Kormánypárti taktika, ellenzéki fogáskeresés – Bakk Miklós politológus a román belpolitikai válság okairól

Kormánypárti taktika, ellenzéki fogáskeresés – Bakk Miklós politológus a román belpolitikai válság okairól

Politikai pótcselekvés. Bakk Miklós: az ellenzék politikai kérdést próbál kriminalizálni és jogi útra terelni

Fotó: Sapientia

A kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) megpróbálja megfosztani az ellenzéket vezéregyéniségétől, Klaus Johannis államfőtől, és felmérni, milyen témákkal lehet sikeres a soron következő választásokon – foglalta össze a közel­múltban kitört belpolitikai válság lényegét a Krónika kérdésére Bakk Miklós politológus, lapunk volt főszerkesztője.

Balogh Levente

2018. május 22., 16:322018. május 22., 16:32

– Az utóbbi időben nőtt a belpolitikai feszültség, miután a kormányoldal „nekiment” Klaus Johannis államfő hatásköreinek, és Viorica Dăncilă kormányfő Liviu Dragnea képviselőházi elnökkel úgy utazott Izraelbe, hogy előzetesen nem egyeztettek vele, közben pedig a népszavazások kiírásában meglévő eddigi hatáskörétől is meg kívánják fosztani. Mindeközben nem voltak hajlandók elfogadni az államfő felajánlott közvetítését a nemzeti bank és a kormány között. Miért dönthetett úgy a kormány, hogy „provokálja” az elnököt?

– A következő két év, 2019 és 2020 két fontos választási év Romániában. 2019-ben európai parlamenti választások, majd államfőválasztás lesz, 2020-ban pedig parlamenti megmérettetés. A PSD és Liviu Dragnea számára – aki bábként mozgatja Viorica Dăncilát – 2019 tehát fontos megalapozása lehet a 2020-as parlamenti választások általuk várt sikerének.

Idézet
Az EP-választás egyfajta tesztje lehet annak, hogy milyen témákkal, hogyan próbálhatja meg a PSD kezdeményezően uralni a politikai napirendet. Klaus Johannis újraválasztásának a megakadályozása pedig azért fontos, mert ezzel – 2020-ra nézve – az ellenzéket fontos vezéregyéniségétől tudná megfosztani a PSD.

A provokáció mögött tehát ezt a – következő két évre szóló – politikai kalkulust kell látnunk. Johannisnak pedig muszáj volt felvennie a kesztyűt. Természetesen alkotmányos kompetenciái a kormányfő leváltására nincsenek – ez csak a parlamentben, bizalmatlansági indítvánnyal lehetséges –, de a politikai álláspont jelzése számára immár halaszthatatlanná vált a következő két választási év tétjeire való tekintettel.

Az 1991-es román alkotmány dualista – azaz a kormány és az államfő között megosztott – végrehajtó hatalmat alakított ki, amelyben az államfő ugyan nem rendelkezik olyan jelentős jogosítványokkal, mint például a francia államfő az Ötödik Köztársaság félprezidenciális rendszerében, mindazonáltal vannak reális, politikai folyamatokat alakítani tudó kompetenciái. Ezek közül kettőt kell kiemelnünk: külpolitikai szerepét, és a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) elnöklését. Főleg e két szerepköre révén tudja befolyásolni a kormányzás folyamatát.

– Liviu Dragnea PSD-elnök az alkotmányra hivatkozva azt állította: az államfő nem rendelkezik kizárólagos hatáskörrel a külpolitikai irányvonal meghatározásában. Ez valóban így van?

– Dragneának lényegében – az alkotmány betűje szerint – igaza van. A román alkotmány elnöki hatáskörre vonatkozó előírásai szerint az államfő megköti a kormány tárgyalásain lezárt nemzetközi szerződéseket, és elfogadható határidőn belül, ratifikálás végett, a parlament elé terjeszti azokat. Tehát a nemzetközi szerződések megkötése ezen alkotmánycikkely szerint lényegében kooperációt követel a kormány és az államfő között. Viszont az államfő szerepét általánosan meghatározó 80. cikkely szerint Románia elnöke általában is „képviseli a román államot”, és

Idézet
így a két alkotmányos előírás alapján egy – mondjuk így – „értelmezési rés” keletkezik az államelnök külpolitikai szerepére vonatkozóan. Ez pedig politikai viták kiindulópontja lehet, és lett is.

Egy 2012-es alkotmánybírósági döntés megpróbálta kezelni, értelmezni ezt az együttműködést. A határozat szerint a kormánynak inkább végrehajtó szerepköre van a külpolitika vitelében, amellyel eleget tesz azon nemzetközi kötelezettségek teljesítésének, amelyeket Románia vállalt.

