás előtt kivonultak a teremből, holott a nap folyamán még úgy tűnt, támogatásukkal átmehet a kabinet. Adrian Veștea a parlamenti szavazást követően kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot. „Úgy gondoltam, hogy válaszolnom kell erre a kihívásra. Sajnálom, hogy ezt nem sikerült megvalósítani” – mondta Veștea a parlamentből távozva, miután kiderült, hogy a képviselők és szenátorok elutasították kormánya beiktatását.
Adrian Veștea – akit a Nemzeti Liberális Párt (PNL) megkérdezése nélkül bízott meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő – szociáldemokrata (PSD) és liberális politikusokból, illetve függetlenekből álló kormány számára kér bizalmat a parlamenttől. Az államelnök azután jelölte a miniszterelnöki posztra a Brassó megyei önkormányzat elnökét, hogy korábbi kormányfőjelöltje, Eugen Tomac június 14-én visszaadta megbízatását, mivel nem tudott parlamenti többséget felsorakoztatni kabinetje mögé.
Adrian Veștea miniszterjelöltjeivel együtt kér bizalmi szavazást a parlamentben kormánya számára
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Adrian Veștea vasárnap este terjesztette a parlament elé az általa javasolt kormány névsorát és programját; a kabinet tíz tagját szociáldemokrata, hatot liberális politikusként, négyet pedig függetlenként tüntettek fel.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök a parlament plénumának hétfő esti ülésén kijelentette, hogy az ország valódi problémája jelenleg az állampolgárok és az állam közötti bizalmi válság. Hangsúlyozta, hogy kormányának feladata ennek a bizalomnak az újjáépítése lesz. Rámutatott arra is, hogy Romániának sürgősen stabilitásra és teljes jogkörű kormányra van szüksége, mert minden egyes másodperc, amelyet egy ilyen kormány nélkül tölt, „katasztrófát” jelent az ország számára.
Kelemen Hunor elnök hétfő este a törvényhozás épületében megismételte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai elhagyják az üléstermet, amikor elkezdődik a szavazás Adrian Veștea kormányáról. „Elhagyjuk az üléstermet” – válaszolta újságírói kérdésre az RMDSZ elnöke.
Kelemen azt is megerősítette, hogy
A szélsőjobb párt vezetője a szónoki emelvényről elmondta: az AUR nem hajlandó résztvenni „árulásban”. „Nem fogok egyetlen kollégát sem arra kényszeríteni, hogy így vagy úgy szavazzon. Azonban én és mindazok ebben a teremben, akik nem árulók, felállunk, elhagyjuk ezt a termet, amely az árulás szinonimája. Holnaptól arra várunk, hogy új jövőt építsünk Románia, a hazánk és a román nép számára. Az AUR nem árulja el a nemzetet, és a románok többsége sem áruló” – hangoztatta felszólalásában Simion, majd képviselőinek és szenátorainak többségével együtt kivonult a teremből.
Ezáltal csökkent az esélye annak, hogy a Veștea-kormány átmenjen a parlamenten, viszont nem tudni, a szélsőjobb alakulat pontosan hány törvényhozója maradt az ülésteremben, és az ő szavazatuk elegendő-e a többséghez.
Az AUR elnökének felszólalását követte a Kelemen Hunoré, aki – némi iróniával – azt hangoztatta, hogy a kormány bizalmi szavazásáról rendezett parlamenti ülés egyetlen nyertese George Simion. „Ma a parlament kupolája alatt egyetlen győztes van. Egyetlen emberről mondhatjuk el, hogy győzött ma. Nincs jelen a teremben, de a tehetséget el kell ismerni. Gratulálok, George Simion, sakkot és mattot adtál!” – jelentette ki az RMDSZ elnöke. Kelemen hozzátette, ma egy korszak véget ér, és nem tudjuk, mi következik utána.
Egyébként George Simion a nap folyamán igyekezett minden alkalmat megragadni, hogy politikai tőkét kovácsoljon a belpolitikai káosz közepette. Előbb bejelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson, de este 8-ig egyeztetésre várja a miniszterelnök-jelöltet.
Adrian Veștea a szélsőjobb AUR-ral is leült tárgyalni a parlamenti többség megszerzése érdekében
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Veștea fel is kereste az AUR központi székházát, a megbeszélést követően pedig Simion közölte: pártja törvényhozóinak „jelenleg” nincs felhatalmazásuk a Veștea-kormány megszavazására. Hozzátette ugyanakkor, hogy a hétfő este 21:30-kor kezdődő parlamenti vita előtt magyarázatot vár Nicușor Dantól a korábbi nyilatkozataira, amelyben Európa-ellenes alakulatnak nevezte az AUR-t.
Daniel Fenechiu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakciójának vezetője elmondta, hogy az alakulat nem támogatja Adrian Veștea kormányát, és a liberális törvényhozók nem is vesznek részt a szavazáson. Ezzel szemben Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetője azt mondta, hogy a képviselőcsoporthoz tartozó törvényhozók megszavazzák Adrian Veștea kormányának beiktatását. Mint ismert, a kisebbségi frakció tagja volt a négypárti koalíciónak is, amely azután bomlott fel, hogy a PSD megvonta a politikai bizalmat Ilie Bolojan miniszterelnöktől, és a kormányból való kilépés mellett döntött áprilisban.
Natalia Intotero szociáldemokrata párti (PSD) képviselő a Veștea-kabinet beiktatásáról szóló hétfő esti parlamenti vitán kijelentette, hogy a kijelölt miniszterelnök kormánya „a jelenlegi helyzetben a lehető legjobb megoldás” az ország számára. Intotero szerint Románia mély válságban van, de a legnagyobb problémáját a bizalmi válság jelenti. „Az emberek elvesztették a türelmüket, és sok esetben a reményüket is” – fogalmazott. Hozzátette, véget kell vetni a választók egymás ellen fordítására alapuló politikának, és szerinte a Veștea-kabinet beiktatása a „tiszteletnek örvendő és kiegyensúlyozott Románia” újjáépítésének kezdetét jelentheti.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
szóljon hozzá!