
Ludovic Orban fokozott óvatosságra szólította a lakosságot
Fotó: Gov.ro
A fizikai távolságtartás betartására és védekezésre szólította a lakosságot Ludovic Orban miniszterelnök, aki szerint a koronavírusos fertőzések számának emelkedése esetén újfent korlátozó intézkedéseket foganatosítanak a hatóságok.
2020. június 05., 14:252020. június 05., 14:25
2020. június 05., 15:032020. június 05., 15:03
A román kormányfőt pénteki sajtótájékoztatóján arról kérdezték, nem ad-e okot aggodalomra, hogy csütörtökön az előző hét átlagának másfélszeresére ugrott, 238-ra emelkedett a 24 óra alatt diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma. Orban elmondta, egyetlen nap adatai alapján nem lehet megfelelő következtetéseket levonni, viszont az illetékesek számára mindenképpen figyelmeztető jelnek számít a diagnosztizáltak számának emelkedése.
A miniszterelnök felhívása azonban nem tűnik túlságosan hitelesnek, hiszen egy múlt héten nyilvánosságra került fényképfelvétel tanúsága szerint május 25-én, a születésnapján maszk nélkül tartózkodott közvetlen közel számos miniszterével a kormánypalotában lévő dolgozószobájában. Az eseményen ő és Bogdan Aurescu dohányzott is, és valamennyien szeszes italt fogyasztottak.
Ludovic Orban pénteken hangsúlyozta, hogy a hatóságok fokozatos enyhítésekre készülnek a jelenlegi veszélyhelyzetben, arra figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a fertőzéses esetek „számottevő növekedése” újabb korlátozó intézkedéseket von maga után. A kormányfő szerint a rendeletek enyhítésének az a célja, hogy ezek a lazítások lépésről lépésre lépjenek életbe, a hatóságok azt várják, hogy a polgárok tiszteletben tartsák az előírásokat, akárcsak a szükségállapot idején, ennek megfelelően pedig ellenőrzés alatt tudják tartani a vírus terjedését. „Tartsátok be szabályok, óvjátok magatokat és egymást, mert a fertőzések számának jelentős növekedése újabb korlátozó intézkedéseket vonhat maga után” – jelentette ki a miniszterelnök. Orban egyébként egy természetvédelmi területeken előállított termékekből rendezett kiállításon vett részt pénteken az Ilfov megyei Cernica településen.
Különben az elmúlt 24 órában 196 új koronavírusos esetet jegyeztek az országban, és meghaladta a húszezret a fertőzöttek száma. A bukaresti stratégiai kommunikációs törzs által közzétett legfrissebb adatok szerint a vírus február 26-i romániai megjelenése óta 20 103-an fertőződtek meg. Közülük 14 145-en (a fertőzöttek 70 százaléka) meggyógyultak, 1308-an (a fertőzöttek hét százaléka) pedig meghaltak. Jelenleg 4650 fertőzött személyt ápolnak a kórházakban, közülük 152-őt intenzív osztályon.
Romániában május 15-én veszélyhelyzet váltotta fel az addigi rendkívüli állapotot, és enyhítették a koronavírus-járvány miatt hozott kijárási korlátozásokat. A bukaresti kormány múlt héten tovább lazított a kijárási és gyülekezési korlátozásokon. Június elsejétől kezdődően a távolságtartási előírások betartása mellett egyebek mellett engedélyezték a kerthelyiségek működését, a legfeljebb ötszáz néző számára tartott szabadtéri előadásokat, és nézők jelenléte nélkül újraindulhattak a sportmérkőzések is. A hatóságok június 15-étől a nagy bevásárlóközpontok megnyitására készülnek, az intézkedés bevezetését azonban elhalaszthatják, ha a fertőzöttek számának növekedése tartósnak bizonyul.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
1 hozzászólás