
A PSD bizalmatlansági indítványa a maszk nélküli születésnapi „dorbézolást” is Ludovic Orban fejéhez vágja
Fotó: Cristian Vasilcoiu/Facebook
A járvány elégtelen kezelésével, a közpénzek elherdálásával vádolja a román jobbközép kormányt bizalmatlansági indítványában az ellenzéki PSD, amely hétfőn iktatta a parlamentben kormánybuktatási kezdeményezését, amelynek sikeréhez minden esély megvan. Ludovic Orban miniszterelnök szerint a szociáldemokraták azért akarnak hatalomra kerülni, hogy „szavazatokat lopjanak”.
2020. augusztus 17., 16:182020. augusztus 17., 16:18
2020. augusztus 17., 18:522020. augusztus 17., 18:52
A kormány képviselői a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban hozott valamennyi szabályt megszegték – hangsúlyozza a román Szociáldemokrata Párt (PSD) az Orban-kabinet megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványban. Az ellenzéki alakulat 205 törvényhozója aláírásával ellátott mintegy 25 oldalas dokumentum szerint a Ludovic Orban vezette kormány képviselői végérvényesen elvesztették hitelüket a járvány nem megfelelő kezelésével.
„Miközben azt ismételgették, hogy a vírus rendkívül veszélyes, úgy viselkedtek, mintha az nem is létezne: védőmaszk viselése és a fizikai távolság betartása nélkül mulattak a kormány épületében, és bulikat szerveztek többtucatnyi meghívott, alvilági figura részvételével. Megszegték a maguk hozta valamennyi szabályt, figyelmen kívül hagyták az epidemiológusok ajánlásait. Úgy viselkedtek, mintha a törvény és a koronavírus fölött állnának” – szerepel a szövegben.
A kisebbségi kormányt támogató Klaus Iohannis államfő szemére veti ugyanakkor a PSD, hogy a július EU-csúcsértekezleten adott pillanatban védőmaszk nélkül tárgyal uniós vezetőkkel.
A bizalmatlansági indítvány – amelynek címében szerepel a pandémia és a román mită (csúszópénz) szavak összekapcsolásából származó „pandemită” kifejezés – azzal vádolja a kormányt, hogy sok esetben egymásnak ellentmondó intézkedéseket hozott, ugyanakkor a koronavírus leple alatt „kifosztotta” az államkasszát, jelentős összegeket csatornázva át a Nemzeti Liberálisok Párt (PNL) politikusaihoz közel álló cégeknek. A dokumentum hangsúlyozza, a veszélyhelyzet bevezetése óta eltelt két hónapban „megbírságolták a kis jövedelmű polgárokat”, akik nem tudták megengedni maguknak, hogy maszkot vásároljanak, miközben a fogyasztóvédelem szerint „az Orban-kormány által importált maszkok 90 százaléka nem megfelelő minőségű, veszélyezteti az emberek egészségét”.
A dokumentum felrója továbbá a liberálisoknak, hogy nem duplázták meg a gyermekpénzt, illetve hogy nem a törvényben előírtaknak megfelelő mértékben emelik a nyugdíjakat. Sérelmezik, hogy megfelelő gazdasági intézkedések hiányában visszatért „a megszorítások, a szegénység, az alacsony bérek” időszaka, napról napra csökken a vásárlóerő.
Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke közölte, valamennyi parlamenti párttal tárgyalásokat folytatnak a bizalmatlansági indítvány támogatása érdekében, és úgy véli, miután azt felolvassák a parlamentben, nem lesz olyan felelős politikai erő, amely ne szavazná meg a kormánybuktatási javaslatot. „Ennek a kormánynak azonnal távoznia kell, és a bizalmatlansági indítvány elfogadását követően a PSD miniszterelnök-javaslattal megy az államelnök elé” – hangoztatta Ciolacu. Az ellenzéki alakulat elnöke szerint pártja kormányfőjelöltje nem a PSD tagja.
Ludovic Orban miniszterelnök hétfőn újfent élesen bírálta a PSD kezdeményezését, felelőtlen politikai magatartásnak nevezve a bizalmatlansági indítvány előterjesztését. „Ez kalandorpolitika, amellyel azt kockáztatják, hogy a levegőbe röpítik Romániát a mostani rendkívül kényes helyzetben, amikor teljes értékű kormányra van szükség. A PSD-nek az a célja, hogy rátegye a kezét a hatalomra, ezáltal ő szervezhetné meg a helyhatósági és parlamenti választást, és akkor lehetőségében állna szavazatokat lopni” – nyilatkozta tegnap a kormányfő, kifogásolva azt is, hogy az ellenzék a parlamenti vakáció idején rukkolt elő a kezdeményezésével.
Ahhoz, hogy megbukjon a kisebbségben kormányzó Orban-kabinet, az ellenzéknek 233 támogató szavazatra van szüksége. Az RMDSZ közölte, hogy nem írja alá a bizalmatlansági indítványt, a szavazáskor várható álláspontjáról később dönt a szövetség. A PSD az önálló frakcióval nem rendelkező, Călin Popescu-Tăriceanu vezette Liberális és Demokraták Szövetsége (ALDE) honatyáival 209 mandátummal rendelkezik, ugyanakkor a Victor Ponta exkormányfő alapította PRO România szintén bejelentette, hogy 21 törvényhozója meg fogja szavazni a bizalmatlansági indítványt. Hozzájuk csatlakozhatnak ugyanakkor a húsz független honatya közül néhányan. Az USR-PLUS és a PMP közölte, hogy nem támogatja a kormánybuktató kezdeményezést.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
szóljon hozzá!