
Fotó: Pixabay
Enyhén csökkent az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk immár megközelítette az 50 900-at. Ugyanakkor az ország területén eddig 2343 elhalálozást jegyeztek, 39-cel többet, mint egy nappal korábban – közölte pénteki jelentésében a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
2020. július 31., 12:592020. július 31., 12:59
2020. július 31., 15:442020. július 31., 15:44
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt 24 óra alatt 1295 fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 50 886. Ezt megelőzően csütörtökön 1356-tal – ami az eddigi rekord –, szerdán 1182-vel, kedden 1151-gyel, hétfőn 1104-gyel, vasárnap 1120-szal szombaton 1284-gyel, múlt pénteken 1119-cel emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
Fontos adalék, hogy az említett 1295 személynek korábban nem volt pozitív teszteredménye. Az újonnan diagnosztizáltakon kívül ugyanakkor 654 páciensnek lett ismét pozitív az eredménye.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) jelentése értelmében az új esetek erdélyi megyék szerinti eloszlása a következő: Fehér - 22, Arad - 37, Bihar - 24, Beszterce-Naszód - 13, Brassó - 71, Krassó-Szörény - 20, Kolozs - 62, Kovászna - 12, Hargita - 15, Hunyad - 35, Máramaros - 12, Maros - 18, Szatmár - 3, Szilágy - 2, Szeben - 10, Temes - 42.
Őket az Arad, Argeş, Bákó, Brăila, Brassó, Buzău, Călăraşi, Krassó-Szörény, Konstanca, Dâmboviţa, Galac, Hargita, Hunyad, Ialomiţa, Máramaros, Mehedinţi, Maros, Neamţ, Olt, Prahova, Teleorman, Temes, Vrancea megyei kórházakban, valamint Bukarestben kezelték.
A halálos áldozatok közül egy személy a 30 és 39 év közötti korosztályhoz tartozott, két személy a 40 és 49 év közötti korosztályhoz, hárman 50 és 59 év közöttiek, tizenketten 60 és 69 év közöttiek, tizennégyen 70 és 79 év közöttiek voltak, 7 személy pdig 80 éven felüli volt. Valamennyien más betegségekben is szenvedtek.
A Covid-19 betegséggel diagnosztizált személyek közül 27 007-et gyógyultnak nyilvánítottak (számuk egy nappal korábban 26 609 volt), 4433 tünetmentes beteget pedig hazaengedtek 10 nappal a fertőzés azonosítása után.
Az egészségügyi miniszter csütörtöki közlése szerint országos szinten 840 intenzív terápiás hely áll a koronavírusos betegek rendelkezésére. Bukarestben és több más nagyvárosban azonban már helyhiány van a kórházak intenzív terápiás részlegein, ezért több helyütt a súlyos betegeket próbálják átszállítani a szabad kapacitással rendelkező kórházakba.
Eddig 1 202 607 koronavírustesztet végeztek és dolgoztak fel országszerte, 22 767-et az elmúlt 24 órában – 13 113-at az orvosi protokoll szerint, 9654-et pedig kérésre. Ezen kívül a GCS legutolsó tájékoztatása óta jelentették 2210 olyan teszt eredményét is, amelyeket nem az elmúlt 24 órában dolgoztak fel. Egy nappal korábban a mintavételek száma 1 177 630-nál, azt megelőzően pedig 1 154 228-nál tartott.
Románia területén 4458, koronavírussal fertőzött személy tartózkodik otthoni elkülönítésben, 4530 pedig intézményes karanténban. További 18 525 személy van lakhelyi, 53 pedig intézményes vesztegzár alatt.
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzését, illetve legyőzését szolgáló törvény rendelkezései értelmében a rendőrök és a csendőrök 927 személyt büntettek meg összesen 177 225 lejre az elmúlt 24 órában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!