
Az államfő előrebocsátotta: az ellenzéki pártok erkölcsileg felelősek lesznek akár több száz ember haláláért, ha nem fogadják el a karanténtörvényt
Fotó: Presidency.ro
Miközben a szenátus jogi bizottságában kedden is folytatódott a parlamentben többségben levő ellenzék és a kormányoldal közötti, vitáktól sem mentes egyeztetés a járvány idején alkalmazható elővigyázatossági intézkedésekről, a karanténról és az elkülönítésről szóló törvénytervezetről, Klaus Iohannis államfő ismét kemény hangvételű nyilatkozatban rohant ki az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) ellen, amely szerinte szándékosan hátráltatja a jogszabály elfogadását.
2020. július 14., 16:562020. július 14., 16:56
2020. július 14., 17:062020. július 14., 17:06
„A járvány létezik, és súlyos következményei vannak” – szögezte le a román elnök, aki szerint nincs helye a politikai vitáknak, amikor a pandémia elleni küzdelemről van szó. Iohannis megdöbbentőnek nevezte a PSD magatartását a beteg személyek elkülönítéséről és a fertőzésgyanúsak karanténba helyezéséről szóló törvény vitája kapcsán, a jogszabályra ugyanis szerinte sürgősen szükség van. „A PSD hátráltatja a vitát, ez a túlzásba vitt cinizmus pedig még engem is meglep. Valójában az történik, hogy a PSD megfosztja a kormányt a járvány leküzdéséhez feltétlenül szükséges eszköztől. Ez rendkívül szomorú és sokkoló, mivel ez több tucatnyi, akár több száz ember életébe kerülhet” – figyelmeztetett az elnök.
Az államfő szerint a karantént és az elkülönítést szabályozó törvénytervezet vitáján a PSD hamis érvekkel állt elő, például azzal, hogy a kormánynak hamarabb kellett volna kidolgoznia ezt a törvénytervezetet, pedig a kabinet nem tehetett addig semmit, ameddig az alkotmánybíróság nem jelentette be az indoklást. Iohannis nyomatékosította ugyanakkor, hogy a COVID-19-világjárvány az elmúlt évszázad legsúlyosabb egészségügyi válságát idézte elő, éppen ezért nem érti, hogyan állíthatják, hihetik azt egyesek, hogy ez egy könnyű betegség, vagy – mindenféle összeesküvés-elméletekre hallgatva – egyenesen tagadják a létezését.
Erre reagálva Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke leszögezte: pártja nem hagyja zsarolni magát, nem engedi az alapvető jogok megsértését, és nem hagyja, hogy a kormány a járvány ürügyével „megölje a demokráciát”. Rámutatott: a kormánynak minden eszköz rendelkezésére állt a járványhelyzet hatékony kezelésére, de kicsúszott a kezéből az irányítás, és hiába keres bűnbakot. Leszögezte: a tervezet rossz, számos eleme jogokat sért, a PSD pedig kijavítja.
Mint ismeretes, a járványhelyzetben és biológiai veszély esetén elrendelhető intézkedéseket szabályozó törvénytervezetet csütörtökön fogadta el a képviselőház. A felsőház jogi bizottsága pénteken kezdte el megvitatni a tervezetet, több technikai jellegű módosítást fogadva el. A szociáldemokrata szenátorok javaslatára a bizottság szombaton hétfőre halasztotta a megbeszélés folytatását, majd a PSD hétfőn azt szabta feltételül a törvény elfogadásához, hogy annak tartalmáról Ludovic Orban miniszterelnök és Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is tájékoztassa a szenátust. Utóbbi hétfőn jelen is volt a jogi bizottság ülésén. A jogszabályt a kormánynak azért kellett kidolgoznia, mert az alkotmánybíróság kimondta: az olyan, alapvető jogokat korlátozó intézkedések, mint a karantén vagy az elkülönítés, miniszteri rendelettel nem, csakis a parlament által elfogadott törvény alapján rendelhetők el.
Tătaru egyébként igyekezett megnyugtatni mindenkit: a jelenlegi fejlemények a növekvő esetszám ellenére sem indokolják a rendkívüli állapot bevezetését, legfeljebb – amint ismét meglesz a kormány kezében a törvényes eszköz hozzá – bizonyos települések vagy régiók karantén alá vonása lehet indokolt. Hozzátette ugyanakkor: a veszélyhelyzet meghosszabbítása gyakorlatilag elkerülhetetlen.
Egyes értesülések szerint erről a kormány következő ülésén születhet előzetes döntés.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
1 hozzászólás