
Fotó: Haáz Vince
Marcel Vela belügyminiszter korábbi nyilatkozatával ellentétben nem hagyhatják el a településüket a polgárok feltétel nélkül a koronavírus-járvány miatt foganatosított szükségállapot május 15-ei lejárta után – derül ki a bukaresti belügyi tárca szombati tervezetéből.
2020. május 09., 15:542020. május 09., 15:54
2020. május 10., 00:282020. május 10., 00:28
A belügyminisztérium a szükségállapot után életbe lépő veszélyhelyzet idejére a jelenlegi korlátozások fenntartását javasolja a települések közötti közlekedésre vonatkozóan, néhány kivétellel. Ennek megfelelően a polgárok a következő esetben hagyhatják el lakótelepülésüket május 15-e után: munkavégzés, humanitárius vagy önkéntes tevékenység, mezőgazdasági tevékenység, őstermelők esetében a termék értékesítése, más településen levő ingatlan fenntartása, hivatalos irat kiváltása, orvosi kezelésen való részvétel céljából. Emellett más indokolt okból, például: gyerek, családtag, rokon ellátása; idős, beteg személyek gondozása; családtag elhalálozása.
A tervezet értelmében bizonyos feltételekkel és korlátozásokkal engedélyezett még a lakhely szerinti település elhagyása a következő okokból: halaszthatatlan orvosi vizsgálat, egyéni szabadidős és sporttevékenység (kerékpározás, futás, kajakozás, hegymászás, vadászat, halászat, egyebek) legtöbb három személy részvételével; korlátozott létszámban zajló családi eseményen való részvétel; személygépkocsi-vásárlás, a jármű szervizelése vagy kötelező műszaki vizsgájának elvégeztetése, amire a lakhely szerinti településen nincs lehetőség.
A parkokat megnyitják a lakosság előtt, ám a játszóterek továbbra is zárva maradnak. Hasonlóképpen marad a tiltás a szabadtéri tüntetések, megmozdulások, koncertek, felvonulások vagy bármilyen más rendezvények esetében, ugyanakkor zárt térben továbbra sem lehet kulturális, tudományos, vallási rendezvényeket, sporttevékenységeket, sportfogadási eseményeket, gyógykezelést tartani. Múzeumok és galériák ugyanakkor megnyílhatnak, a bejáratnál azonban kötelező lesz a fertőtlenítő elhelyezése, a látogatók számára kötelező lesz a maszkviselés, emellett a látogatók által használt helyiségeket, felületeket naponta kétszer kell fertőtleníteni.
Egyházi-templomi eseményeken (kivéve a beltéri istentiszteleteket), például keresztelőn, esküvőn és temetésen korlátozott számban vehetnek részt az érintettek, legtöbb tizenhat személy, szigorúan betartva a kötelező fizikai távolságtartás előírásait. Az elkövetkezőkben is zárva tartanak az éttermek, továbbá a szállodák, motelek, panziók vendéglői, a kávézók, beleértve a terasszal is rendelkező közélelmezési egységeket, és egyelőre nem nyithatnak ki a kereskedelmi központok sem.
Emellett beutazhatnak az európai uniós országok, az Európai Gazdasági Térséghez tartozó országok vagy Svájc állampolgárai, és romániai tartózkodási engedéllyel rendelkeznek; akik vízummal, tartózkodási engedéllyel vagy ezzel egyenértékű dokumentummal rendelkeznek; szakmai célból az országba érkező és ezt vízummal, tartózkodási engedéllyel vagy más, ezzel egyenértékű dokumentummal igazoló személyek; diplomáciai, konzuli személyzet; nemzetközi szervezetek személyzete, katonai személyzet, humanitárius segéllyel érkező személyzet; az országon átutazó személyek; nemzetközi védelemre szoruló személyek.
Bizonyos feltételekkel engedélyezett lehet már május 15-től a közélelmezési egységek működése, de csak házhoz szállítással, elvitellel vagy úgynevezett drive-in értékesítéssel; az elektromos és elektronikai cikkek eladása szintén házhoz szállítással; a kereskedelmi központokban azon cégek működése, amelyek közvetlen külső bejárattal rendelkeznek; a fogászati rendelők működése és a járóbeteg-szakellátás biztosítása, a megfelelő óvintézkedések betartásával.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Vela román belügyminiszter csütörtökön még arról beszélt: a szükségállapot május 15-ei lejártát követően szabadon lehet majd közlekedni egyik településről a másikra. „Kimehetnek, elhagyhatják a települést, nem kell figyelembe venni a megyei jogú városok vagy megyék közötti határt” – közölte miniszter közösségi oldalán posztolt videóüzenetében, lakossági kérdésre válaszolva. Sőt a tárcavezető azt mondta: május 15-e után a polgárok szabadon elmehetnek piknikezni a szabadba, de be kell tartani a fizikai távolságtartás szabályait és a higiéniai előírásokat.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
1 hozzászólás