
Kígyózó sor a nagylaki határátkelőhelyen
Fotó: Beliczay László
Egymásnak ellentmondva nyilatkoznak a román hatóságok a Romániába beutazó polgárok karanténba helyezéséről: miközben a miniszterelnök szerint az elkülönítés nem vonatkozik a „veszélytelen” országokból érkezőkre, a közegészségügy és a határrendészet másképp tudja.
2020. május 30., 07:552020. május 30., 07:55
Klaus Iohannis államfő csütörtökön jelentette be, hogy Románia június elsejétől megnyitja határait a nemzetközi közúti és vasúti forgalom előtt. Az elnök nem tért ki arra a kérdésre, hogy meddig tart a külföldről hazatérők kötelező elkülönítése, tekintettel arra, hogy a rendkívüli állapot május 15-ei feloldása óta román állampolgárok újabb hulláma indult haza, mivel őket most már nem hatósági karanténba, hanem otthoni elkülönítésbe küldik. Ludovic Orban kormányfő szintén csütörtökön arról beszélt, hogy június 15-éig érvényben marad a szabály, miszerint a külföldről hazatérőknek lakhelyi elkülönítésbe kell vonulniuk.
Orban példaként hozta fel, hogy az aznap Romániába érkezett 16 ezer személy közül mintegy 11-13 ezer volt román állampolgár, és ennek csupán valamivel több mint fele vonul lakhelyi elkülönítésbe. „A többiek olyan országokból jönnek, amelyek esetében ez nem indokolt” – magyarázta a miniszterelnök, aki azonban nem részletezte, melyek ezek az országok, ez szerinte a közegészségügy hatásköre. Csakhogy eközben az országos közegészségügyi intézet (INSP) azt állítja: bár június elsejétől lehetővé válik a nemzetközi személyszállítás, egyelőre minden külföldről érkezőt 14 napos lakóhelyi elkülönítésbe vagy hatósági karanténba küldenek.
Veronica Zoicaș, az intézmény szóvivője pénteken az MTI érdeklődésére elmondta: a román határátkelőkön jelenleg is azt a május 15-én bevezetett eljárást alkalmazzák, miszerint minden belépőt a koronavírus-járvány elleni védekezés szempontjából „sárga zónából” érkezőnek tekintetnek és – az illető által megadott címen lakó családtagokkal együtt – 14 napos lakóhelyi elkülönítésbe küldenek. A legfertőzöttebb térségekre (Olaszországra, Spanyolországra és más országokra) korábban használt „vörös zóna” kifejezés megszűnt: így hatósági karanténba már csak azokat irányítják, akik nem akarják hazaérkezésükkel családtagjaikat is kéthetes „szobafogságra” ítélni. A közegészségügyi szóvivő elmondta, az országhatár másik oldalára ingázóknak, pilótáknak, teherautósofőröknek, diplomatáknak, magas rangú állami tisztségviselőknek, a fegyveres testületek tagjainak továbbra sem kell házikaranténba vonulniuk, amennyiben nincsenek a koronavírus-fertőzésre utaló tüneteik.
A járványügyi operatív törzs csütörtöki határozata szerint június elejétől Románia lehetővé teszi a nemzetközi vasúti, illetve közúti személyszállítást, tehát a fuvarozó cégek – az előírt egészségügyi óvintézkedések mellett – újraindíthatják a rendkívüli állapot, illetve veszélyhelyzet idején mindeddig szüneteltetett menetrendszerű vagy alkalmi járataikat. „Arról azonban nem született döntés, hogy emiatt változnának a határátkelőkön hatályos járványügyi óvintézkedések” – nyilatkozta Veronica Zoicaș. A határrendészet sem kapott még semmilyen jelzést arról, hogy a közeljövőben enyhítenének a beutazási korlátozásokon – közölte az MTI érdeklődésére Alexandra Găvan, a román határrendőrség szóvivője. Romániába továbbra sem léphetnek be külföldi állampolgárok az ingázók, átutazók, törvényhozók, diplomaták és rezidensek kivételével.
Különben csütörtökön a román–magyar határszakaszon – ahol nyolc átkelőt vehetnek használatba az átutazók, további hármat pedig a határ menti ingázók – 28 100 személy és 14 700 jármű kelt át, ebből 11 100-an beléptek Romániába (11 400 járművel). A román határrendészet közleménye szerint a „második vonalban” elvégzett ellenőrzések nyomán a közegészségügyi hatóságok munkatársai 3 600 személyt küldtek otthoni elkülönítőbe/vesztegzárba.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!