
Fotó: Gov.ro
A június 15-étől érvénybe lépő lazító intézkedésekről szóló határozatot fogad el csütörtök esti ülésén a kormány – jelentette be Ludovic Orban miniszterelnök a kormányülés elején. A kabinet a jövő héten hagyja jóvá a veszélyhelyzet meghosszabbítását.
2020. június 11., 21:212020. június 11., 21:21
2020. június 11., 22:292020. június 11., 22:29
A miniszterelnök elmondta, a tervezett intézkedéseket korábban az országos vészhelyzeti bizottság is jóváhagyta. A külföldről Romániába érkezők helyzete kapcsán Orban rámutatott, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) európai szinten elfogadott módszertan alapján valamennyi ország esetében megszab egy együtthatót, amely a koronavírus elterjedését jelöli az adott államban az elmúlt 14 napban jegyzett új megbetegedések átlaga alapján.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy jövő héttől kezdődően nem küldik már 14 napos otthoni elkülönítésbe vagy hatósági karanténba azokat a Romániába belépő utasokat, akik olyan országból érkeznek, ahol az utóbbi két hétben az egymillió lakosra eső új koronavírus-fertőzések átlaga nem haladja meg a napi öt esetet. Az említett beutazási feltételnek Magyarország is megfelel, tehát hétfőtől várhatóan nem kell otthoni vagy hatósági elkülönítőben kivárnia a betegség lappangási idejének leteltét annak, aki Magyarországról érkezik Romániába. Románia viszont egyelőre nem teljesíti a – külföldi mintára – bevezetett kritériumot: ehhez a csaknem húszmilliós országban száz alá kellene csökkennie a napi esetszám utóbbi kétheti átlagának, márpedig ez még egyszer sem csökkent százötven alá, a napi új fertőzések száma pedig az utóbbi időben többször is kétszáz fölé ugrott.
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy az országos vészhelyzeti bizottság jóváhagyásával a repülőjáratokat is újraindíthatják Románia és az 5-ös alatti együtthatóval rendelkező országok között. Orban ismertetése szerint június 15-től engedélyeznék a nagy bevásárlóközpontok, a kültéri medencék, az edzőtermek megnyitását, és a magán rendezvények engedélyezett létszámát zárt térben húszra, a szabadban pedig ötvenre növelnék. Engedélyezik hétfőtől az óvodák működését, lehetőség nyílik az iskolán kívüli tevékenységekre, továbbá a gyógykezelésekre is. Továbbra is zárva maradnak azonban az éttermek belterei, továbbá a bevásárlóközpontokban, plázákban működő vendéglők, kávézók és játszóterek is. Továbbra is kötelező a védőmaszk viselése a tömegközlekedési járműveken és minden nyilvános zárt térben.
Június 15-étől újra kinyílhatnak a lottózók, játéktermek és a fogadóirodák is az országban. További enyhítés a gyülekezésre vonatkozik: immár hat, nem ugyanabban a háztartásban élő személy tartózkodhat majd együtt nyilvános helyen az eddigi háromhoz képest; mindez vonatkozik a szabadidős és sporttevékenységekre is. Ludovic Orban közölte, a kormány jövő héten jóváhagyja a veszélyhelyzet meghosszabbítását. A kormányfő cáfolta, hogy a csütörtöki kormányülésen meghosszabbítanák a veszélyhelyzetet, az erre vonatkozó határozatot jövő heti ülésén fogadja el a kabinet. „A veszélyhelyzet június 16-áig tart, nekünk a meghosszabbításról szóló határozatot a periódus vége előtt kell elfogadnunk. Vagyis a vonatkozó kormányhatározat június 16-án fog megjelenni a Hivatalos Közlönyben” – magyarázta Ludovic Orban a kormányülésen.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
1 hozzászólás