Csakhogy ez az alkotmánybírósági iránymutatás nem ad egyértelmű értelmezést a mostani helyzethez. Mert a külképviseletek működtetése valóban technikai feladat – beleértve helyük rendezését is a fogadó országban –, azonban itt, Izrael esetében a külképviselet helyének kérdése már távolról sem technikai feladat, hanem egy nagy, nemzetközi konfliktusgóchoz való viszonyulás politikai kérdése. Úgy vélem, hogy ennek a kérdésnek alapvetően kormányzati hatáskörben kellene lennie, de

Idézet
itt most a lényeg az, hogy észrevegyük: a román alkotmányos szabályozás alapvető hibája az, hogy ez a kérdés ennyire rendezetlen tudott maradni.

– A kormányoldal eközben azzal vádolja az államfőt, hogy csupán ürügyeket keres, és valótlanságokat állít az ország gazdasági helyzetéről azért, hogy legyen mire hivatkoznia, amikor a kormányfő távozását követeli. Megalapozottak ezek az állítások?

– A politikai viták mindig valóságdefiníciós küzdelmek.

Idézet
A politikai előnyök szerzésének, a napirend révén történő felülkerekedésnek mindig az a meghatározó mozzanata, hogy melyik politikusnak sikerül olyan vonatkozásokat és oly módon – oly nyelven – megragadnia, hogy az „tényszerűnek” és ténylegesnek, valóságosnak tűnjön a választók szemében.

Románia lendületesen fejlődik a GDP mutatója szerint, azonban a fejlődési hasznok elosztása és a fejlődés távlati megalapozása tekintetében számos hibát elkövetett a jelenlegi kormány. Johannis, úgy tűnik, e hibákra próbál összpontosítani, elsősorban a gazdasági populizmus megkérdőjelezésével. Érhet el sikereket, hiszen elég sokan beláthatják, hogy a gyors gazdasági bővülésből származó előnyöket kár elpazarolni a pillanatnyi előnyök érdekében.

Galéria

Fotó: Presidency.ro

– Előfordulhat, hogy Johannis szeretné kiprovokálni a hivatalából történő felfüggesztését azért, hogy ő tema­tizálhassa a közéletet, és arra számít, hogy a kiírandó népszavazáson a választópolgárok megerősítik a pozíciójában, növelve ezzel a legitimitását és erejét a kormánnyal szemben?

– Nagyon valószínűnek tűnik egy ilyen számítás a részéről, főleg ha tekintettel vagyunk arra, hogy mi történt Traian Băsescu felfüggesztésének kísérletével. Két ilyen kísérlet is volt, 2007-ben és 2012-ben. A parlament felfüggesztő határozatát a népszavazás egyik esetben sem erősítette meg, 2007-ben a szavazók háromnegyede leszavazta a felfüggesztést, 2012-ben pedig a részvétel az előírt érvényességi küszöb alatt maradt.

Idézet
A 2007-es népszavazás egyértelműen bizonyította azt, hogy a népszavazás nagyon jó lehetőség a tisztségben levő elnöknek, hogy az ország konstans módon legnépszerűtlenebb intézménye, a parlament ellen kampányoljon.

Ezt Băsescu meg is tette. Johannis alkatilag is jóval távolabb áll a Băsescu-féle populista beszédmódtól, azonban ha a felfüggesztésre sor kerül, nem térhet ki a kihívás, a provokáció elől. Mindazonáltal e pillanatban úgy tűnik, hogy a PSD nem kockáztat meg sikertelen felfüggesztést, azaz egy azzal járó sikertelen népszavazást.

– Vannak olyan eszközei a kormányoldalnak, amelyekkel felfüggesztés nélkül is marginalizálhatja az államfőt?

– Természetesen vannak. Már maga a felfüggesztési kísérletek előbb említett története is jelzi, hogy az államfő és a kormány közötti politikai küzdelem – kohabitáció esetén – nem egy adott szabálykeretben lefolytatott politikai harc, hanem inkább a szabályok módosításáért folytatott küzdelem.

Számos példa mutatja a politikai küzdelemnek ezt az eljogiasítását. Tavaly márciusban Eugen Nicolicea, a képviselőház jogi bizottságának az elnöke törvénytervezetben az államfő népszavazást kiíró jogkörének korlátozására tett javaslatot. A javaslat szerint az államelnök csak konzultatív népszavazást írhat ki olyan kérdésekben, amelyek nem korlátozzák a parlament jogalkotó hatáskörét és nem kezdeményeznek alkotmánymódosítást. De ide sorolható Tudorel Toader álláspontja is, miszerint az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) főügyé­szének a visszahívása elsődlegesen kormányzati kompetencia, abban az államfőnek mérlegelési jogköre nincs.

