
Elutasítás. George Simion közölte: az AUR nem támogatja AdrianVeştea kormányát
Fotó: George Simion/Facebook
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
2026. június 22., 15:082026. június 22., 15:08
2026. június 22., 15:152026. június 22., 15:15
Simion annak kapcsán tett nyilatkozatot hétfőn, hogy a kabinet beiktatásához szükséges 233 szavazatból a kiszivárgott hírek szerint még 40 hiányzik, és a kormányt támogató erők megpróbálják meggyőzni az AUR törvényhozóit, hogy szavazzanak bizalmat a kabinetnek a hétfő esti parlamenti voksoláson.
Simion kijelentette:
„Nincs értelme, hogy bárki is áltassa magát. Várjuk Veștea urat a párt székházában, és várjuk, hogy Nicușor Dan nyilvánosan kijelentse, hogy az AUR szavazatai érvényesek-e vagy sem. Nicușor Dan mondja meg, hogy az AUR képviselői szélsőségesek-e. Az AUR-ban nincsenek árulók. Felhívom Veștea urat, hogy mondjon le mandátumáról, vagy halassza el a szavazást, és jöjjön el, hogy megbeszéljük a dolgot” – mondta.
„Ma este, ha sor kerül a szavazásra, egy olyan kormányról lesz szó, amelynek miniszterelnöke nem jött el hozzánk támogatásért. Azt mondta, hogy tegyük meg hazafiságból, de érvekkel kell előállnia. Ha ma este szavaznak a kormányról, nem számíthat az AUR szavazataira” – szögezte le Simion.
És ha továbbra is ez a stílus folytatódik, miszerint csak egyesek jók, mások pedig nem, de mi mégis a szavazataikra számítunk, akkor Nicuşor Dan felfüggesztése a prioritás” – tette hozzá Simion.

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Az AUR elnöke kijelentette, hogy az AUR hajlandó segíteni Románia kivezetésében a válságból.
„Hajlandóak vagyunk átláthatóan közreműködni Románia kivezetésében a válságból, valamint azoknak a személyeknek és káros cselekedeteknek a felszámolásában, amelyek Romániát a szakadék szélére sodorják. Figyelem! Nem az AUR tagjai vezettek ahhoz a szakadékhoz, amelybe Románia került, hanem pontosan azok, akik most a hatalomért küzdenek, és szavazatunkat kérik, mintha ez valami magától értetődő dolog lenne. Még súlyosabb, hogy
Előnyökkel, ajánlatokkal próbálták őket elcsábítani. Az AUR-ban nincsenek árulók. Ha a szavazás ma este lesz, akkor az a döntésünk az, hogy elhagyjuk a termet” – szögezte le Simion.

Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Az AUR elnöke egyúttal felszólította a kijelölt miniszterelnököt, hogy adja vissza a megbízatást.
Nincs 233 gerinctelen parlamenti képviselő ebben a parlamentben. És várom Veştea urat ma este 20 óráig pártunk székhelyén, hogy megbeszéljük, mit akar tenni az országért” – szögezte le George Simion.
Az AUR elnöke azt is kijelentette, hogy az AUR központi üzenete a nemzeti megbékélés.
Nem rejtett irodákban, nem titkos tárgyalásokon. Minket az érdekel, hogy Románia meggyógyuljon. Megértjük, hogy a politikában szükség van a párbeszédre, ugyanakkor azok a lépések, amelyeket felsoroltam – a bizalmatlansági indítványtól az előrehozott választásokon át az elnök támogatásáig – demokratikus, alkotmányos lépések” – hangsúlyozta.
Ezzel megcáfolta Csoma Botondot, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét és szóvivőjét, aki szintén hétfőn a Digi 24 hírcsatornának azt mondta:
Szerinte ugyanis ha nem lennének biztosak abban, hogy megvannak a támogató voksok, nem állnának a parlament elé.
Erre abból következtetett, hogy a házbizottságok reggeli ülésén az AUR még nem támogatta a miniszteri meghallgatások és a bizalmi szavazás napirendjét, de végül meggondolta magát.
(...) Nem tudom pontosan megmondani, de az a tény, hogy 45 perc alatt megváltoztatták az álláspontjukat, azt jelzi, hogy valami történt; több időt kértek a bizottsági meghallgatásokra, mert az eredeti terv szerint 17.00-kor lett volna a közös plenáris ülés. Ekkor jött a házbizottsági tervezet, 12.00-tól meghallgatásokkal és 21.30-tól plenáris üléssel. Formálisan az AUR több időt akart a bizottsági meghallgatásokra. De szerintem a kulisszák mögött bizonyos tárgyalások folytak, és úgy gondolom, ha nem lennének meg a szavazataik, nem álltak volna a parlament elé. (...) Úgy vélem, részleges megállapodás született, miszerint bizonyos AUR-képviselők a kormány mellett fognak szavazni” – nyilatkozta Csoma Botond.
„Az AUR szavazatai nélkül – 25–30 AUR-szavazat nélkül – a kormány nem fog átmenni. Ez nyilvánvaló. Gyanús, hogy Simion úr nem tett nyilatkozatot. (...) Úgy gondolom, reális esély van arra, hogy az AUR 30 képviselője a kormány mellett szavazzon, és akkor a kormány átmegy, megbízást kap” – mondta.
Simion nyilatkozata azonban tisztázta a helyzetet.

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
„A bizottságban részt veszünk a meghallgatásokon, de nem fogunk szavazni a miniszterekről. A meghallgatásokon tartózkodni fogunk. A plenáris ülésen nem veszünk részt, így döntöttünk. Néhányan a teremben leszünk, mert fel kell szólalnunk, de a kollégák többsége nem lesz ott. Így döntöttünk, hogy nem veszünk részt a romániai hatalmi pólusok közötti küzdelemben. Ez a jelölés és ez a kormányjavaslat nem Románia jövőjéről szól, hanem a román politikában jelen lévő különböző hatalmi pólusok közötti küzdelemről” – tette hozzá.
Így felemás helyzet állt elő: volt olyan jelölt, aki negatív minősítést kapott, de olyan is, aki pozitívat.
Támogató voksot kapott például a mezőgazdasági bizottságban az agrártárca élére jelölt Florin Barbu, valamint Bogdan Ivan eneregiaügyiminiszter-jelölt is a saját szakbizottságában, míg a fejlesztési tárca élére jelölt Romeo Lungut nem támogatta a közigazgatási bizottság.
Mint arról beszámoltunk, Adrian Veșteát, a PNL első alelnökét múlt vasárnap kérte fel kormányalakításra Nicușor Dan államfő, miután első jelöltje, a parlamenten kívül érkező Eugen Tomac visszaadta a megbízást, mert nem sikerült megszereznie a parlamenti pártok támogatását.
Adrian Veștea jelöléséről Dan nem egyeztetett a pártokkal, ami bírálói szerint alkotmányossági kérdéseket vet fel,
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát, ám a nehézségek miatt – sem a PNL Bolojan-szárnya, sem az USR, sem az RMDSZ, sem a szélsőjobboldali ellenzéki pártok nem támogatják kormányát – ezt először csütörtökre, majd hétfőre halasztotta.
Közlése szerint kabinetjében a Nemzeti Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Veștea a România TV-nek nyilatkozva elmondta, hogy nem mond le a kormányalakítási megbízásról, és végig akarja vinni az eljárást. Szerinte Románia nincs jó helyzetben, ezért a politikusoknak félre kell tenniük az egójukat, és cselekedniük kell, mert ezt várják el tőlük a választók.
A PNL vasárnapi rendkívüli kongresszusán a párttagságról való lemondásra szólították fel Veșteát és támogatóit, ellenkező esetben a pártvezetés zárja ki őket, a kijelölt kormányfő azonban ehelyett vasárnap késő este beterjesztette a parlamentben kormánya névsorát és a kormányprogramot.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
szóljon hozzá!