Idézet
Bár a felhozott jogi érvekben, a javaslatokban sok megfontolnivaló is van, a vita motiválója mégsem a jogi szabályozás javítása, hanem az államfő és kormány közötti erőviszony átírása.

– Az ügy most odáig fajult, hogy Ludovic Orban PNL-elnök feljelentést tett a kormányfő ellen hazaárulás miatt. Lehet-e ennek bármilyen alapja, vagy csak amolyan politikai pótcselekvésnek tekinthető?

Idézet
– Politikai pótcselekvés, ellenzéki fogáskeresés ez is: egy politikai kérdést megpróbálnak kriminalizálni és jogi útra terelni.

Hiszen Romániának nincs érvényes szerződése Izraellel – és tudtommal más állammal sem –, hogy hol legyen a nagykövetség. Ez a dolog lényegében a végrehajtói hatalom hatáskörébe tartozik. Ilyen alapon minden második politikai döntést meg lehetne támadni az ügyészségen, mert fel lehetne hozni valamilyen látszólagos szabálytalanságot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 14., vasárnap

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik

Múlt év decemberének végén 9758 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 2211-gyel csökkent 2022 végéhez képest.

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik
2024. április 14., vasárnap

Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra

Az európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium hétfőn elkezdi az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető újabb 250 lejes támogatás utalását a szociális kártyákra, az összegből mintegy 2,6 millió személy részesül.

Hétfőn kezdik az alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatás utalását a szociális kártyákra
2024. április 14., vasárnap

Egész héten gyorshajtókra vadásznak a rendőrök

A gyorshajtók jövő héten sehol nincsenek biztonságban Európában, így Romániában sem. Európa-szerte április 15–22. között közös akció keretében végez ellenőrzést a rendőrség, elsősorban a gyorshajtókat szűrik ki.

Egész héten gyorshajtókra vadásznak a rendőrök
2024. április 14., vasárnap

A 10 milliárd lejt is meghaladta a nyugdíjkiadások teljes összege márciusban

Idén március végén 4 752 548 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3890-nel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2247 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

A 10 milliárd lejt is meghaladta a nyugdíjkiadások teljes összege márciusban
2024. április 14., vasárnap

Közel hetvenszer hívták ki egy héten belül a rendőröket iskolákhoz

Az április 5-11. közötti héten több mint 9100 rendőr teljesített járőrszolgálatot az iskolák környékén, különösen a diákok érkezése és távozása körüli időpontokban a tanulók és a tanárok biztonságának növelése érdekében.

Közel hetvenszer hívták ki egy héten belül a rendőröket iskolákhoz
2024. április 13., szombat

Egy alkalmazott hanyagsága miatt kiberbiztonsági incidens történt az Állandó Választási Hatóságnál

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke szombaton közölte, hogy jövő héten intézkedni fog az intézménynél csütörtök reggel történt kiberbiztonsági incidens felelőseivel szemben.

Egy alkalmazott hanyagsága miatt kiberbiztonsági incidens történt az Állandó Választási Hatóságnál
2024. április 13., szombat

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke

A Bukaresti Orvosi Kamara elnöke, Cătălina Poiană szombaton a Facebook-oldalán közölte: reméli, hogy a Sfântul Pantelimon Kórházban történt halálesetek kivizsgálása minél hamarabb lezárul, és a vizsgálat eredményeit nyilvánosságra hozzák.

A fővárosi kórházban történt halálesetek kivizsgálását sürgeti a Bukaresti Orvosi Kamara elnöke
2024. április 13., szombat

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét

A román és az ukrán nép közötti szilárd kapcsolatok újbóli megerősítésének nevezte pénteken Luminița Odobescu külügyminiszter, hogy Bukarestben tartják értekezletüket az Ukránok Világkongresszusának vezetői.

Luminița Odobescu külügyminiszter szerint Ukrajna akarja leginkább a békét
2024. április 12., péntek

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár

Őrizetbe vettek 24 órára egy 62 éves bukaresti tanárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy viszonya volt egy kiskorú diáklánnyal.

Kiskorú diákjával létesített intim viszonyt egy idős bukaresti tanár
2024. április 12., péntek

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?

A bukaresti Sfântul Pantelimon kórháznál elrendelt vizsgálat az első eredmények szerint nem tárt fel olyan adatokat, amelyek az intenzív osztályon elhunyt betegek félrekezelésére utalnának – nyilatkozta Bogdan Socea, az egészségügyi intézmény menedzsere.

Mégsem a gyógyszer helytelen adagolása miatt haltak meg a bukaresti kórház páciensei?